Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Mimo, iż konsultacja z fizjoterapeutą dziecięcym nie jest obowiązkowa w naszym systemie zdrowia, to warto udać się do takiego z dzieckiem w celu sprawdzenia…
Problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 r.ż.). Około 5-8 r.ż. światło nosogardła staje się szersze,…
Obecnie u coraz większej ilości niemowląt i małych dzieci (ok.6%) występuje alergia lub nietolerancja po spożyciu określonego pokarmu lub składnika pokarmowego.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
U nas jeszcze przez dłuższy czas podczas czesania córeczki widziałam niewielki ślady ciemnieuchy ale podobno jak pytałam lekarza to jest to normalne i nie ma powodu do niepokoju i z czasem zejdzie całkowicie
do moderacji
post napisany:
Mój bratanek miał dość sporą ciemieniuchę, najgorsze było to, że przy delikatnym masażu płakał w niebogłosy. Bratowa kupiła sobie bardzo dobry balsam z polecenia w aptece. Po regularnym stosowaniu wszystko zeszło.
do moderacji
post napisany:
Mi moja mama ciagle powtarzala: "Pamiętaj, na ciemieniuche najlepsze jest maslo". Az mi w uszach to brzmi, jak to pisze haha. Ale u nas na szczescie byla niewielka ciemieniuszka, ktorej sie szybko pozbylismy odpowiednim sprayem.
do moderacji
post napisany:
Dla mnie w tym wszystkim najgorsze są względy wizualne, ciemieniucha nie jest moim zdaniem bardzo groźna, a wygląda jak jakas powazna choroba skóry i to jeszcze na niemowlaku, takim malym bezbronnym nieboraku
do moderacji
post napisany:
Niemowlaki bardzo często mają ciemieniuche. Jest tyle sposobów aby się jej szybko pozbyć że to raczej nie jest teraz problemem. Oby tylko nie zdrapywac tych strupkow bo to znacznie pogorszy sytuację. Kiedyś pamiętam smarowalo się główkę oliwka i na to czapeczka.
do moderacji
post napisany:
Z ciemieniuchą i my walczyliśmy. Trochę nam właśnie powracała, ale majac odpowiednie preparaty udało mam sie ją pokonać. Na brwiach ciemieniucha też się pojawiła. Ja również na ten temat rozmawiałm z położną.
do moderacji
post napisany:
Bardzo dobry artykuł, wiele przydatnych i ciekawych informacji. My bardzo długo męczyliśmy się z powracającą ciemieniuchą u naszego synka, ale na szczęście jakoś się udało. Mamy nadzieję, że już nie wróci 😊
do moderacji
post napisany:
Mi szczegółowych informacji na temat ciemieniuchy i walki z nią udzieliła położna na wizycie po porodzie. Synek miał ciemieniuchę tylko na brwiach i bardzo króciutko. Oliweczka i delikatne wyczesywanie szybko pomogło.
do moderacji
post napisany:
U nas niestety problem ciemieniuchy trwa dalej a córka 4latka. U nas jest alergiczna bardziej, jak alergia sie zaostrza to i ciemieniucha. Schodzi nam pięknie i nagle znowu sie pogarsza. Ale ostatnio jest jej mniej mam.nadzieje że pozegnamy ja na dobre.
do moderacji
post napisany:
U nas problem z ciemieniuchą był niewielki. Pomogła nam oliwka. Smarowałam główkę przed kąpielą oliwką i zakładałam bawełnianą czapeczkę. Po kąpieli wyczesywalam włoski mieciutką szczoteczką. Po około dwóch kąpiielach ciemieniucha zniknęła.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie