Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci?
Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania genetyczne, ale duży wpływ na występowanie atopii mają również czynniki środowiskowe takie jak: wzrost zanieczyszczenia środowiska, pyłki roślin, roztocza, kurz, sierść zwierząt, dym papierosowy. Mają one bardzo niekorzystny wpływ na mechanizmy obronne organizmu człowieka, jednocześnie ułatwiają przenikanie alergenów. Atopowe zapalenie skóry objawia się na skutek kontaktu z czynnikami alergizującymi.
Objawami AZS u dzieci i niemowląt są: bardzo sucha, łuszcząca się skóra, może być pokryta pęcherzykami i nadżerkami. Towarzyszy jej świąd. Zmiany spowodowane atopowym zapaleniem skóry objawiają się w tak samo u dzieci jak i u dorosłych osób. Najczęściej AZS występuje na dłoniach, twarzy a także skóry głowy.
AZS u dzieci - Jak pielęgnować skórę atopową?
U dziecka z AZS znacznie zaburzony jest płaszcz hydrolipidowy naskórka, który pełni rolę ochronną dla skóry zapobiegając utracie wilgoci z wnętrza skóry, jednocześnie utrudniając przenikanie do wnętrza czynników patogennych (szkodliwych).
Profilaktyka i leczenie AZS polega na eliminowaniu alergenów oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry przy doborze specjalnych preparatów. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Kąpiel dziecka chorującego na atopowe zapalenie skóry powinna być krótka, w nieco chłodniejszej wodzie. Do kąpieli należy używać emolientów np. Olejek lub emulsję do kąpieli Dermedic Baby Linum Emolinet. Są to preparaty o bardzo delikatnej formule. Działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo przez co przyśpieszają gojenie uszkodzonego naskórka. Odbudowują też uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry. Mogą być stosowane od pierwszych dni życia.
Po kąpieli skórę malucha należy delikatnie osuszyć, nie wolno pocierać. Na czystą, suchą skórę należy nałożyć nawilżająco-natłuszczjący emolient np. specjalistyczne preparaty z serii Dermedic Baby tj: lekki balsam do ciała, masło intensywnie natłuszczające lub nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy. Stosowanie preparatów z emolientami jest jednym ze sposobów leczenia atopowego zapalenia skóry w warunkach domowych.
Czego unikać w przypadku AZS?
Gdy maluch choruje na atopowe zapalenie skóry, dieta dziecka powinna być rozszerzana stopniowo, najlepiej pod osłoną mleka matki. Należy dbać o odpowiednie ubranko dla malucha, aby było bawełniane i luźne. Stosować odpowiednie preparaty do kąpieli, pielęgnacji oraz prania. Unikać zbyt długich i gorących kąpieli oraz dbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Jeżeli objawy AZS u dziecka znacznie się nasilą, intensywny świąd nie daje maluchowi zasnąć, a preparaty do pielęgnacji skóry atopowej nie przynoszą ulgi, należy konsultować się ze specjalistą dermatologiem lub alergologiem.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 r.ż.). Około 5-8 r.ż. światło nosogardła staje się szersze,…
Zapalenie krtani jest chorobą, w której dochodzi do obrzęku śluzówki krtani. Prowadzi to do utrudnionego przepływu powietrza przez…
Według danych z 2018 roku w Polsce przedwcześnie kończyło się 6 procent porodów, a rocznie na świat przychodziło niespełna 24 tysiące wcześniaków.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Wielu rodziców nie przywiązuje należnej wagi do właściwej pielęgnacji skóry dziecka. Często dzieje się to tylko dlatego, że nie uznają tego za leczenie, a to zasadniczy błąd, gdyż właściwa pielęgnacja jest podstawową i najskuteczniejszą metodą terapii.
do moderacji
post napisany:
Synek ma krostki na udach, smarujemy po kąpieli emolientem. Do kąpieli również dodajemy płyn z emolientem. Stan skóry poprawia się zdecydowannie. Synek mam obecnie 3 miesiące. Mam nadzieję, ze nie rozwinie się AZS
do moderacji
post napisany:
Klaudia_91 - A jak długo utrzymuje się wysypka i gdzie jest zlokalizowana, na całych nóżkach, w zgięciach ? Od razu była sucha, czy zmieniła się w taką po jakimś czasie ? I czy krostki występują w skupiskach czy pojedynczo ?
do moderacji
post napisany:
Piszę też tutaj, bo nie bardzo wiem co to jest, a byc moze ktos z Was udzieli nam porady. Kilka dni temu na nozkach mojego syna pojawily sie czerwone suche plamki (wiekszosc są blade). Myslalam, ze to moze od balsamu, ktory zaczelismy uzywac, ale nigdzie indziej sie to nie pojawia. Kapalam go tez w krochmalu, ale wczoraj zobaczylam, że nie przynosi rezultatu. Nie wiem czy mam sie z tym wybrac do lekarza czy jednak poradze sobie z tym sama:)
do moderacji
post napisany:
Na szczęście moje dziecko nie ma problemów ze skórą. Ale wiem, że wiele mam zmaga się z problemami ze skórą i ciężko jest dobrać odpowiedni preparat aby pomóc maluszków w poprawie kondycji skóry.
do moderacji
post napisany:
Z tego co rozumiem czytając artykuły to może się atopowe zapalenie skóry pojawić w każdym momencie życia..dla mnie to straszne. U mnie w rodzinie nikt nie ma AZS więc prawdopodobieństwo jest bardzo małe ale warto wiedzieć takie rzeczy.
do moderacji
post napisany:
U Maluchów ciało bardzo szybko się zmienia i czasem pojawiają się objawy Atopowego Zapalenia Skóry, ale to nie znaczy, że choroba się utrzyma przez całe życie. Choć i tak trzeba łagodzić objawy, żeby maluch się nie męczył.
do moderacji
post napisany:
U mnie nikt w rodzinie nie ma i nie miał AZS i bardzo się cieszę z tego póki co. Więc za dużo nie wiem na ten temat dopiero uświadomiłam sobie tutaj w tym artykule jakie choroby mogą jeszcze dzieci mieć.
do moderacji
post napisany:
Dokladnie jeśli ktoś w rodzinie ma atopowe zapalenie skóry to jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko tez będzie miało ta chorobe. Wiadomo są i przypadki, że AZS się pojawia w rodzinie, w której wcześniej nikt na to nie chorował.
do moderacji
post napisany:
Madallena to niestety jest genetyka. Jesli ktos w rodzinie mial azs to niestety duze prawdopodobienstwo jest to, ze nasze dzieci rowniez bede je mialy. Czasem jest to przez stosowanie zlej diety, alergii na niektore produkty takie jak kakao czy mleko.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie