Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które…
Roztocza kurzu domowego są obecne w każdym domu. Wyższe stężenia alergenów roztoczy w środowisku sprzyjają rozwojowi alergii na ich białka. Dane…
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Ciemieniucha to moja zmora. Długo z nią walczyliśmy. Co prawda mój maluszek nie miał włosów więc łatwiej ja było wyczesywać ale i tak długi się męczyłam. Przed każdą kąpielą nakładałam preparat a później wyczesywalam
do moderacji
post napisany:
My z ciemieniuchą walczyłyśmy 2 miesiące za "pomocą" oliwki i linomagu,a efekt był taki ,że było tego coraz więcej ,w końcu poszłam do apteki kupiłam OLEJUSZKĘ na ciemieniuchę i po czterech dniach nie było po niej śladu.
do moderacji
post napisany:
My również nie mamy tego problemu i szczerze mówiąc nikt w naszej rodzinie ani wśród znajomych również problemów z ciemieniuchą nie miał, więc jestem zaskoczona, że pojawia się ona tak często. Do jakiego wieku ciemieniucha może się pojawić? Czy jeśli nie ma jej do 6 miesiąca to znaczy, że już jej nie będzie?
do moderacji
post napisany:
Ja nigdy na swoich dzieciach nie doświadczyłam tego problemu. Mam ich trójkę ale żaden z chłopaków nie miał ciemieniuchy. Teraz najmłodszy ma troszkę takich malutkich jakby strubków i to właśnie smaruję mu oliwką i czesze miękką szczoteczką
do moderacji
post napisany:
Nie wiem dlaczego ale nie mogę rozwiązać tego testu? Czy ktoś ma taki sam problem z tym testem? Jeśli tak to proszę o naprawienie tego testu. Dlatego,że po moim zaznaczenie dobry odpowiedzi jest napisane,że trzeba spróbować ponownie to rozwiązać.
do moderacji
post napisany:
U nas tez jakiegoś wielkiego problemu z ciemieniucha nie było. Nam pomagało smarowanie glowki oliwka przed kąpielą i później wyczesywanie szczoteczka. Może warto skonsultować się z lekarzem w tej sprawie?
do moderacji
post napisany:
Wspozuje wam, u nas jakiego ciezkiego problemu z ciemieniucha nie bylo, na poczatku nie miala jej w ogole dopiero po roku zaczela sie pokazywac, ale w takich malych ilosciach, szczotkowalam glowe w czasie kapieli i po kilku razach zeszlo
do moderacji
post napisany:
Mojemu synkowi ciemieniucha pojawiła się że ok. 5 miesiąca życia. Późno dosyć ;) Ale utrzymuje sie do tej pory. Co ją zwalczę to znowu. Więc przestałam się aż tak przejmować, kiedyś wreszcie zejdzie sama. Może spróbuje olejku z dermedic? :)
do moderacji
post napisany:
"Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo" to prawda, u nas potrzeba było jakiegoś tygodnia albo i dwóch żeby pozbyć się ciemieniuchy.
do moderacji
post napisany:
Nie wiem czy to co miała moja córeczka było ciemieniuchą czy wynikiem alergii, ponieważ sami lekarze nie odpowiedzieli wprost. Jednak dla nas najlepszy okazał się olejek z ziajki i oliwka linomag, która nakładam w niewielkiej ilości po kąpieli.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie