Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Czy wiesz, że w skład mikroflory jelitowej (inaczej mikrobioty) wchodzi od około 300 do 1000 gatunków bakterii i innych mikroorganizmów?…
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które…
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Wiem, że zdarzają się takie przypadki, że dzieciaki w ogóle nie mają ciemieniuchy i w sumie bardzo takim mamom zazdroszczę, że nie mają z tym związanej z tym pracy. Ogólnie nie było jakoś strasznie trudno się tego pozbyć my używaliśmy do tego oliwki
do moderacji
post napisany:
Kurcze, nawet nie wiedzialam, ze niektore dzieci maja straszny problem z ta ciemieniucha nigdy w sumie nie widzialam dziecka ktore mialoby cala glowe w niej i nawet brwi, a tu prosze. Zdarzają sie takie przypadki
do moderacji
post napisany:
Katarzyna, to rzeczywiście był trudny przypadek. Mój synek też miał całą głowę. Co się pozbyliśmy z jednej strony, to się pojawiała na kolejnym obszarze, męczyliśmy się chyba do końca 4 miesiąca, też nie było łatwo. A jak u Was? Do którego miesiąca z nią walczyłyście>
do moderacji
post napisany:
Moja kuzynka jak była mała to miała tak mocno rozwinięta ciemieniuchę, że nawet w brwiach było widać płaty. oddzielajacej sie ciemieniuchy od skóry. Jeździli z nia po różnych specjalistach i pamiętam, ze nawet jak już chodziła to miała jeszcze ten problem.
do moderacji
post napisany:
Ja stosowałam z Ziaji kremowy olejek myjący bo dostałam taką saszetkę w szpitalu, ale zwykła oliwka równiez świetnie daje rade, ja przed jej nałożeniem na główkę delikatnie ją podgrzewałam. A po każdej kąpieli tak zapobiegawczo wyczesujemy główkę.
do moderacji
post napisany:
Ja własnie słyszałam o tym dobrych babcinych spsosobach. No wiecie, kiedyś tego wszystkiego nie było do pielęgnacji maluszków i nasze babcie i mamy jakoś musiały sobie radzić. Słyszałam o maśle lub oleju.
do moderacji
post napisany:
Małgorzata, to wiele wyjaśnia z tym maslem. Kiedyś faktycznie wielu rzeczy nie bylo, więc coś trzeba było w zastępstwie znaleźć. Teraz mamy tyle możliwości i tyle jest tych preparatów, że już po masło raczej nikt nie sięgnie.
do moderacji
post napisany:
Mnie mama odpowiadała o tym maśle, bo kiedyś tylko to bylo. Ja mialam juz oliwke, wiec dzieciom smarowalam oliwka orzed kapiela i wyczesywalam miekka szczotka, a moje dzieci uzywaja juz preparatów z apteki. Kazdy sposob jest dobry jak widac. Zalezy kto ma jakie przekonania i możliwości, a znajdzie sie sposób
do moderacji
post napisany:
Najważniejsza podczas ciemieniuchy jest odpowiednia jej pielęgnacja, nie można jej lekceważyć i liczyć na to że sama zejdzie z czasem, osobiście polecam krem Ziaja na ciemieniuche i wyczesywanie włosków odrazu po kąpiel
do moderacji
post napisany:
Ja stosowałam oliwke na ciemieniuche i wyczesywalam szczoteczką. Ale nie było jej zbyt dużo. Niektóre dzieci mają większy problem to już są różne kremy na to i nawet skuteczne. Ale moim zdaniem najlepsza zwykła oliwka i szczoteczka.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie