Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Czy wiesz, że w skład mikroflory jelitowej (inaczej mikrobioty) wchodzi od około 300 do 1000 gatunków bakterii i innych mikroorganizmów?…
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które…
Długotrwałe ssanie ma niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego dziecka oraz może powodować wady ortodontyczne. Dlaczego?…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
LILKA0304 nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że w takich sposób jak robisz łamiesz regulamin i takie osoby sa usuwane z rankingu, a wracając do artykułu moje jedno dziecko miało ciemieniuche drugie nie miało wogóle
do moderacji
post napisany:
Dzisiaj zauważyłam że jednak u synka zaczyna się łuszczyć skóra na głowie. Zaczęłam smarować emolientem bo na razie nie mam oliwki ale chyba będę musiała ją kupić. Dobrzeń że jest ten artykuł, teraz będę mogła z niego skorzystać.
do moderacji
post napisany:
Po przetestowaniu różnych produktów, masci, kremów i innych wynalazków, okazało się, że najskuteczniej działa zwykła oliwa z oliwek... Po jednym posmarowaniu przed kąpielą była już duża różnica. Teraz już właściwie udało nam się z ciemieniucha wygrać.
do moderacji
post napisany:
Bardzo fajny artykuł. Wiadomo jak sobie poradzić jeśli już ciemieniucha wszystkie wystąpi. Ja się star stosować do rad zawartych w artykule. Włoski też myję wodą z emolientemno w pokoju pilnuję żeby temperatura nie była zbyt wysoka szczególnie o tej porze roku.
do moderacji
post napisany:
Właśnie niby problem jest powszechny, a ja zanim nie zostałam matką to nigdy o tym nie słyszałam. Ani w rodzinie, ani wśród znajomych problem nigdy nie wystąpił, więc byłam zaskoczona, że aż tylu dzieci to dotyczy.
do moderacji
post napisany:
Moja córka nie miała problemów z ciemieniucha do czwartego miesiąca. Ostatnio przy czesaniu włosków zauważyłam brązowe plamki na główce i działamy ze sprayem. Mam nadzieje, ze szybko przejdzie i się nie pogłębi
do moderacji
post napisany:
Na ciemieniuchę najlepszy moim zdaniem jest pewien preparat z apteki o nazwie Olejuszka. Chwilę zmagaliśmy się z ciemieniuchą ale po tym prepatracie bardzo szybko zeszła i byo po kłopocie i większych zmartwień.
do moderacji
post napisany:
Choć wtedy gdy u mojej córki pojawiła się ciemieniucha omal nie padłam na zawał, to po tym doświadczeniu mogę śmiało stwierdzić, że to jednak nie jest nic strasznego i odpowiednia pielęgnacja sprawia, że problem szybko znika.
do moderacji
post napisany:
Wyczesywanie, wyczesywanie i jeszcze raz wyczesywanie. Do tego odpowiedni szampon i ciemieniucha powinna zniknąć. Bardzo fajny artykuł, wiele osób nie ma nawet pojęcia, że coś takiego jak ciemieniucha w ogóle istnieje.
do moderacji
post napisany:
Z pierwszym dzieckiem miałam dosyć duże problemy z ciemieniuchą ale po za naturalnymi preparatami i częstym czesanie miękka Szczotką po kompieli jakoś uporalismy się z tym a problem nie nawracał. Nie sądziłam że może to być aż taki problem
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie