Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Zapalenie krtani jest chorobą, w której dochodzi do obrzęku śluzówki krtani. Prowadzi to do utrudnionego przepływu powietrza przez…
Anemia, inaczej niedokrwistość, oznacza niedobory hemoglobiny w organizmie. Szacuje się, że występuje ona u około 40% dzieci w wieku do 2 lat. Powodem…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Przeczytałem powyższy artykuł z dużym zainteresowaniem, ponieważ nasz synek również miał problem z ciemieniuchą. Żona przed kąpielą smarowała synkowi główkę oliwką, a następnie rozczesywała mu główkę miękka szczoteczką.
do moderacji
post napisany:
U nas przy pierwszym synku ciemieniucha wystąpiła ale nieduża. I jakoś tak przy zwykłej pielęgnacji i wyczesywaniu włosów sama ustapila. Nie stosowalam zadnycyh specjalnych maści/ kremów ani oliwki ale być może jeśli problem bylby większy i trwał dłużej warto byloby takie specjalne preparaty stosować
do moderacji
post napisany:
I u nas sprawdziła się oliwka i miękka szczoteczka do włosów. I jeszcze jakiś krem miałam do smarowania przed kąpielą-także zdał egzamin. I po ciemieniusze już nie ma śladu.bwarro więc stosować te sprawdzone sposoby.
do moderacji
post napisany:
Ja takze uzywalam miekkiej szczoteczki i oliwki. Pozniej stosowalam preparaty z apteki ktorymi smaruje sie glowke pol godziny przed kapiela i po kilku talich zabiegach problem z ciemieniucha zniknal. Artykuł pomocny i dobrze go przeczytac bo ten problem dotyka wiele maluchów.
do moderacji
post napisany:
Kilkadziesiat lat temu, gdy moje dzieci byly male i ja borykalam sie z tym problemem, jednak dostep do jakichkolwiek srodkow specjalistcznych byl zerow, dlatego zostawalo mi wylacnie wyczesywanie glowek z dodatkiem cieplej oliwki. Skutecn sposob, jednak teraz jest latwiej sobie z tym radzic widzac ilosc srodkow. Kazdy znajdzie cos d;la swojego maluszka
do moderacji
post napisany:
Bardzo dobry artykuł, ciekawy i przydatny. My bardzo długo borykalismy się z powracającą ciemieniuchą, ale na szczęście udało nam się ją zlikwidować. Mam nadzieję że przy drugim dziecku pójdzie nam szybciej 😉
do moderacji
post napisany:
Niewiele o tym wiedziałam, więc artykuł był dla mnie bardzo interesujący. Warto poszerzać swoją wiedzę, szczególnie mając małe dziecko, bo nigdy nie wiadomo czy w przyszłości taka wiedza nam się nie przyda.
do moderacji
post napisany:
Ciemieniucha i nas nie ominęła. Synek miał i na główce i nawet pojawiła się na brwiach. Smarowałam te miejsca oliwką i zakładałam czapeczkę. Podczas kąpieli delikatnie pocierałam pieluszką te miejsca. Nawet szybko się jej pozbyliśmy.
do moderacji
post napisany:
Córeczka moja miała delikatnie na główce i na brwiach. Na pół godziny przed kąpielom nacieralam te miejsca ciepłą podgrzaną oliwką i na główkę zakładałam czapeczke. Następnie kąpałam i mylam główkę i wyczesywałam szczoteczką.
do moderacji
post napisany:
Anetus dokładnie. Ja tak robiłam mimo że mój synek nie miał problemów z ciemieniucha właśnie dlatego żeby jej zapobiec żeby się nie pojawiła. To jest tak jak mówisz najbardziej znany i popularny sposób na ciemieniuche.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie