Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które niekiedy wykluczają się nawzajem. Aby kąpiel noworodka i właściwa pielęgnacja skóry malucha przebiegała prawidłowo, lepiej unikać porad przypadkowych ,,ekspertów”, a zapytać doświadczoną położną lub lekarza pediatrę.
Noworodka należy kąpać codziennie. MIT
Najczęstsze pytanie rodziców brzmi: Jak często kąpać noworodka? Ze względu na bardzo delikatną i wrażliwą skórę noworodka kąpiel w wanience zaleca się dwa, trzy razy w tygodniu. Natomiast codziennie należy myć okolice najbardziej narażone na odparzenia: szyję, pod pachami i bezwzględnie okolice pieluszkowe (nawet kilka razy dziennie).
Do mycia niemowląt można używać zwykłego mydła. MIT Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Ponieważ skóra niemowląt jest bardzo delikatna i ma podwyższone pH, do właściwej pielęgnacji najlepiej używać dedykowanych kosmetyków dla noworodka, czyli delikatnych emolientów specjalnie do tego przeznaczonych. Najlepiej wykorzystywać olejek lub emulsję Dermedic Linum Emolient baby. To podstawowe kosmetyki dla niemowląt, które delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę nie zaburzając jej płaszcza lipidowego.
Testuj produkt »
Po każdej kąpieli noworodka należy szczotkować włosy. FAKT
Bez względu na to, czy maluch ma bujną czuprynę, czy nie ma jej wcale, po kąpieli należy osuszyć główkę i delikatnie kolistymi ruchami wyszczotkować. Jest to niezbędne nie tylko przez wzgląd na prawidłową pielęgnację noworodka, ale wykonując tę czynność masujemy skórę główki jednocześnie poprawiając jej ukrwienie.
Do pielęgnacji uszu należy używać patyczków higienicznych. MIT
Uszy niemowlaka myjemy dobrze odciśniętym gazikiem lub wacikiem. Staramy się nie wymywać nic ze środka, gdyż nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do uszkodzenia bardzo delikatnej błony bębenkowej. Dbając o uszka malucha myjemy tyko to co na zewnątrz.
Po każdej kąpieli noworodka trzeba zastosować preparat nawilżający lub oliwkę. MIT
Odpowiednia kondycja skóry jest bardzo istotna. Jeżeli do kąpieli dziecka używamy emolientów często nie ma potrzeby codziennego dodatkowego nawilżania skóry, jednak często u noworodków skóra bywa przesuszona lub łuszcząca się, wtedy warto po kąpieli i osuszeniu skóry dodatkową ją nawilżyć, najlepiej lekkim balsamem do ciała lub masłem intensywnie natłuszczającym Dermedic Linum Emolient baby. Te kosmetyki dla noworodka przeznaczone są od pierwszych dni życia, intensywnie nawilżają skórę, poprawiają jej elastyczność oraz łagodzą podrażnienia.
U dziecka, które nie ma jeszcze ząbków także należy pielęgnować jamę ustną. FAKT
Kąpiel noworodka i pielęgnacja dziecka to przede wszystkim dbanie o skórę maluszka. Właściwa pielęgnacja noworodka wskazuje, by mimo braku uzębienia, od początku dbać o higienę jamy ustnej, aby zapobiec powstawaniu aft i pleśniawek. U niemowląt, które nie mają jeszcze zębów, jamę ustną przemywamy przegotowaną wodą nawijając na palec zamoczony w wodzie gazik - przemywamy dziąsła, język oraz podniebienie malucha.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych u niemowląt, w skrócie DDH (z ang. developmental dysplasia of the hips) to przypadłość dotykająca…
Zapalenie płuc - to zapalenie dotyczące pęcherzyków płucnych i miąższu płuc. Jest to choroba o różnorodnej etiologii. Co wywołuje zapalenie…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
ja po kąpieli nie stosowałam oliwki. Nie było takiej potrzeby. Kupiłam tylko odpowiedni płyn do kąpania, aby nawilżył skórę maluszka. A do uszu maluszka nigdy nie stosowałam patyczków kosmetycznych, zawsze był wacik i ciepła woda.
do moderacji
post napisany:
U nas pielęgnacja codziennie, a kąpiel co dwa dni. W dni kiedy nie ma kąpieli przemywamy oczka wacikami, za uszkiem, uszko, szyjke, pod paszkami oraz pupę i rączki, a do tego delikatny masaż małego ciałka maluszka.
do moderacji
post napisany:
Latem to i dorosły człowiek potrafi wziąć Orzysz IC kilka razy w ciągu dnia więc i dla takiego malucha w letnie dni to jest przyjemność. Zimą wiadomo co 2 dni jest czymś normalnym i naturalnym widzę że większość osób tak robi.
do moderacji
post napisany:
Fajny, ciekawy i interesujący artykuł, sporo informacji. Dla przyszłych rodziców bardzo pomocna wiedza jak sobie radzić w takich sytuacjach. Polecam dla każdego szukający wiedzy od bardziej doświadczonych osób.
do moderacji
post napisany:
Latem kąpaliśmy małego codziennie. Było tak upalnie, że nie sposób było nie wykąpać takiego spoconego ciałka. Zimą oczywiście co dwa dni. Nie używam żadnej oliwki. Od samego początku wychodzimy z założenia, że im mniej kosmetyków tym lepiej.
do moderacji
post napisany:
Bardzo ciekawy artykul. Ja synka po porodzie mylam co 2 dni byl to okres zimowy więc dziecko się tak nie pocilo natomiast latem kapiel byla codzienna. U synka na poczatku byly afty i nie wiedzialam skad się biora. Na szczęście juz pokonalismy ten problem. Teraz czekamy na pierwsze zabki ☺
do moderacji
post napisany:
Napewno artykuł warto przeczytac poniewaz są zawarte w nim ważne informacje, ktore przydadza sie kazdemu rodzicowi. Co do pierwszej kapieli to też nie wiedziałam jak się za nią zabrać. Jak trzymać i myć maluszka żeby mu krzywdy nie zrobić.
do moderacji
post napisany:
Bardzo przydatny artykuł. Wiele rzeczy zostaje niedopowiedzianych, a są bardzo istotne w pielęgnacji. Jestem na etapie ząbkowania i walczę z myciem ząbków u mojego 8 miesięcznego synka. Mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o używanie kosmetyków.
do moderacji
post napisany:
Bardzo często zadawane pytania. Dokładna odpowiedź na nie w tym artykule. Warto przeczytać i przekonać się czy to jest fakt czy mit i dlaczego co za tym idzie. Polecam przeczytać pytania i odpowiedzi. Bardzo wartościowy artykuł.
do moderacji
post napisany:
Tym razem odniosę się bardziej do samego testu, a nie tylko artykułu (choć jedno do drugiego się odnosi). Stosowanie emolientów u noworodka "dla zasady" jest błędem, a nie koniecznością. Gdy skóra jest zdrowa powinno stosować się na początku głównie wodę do przemywania, stopniowo delikatne kosmetyki - nie emolienty.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie