Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Zdarza się, że rodzice będący na wizycie u takich specjalistów jak logopeda, ortodonta czy laryngolog usłyszą zdanie: Należy podciąć wędzidełko…
Roztocza kurzu domowego są obecne w każdym domu. Wyższe stężenia alergenów roztoczy w środowisku sprzyjają rozwojowi alergii na ich białka. Dane…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Nie można lekceważyć ciemieniuchy, u nas ciemieniucha pojawiła się przy drugim dziecku w bardzo dużej ilości, i nie miałam pojęcia od czego do zależy że pierwsze dziecko nie miało a drugie dziecko miało w dużej bardzo ilości
do moderacji
post napisany:
U nas pojawiala sie i u corek, ktore mkaly bujne czupryny jak i u syna, ktory byl wrecz lysiutki jak kolano. Oliwka i wyczesywanie dzialalo w kazdym z rych przypadków. Bardzoe szybko. Trzeba bylo tylko skrupulatnie przestrzegać tego wieczornego rytuału
do moderacji
post napisany:
Ciekawy i bardzo przydatny artykuł, zawiera wiele cennych i ciekawych rad i wskazówek jak postępować w przypadku wystąpienia ciemieniuchy. Póki co ja czekam na swoje dziecko , ale jak wystąpi to będę wiedział jak postępować.
do moderacji
post napisany:
U nas ciemieniucha nie było, tznm nie tak poważnej, wystarczyło samo wyczesywanie włosków szczoteczka z naturalnego włosia. Raz pod włos, raz z włosem. Ale się obawiałam tych strupków i wgl, o których się niepotrzebnie nasłuchałam.
do moderacji
post napisany:
Nie mozna lekcewazyc ciemieniuchy. Moj synek na poczatku tez mial problem z tym ale szybko udalo nam sie szybko go pozbyc. Nam pomogla masc na ciemieniuche i zwykla miekka szczoteczka. Super artykul i warto przeczytac w razie takiego problemu.
do moderacji
post napisany:
Ciemieniuche nie leczona może prowadzić do powstawania łupieżu i wypadaniu włosów w miejscu ciemieniuche ważne żeby jak najszybciej się jej pozbyć poprzez metody opisane w artykule powyżej. Sprawdzone metody i skuteczne.
do moderacji
post napisany:
Mimo, że ciemieniucha nie jest czymś groźnym, to bardzo często spotykam rodziców, którzy źle ją wspominają i mówią, że gdy u ich dziecka pojawiła się ciemieniucha, to przeżyli ogromny stres. Ważne jst, by być świadomym z czym mamy do czynienia i co robić, aby jak najszybciej się tego "pozbyć" i tu ukłon w stronę Autora artykułu, że uświadamia w nim rodziców jak działać w przypadku jej wystąpienia.
do moderacji
post napisany:
Iikaa dzięki za pomocny komentarz, nie słyszałam o olejuszce Skarbu Matki. Nam pomogło natłuszczanie linomagiem lub masłem roślinnym i naprawdę pomoglo. Po każdej kąpieli wyczesywanie szczotka i ciemieniuchy nie ma.
do moderacji
post napisany:
U nas na ciemienichę pomogła olejuszka Skarb Matki, bardzo dobry i skuteczny preparat. Skorupka pojawila sie nawet na dloniach w zgięciu nadgarstkow,ale szybko sie z nia uporalismy. Na głowce dziecka przypominala troche łupież,takie drobne żółtawe płaciki.
do moderacji
post napisany:
Ja miałam to szczęście ze moja córeczka nie miała ciemieniuchy ale syn koleżanki miał straszna na całej głowie i nie mogła sobie z nią poradzić. Stosowała chyba wszystkie dostępne środki i w końcu nie wiemy czy coś pomogło czy z tego wyrósł ale zaczęła znikać
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie