Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które niekiedy wykluczają się nawzajem. Aby kąpiel noworodka i właściwa pielęgnacja skóry malucha przebiegała prawidłowo, lepiej unikać porad przypadkowych ,,ekspertów”, a zapytać doświadczoną położną lub lekarza pediatrę.
Noworodka należy kąpać codziennie. MIT
Najczęstsze pytanie rodziców brzmi: Jak często kąpać noworodka? Ze względu na bardzo delikatną i wrażliwą skórę noworodka kąpiel w wanience zaleca się dwa, trzy razy w tygodniu. Natomiast codziennie należy myć okolice najbardziej narażone na odparzenia: szyję, pod pachami i bezwzględnie okolice pieluszkowe (nawet kilka razy dziennie).
Do mycia niemowląt można używać zwykłego mydła. MIT Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Ponieważ skóra niemowląt jest bardzo delikatna i ma podwyższone pH, do właściwej pielęgnacji najlepiej używać dedykowanych kosmetyków dla noworodka, czyli delikatnych emolientów specjalnie do tego przeznaczonych. Najlepiej wykorzystywać olejek lub emulsję Dermedic Linum Emolient baby. To podstawowe kosmetyki dla niemowląt, które delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę nie zaburzając jej płaszcza lipidowego.
Testuj produkt »
Po każdej kąpieli noworodka należy szczotkować włosy. FAKT
Bez względu na to, czy maluch ma bujną czuprynę, czy nie ma jej wcale, po kąpieli należy osuszyć główkę i delikatnie kolistymi ruchami wyszczotkować. Jest to niezbędne nie tylko przez wzgląd na prawidłową pielęgnację noworodka, ale wykonując tę czynność masujemy skórę główki jednocześnie poprawiając jej ukrwienie.
Do pielęgnacji uszu należy używać patyczków higienicznych. MIT
Uszy niemowlaka myjemy dobrze odciśniętym gazikiem lub wacikiem. Staramy się nie wymywać nic ze środka, gdyż nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do uszkodzenia bardzo delikatnej błony bębenkowej. Dbając o uszka malucha myjemy tyko to co na zewnątrz.
Po każdej kąpieli noworodka trzeba zastosować preparat nawilżający lub oliwkę. MIT
Odpowiednia kondycja skóry jest bardzo istotna. Jeżeli do kąpieli dziecka używamy emolientów często nie ma potrzeby codziennego dodatkowego nawilżania skóry, jednak często u noworodków skóra bywa przesuszona lub łuszcząca się, wtedy warto po kąpieli i osuszeniu skóry dodatkową ją nawilżyć, najlepiej lekkim balsamem do ciała lub masłem intensywnie natłuszczającym Dermedic Linum Emolient baby. Te kosmetyki dla noworodka przeznaczone są od pierwszych dni życia, intensywnie nawilżają skórę, poprawiają jej elastyczność oraz łagodzą podrażnienia.
U dziecka, które nie ma jeszcze ząbków także należy pielęgnować jamę ustną. FAKT
Kąpiel noworodka i pielęgnacja dziecka to przede wszystkim dbanie o skórę maluszka. Właściwa pielęgnacja noworodka wskazuje, by mimo braku uzębienia, od początku dbać o higienę jamy ustnej, aby zapobiec powstawaniu aft i pleśniawek. U niemowląt, które nie mają jeszcze zębów, jamę ustną przemywamy przegotowaną wodą nawijając na palec zamoczony w wodzie gazik - przemywamy dziąsła, język oraz podniebienie malucha.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Immunoterapia (odczulanie) jest aktualnie jedyną dostępną metodą leczenia, która modyfikuje sposób reagowania organizmu na alergen. Leczenie…
Skąd biorą się objawy alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią matki? Objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią mogą wiązać…
Mimo, iż konsultacja z fizjoterapeutą dziecięcym nie jest obowiązkowa w naszym systemie zdrowia, to warto udać się do takiego z dzieckiem w celu sprawdzenia…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Teraz moze wyjde na wyrodna matke, ale nie czyscilam do tej pory jamy ustnej mojego dziecka.na poczatku gdy miala bialy nalot na jezyku ale okazalo sie ze to mleko.Od jutra zaczynam myc jame ustna.Czlowiek uczy sie na bledach.Mam nadzieje ze krzywdy nie zrobilam.
do moderacji
post napisany:
Ja też uważam, że do wszystkiego trzeba podchodzić instynktownie. Nie wszystkie rady i zalecenia sprawdzają się na każdym dziecku. Jedno się poci bardziej drugie mniej, jedno się lubi myć drugie nie ,jednemu szkodzi taki płyn a drugiemu taki. Ogólnie lubię artykuły o obalaniu mitów w karzdej dziedzinie.
do moderacji
post napisany:
My synka zima kapalismy co drugi dzien bo wiadomo nie jest tak ciepło i nie bylo potrzeby go kąpać czesciej. Teraz gdy jest ciepło kapiemy codziennie. Jednak dziecku też jest gorąco i się poci. Po kąpieli napewno lepiej mu się śpi.
do moderacji
post napisany:
Pielęgnacja maluszka jest o tyle prostsza gdy dzieciaczek nie boi się kąpieli. Częste śmiechy, gulganie, i dokazywanie w wodzie to miły akcent na koniec dnia. Nawet jeśli rodzice oberwą przy okazji rykoszetem a podłoga w łazience jest mokra ;)
do moderacji
post napisany:
Prawda jest taka że tyle ile mam, tyle rad odnośnie tego jak dbać o dziecko, jak często kąpać i w czym. Porady ekspertów i lekarzy są ważne, ale czasem najlepiej jest się kierować własną intuicją niezależnie od tego czy mamy pierwsze dziecko czy kolejne
do moderacji
post napisany:
My buzię i jamę ustna myjemy od samego początku mimo że syn był na piersi chciałam dbać o to. Mimo olejku do kąpieli i tak na głowę smarowalam jeszcze oliwke a potem czesalam głowę by zapobiec ciemieniuszce. Każde dziecko wymaga innej pielęgnacji.
do moderacji
post napisany:
Fajny artykuł. Właśnie najgorzej jest na początku że wszędzie mówi się co innego i można już zwariować jak postępować z dzieckiem. Trzeba poprostu samemu ustalić sobie pewne rytuały w pielęgnacji. U nas mycie co drugi dzień.
do moderacji
post napisany:
my początkowo małego kąpalismy co 3 a nawet 4 dni, ale zauważyłam, że znacznie mniej płacze, gdy kąpie go co dwa dni. żeby było zabawnie - podczas kąpieli śpiewam mu "szczotka pasta kubek ciepła woda", mimo, ze mały nie ma jeszcze ząbków :) to jego ulubiona piosenka na tę okazję :)
do moderacji
post napisany:
No tu się trochę nie zgodzę że najlepsze są emolienty nawet te delikatne. Jestem za tym by nie używać "chemii" przy takich maluszkach. Zawsze szukam naturalnych produktów z jak najmniejszym składem. Emolienty warto zostawić na chwilę gdy będą one na prawdę potrzebne. Co do oliwki to polecam najzwyklejszy olejek ze słodkich orzechów.
do moderacji
post napisany:
Bardzo ciekawy artykuł, myślę, że przydatny szczególnie dla młodych rodziców, którzy chcą zadbać o swojego maluszka najlepiej jak się da. Dobrze jest mieć pod ręką dostęp do takich tesktów i wspomóc się w każdej sytuacji.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie