Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Obecnie u coraz większej ilości niemowląt i małych dzieci (ok.6%) występuje alergia lub nietolerancja po spożyciu określonego pokarmu lub składnika pokarmowego.…
Roztocza kurzu domowego są obecne w każdym domu. Wyższe stężenia alergenów roztoczy w środowisku sprzyjają rozwojowi alergii na ich białka. Dane…
Długotrwałe ssanie ma niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego dziecka oraz może powodować wady ortodontyczne. Dlaczego?…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Mi polozna odradzila używania oliwy na ciemnieniuche. U nas bardziej sprawdzily sie kremy z apteki i mieciutka szczoteczka do czesania włosków po kąpieli. Ale wiadomo każdy robi jak uważa i każdemu cos innego odpowiada i pomaga.
do moderacji
post napisany:
Tez pierwszy raz slysze o masle na ciemieniuche, ale faktycznie cos w tyn jest. O oliwie tez slyszalam nawet o zwyklym oleju, w koncu to tluste i pomaga,ale ja nie stosowalam takich rzeczy, bo nie mialam ku temu potrzeby.
do moderacji
post napisany:
Ciemieniucha u naszego malenstwa to dosyc trudna zagwostka, po prostu sie zdarza i przemija lecz trzeb ao nia odpowiednio dbac, warto zapytac pediatre jakich srodkow uzyc, Trzeba tez czesto szczotkowac wlosy, sama odchodzi wtedy.
do moderacji
post napisany:
O smarowaniu masłem to jeszcze nie słyszałam. Nie wiem czy sama bym się zdecydowala posmarować dziecku głowę masłem. Jakoś mnie to nie przekonuje. Słyszałam natomiast o oliwie, bo nawet pediatra nam polecala nią posmarować główkę z ciemieniuchą.
do moderacji
post napisany:
U nas pomógł babciny sposób - smarowanie masłem przed kąpaniem. Smarowałam tak pół godziny przed kąpaniem, aby skóra głowy się odpowiednio nawilżyła. I po kąpieli wyczesywałam szczoteczką. Bardzo ładnie zeszła ciemieniucha.
do moderacji
post napisany:
U nas tez jakiegoś wielkiego problemu z ciemieniucha nie było. Faktycznie pojawiła się parę razy ale to byly takie pojedyncze łuski i bardzo szybko udało nam się z nią poradzić. U nas wystarczyło smarowanie oliwka przed kąpielą a później wyczesywanie.
do moderacji
post napisany:
Ciemieniucha rzadko występuje tylko jeden raz w życiu, zwykle ma tendencję do nawrotów. Najważniejszym jest żeby usuwać ja powoli i delikatnie tak by nie uszkodzić wrażliwej skóry dziecka. U nas sprawdził się balsam do ciała stosowany pół godziny przed kąpielą, a po umyciu głowy wyczesywanie. Trzeba pamiętać, że balsam musi być posmarowany grubą warstwą.
do moderacji
post napisany:
My na szczęście nie mielismy duzego problemu z ciemieniucha. Na poczatku jej nie bylo dopiero ok 4 miesiaca się pojawila ale szybko zniknela. Stosowalam odpowiednie preparaty ktore sa dostepne w aptece i nakladalam przed kapiela a potem po mieciutka szczoteczka czesalam glowke . Po paru takich zabiegach problem zniknął.
do moderacji
post napisany:
Niezależnie czy jedno z dzieci miało włosy czy bylo kompletnie lyse.. każe przechodziło ciemieniuche mniej lub bardziej intensywna... U mnie sprawdzila sie zawsze oliwka i grzebień o gęstym wlosie. Wiem, ze wnuki również maja z tym problem i również używają tylko tego sposobu
do moderacji
post napisany:
Czyli jak nie pomaga zwykla oliwka dla dzieci to warto wyprobowac olejuszke na ciemieniuche. Coś mi sie obilo o uszy na ten temat ale nigdy nie musielismy jej stosowac bo u nas oliwka i wyczesywanie pomoglo.
Ma&ta a Ty jakiego preparatu uzywalas? Wnioskuje, że w koncu udalo sie pozbyc ciemieniuchy.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie