Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Długotrwałe ssanie ma niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego dziecka oraz może powodować wady ortodontyczne. Dlaczego?…
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Przed kąpielą smarowalam główkę oliwka, potem wystarczyło umyć włoski i wyczesac, niestety ciemienuucha to częsty problem u dzieci. Bardzo ciekawy i pomocy artykuł dla młodych rodziców.
Dkdkskdlcl?) 5/=6=6=6%6%6=6
do moderacji
post napisany:
U nas walka z ciemieniucha trwa, poczatkowo wydawalo sie, ze walczymy z wiatrakami, ale widac poprawe. Wyczesujemy ciemieniuche przy kazdej okazji, nie tylko po kapieli, ale i np. przy karmieniu, zeby mozliwie szybko uzyskac efekt slicznej glowki
do moderacji
post napisany:
U nas ciemieniucha pojawiła się zaraz po zejściu tzw. Trądziku niemowlęce go. Najtrudniej było właśnie wyczesywac bo czuprynka trochę utrudniala odkrywanie się platow. Trzeba pamiętać że ciemieniucha może się pojawić później
do moderacji
post napisany:
Artykół bardzo pomocny . Mój synek maiał duże problemy z ciemieniuchą , naszczęście Pani z apteki pomogła wybrać odpowiedni preparat i już po kilku dniach ciemieniucha zniknęła . Trzeba tylko poświęcić chwile na usuwaniu łusek z główki .
do moderacji
post napisany:
Artykuł bardzo ciekawy, przybliża rodzicom problem, ale także pokazuje jak skutecznie dbać o główkę małego dziecka. Wiele maleństw się z tym boryka, dlatego warto delikatnie dbać o skórę, nie tylko głowy.
do moderacji
post napisany:
bardzo dobre rady, właśnie tak postępowałam przy ciemieniuszce u moich synków, obydwoje mieli, na szczęście udało się nam dość sprawnie przez to przejść, trzeba poświęcić trochę czasu na natłuszczanie i wyczesywanie łusek, ale warto :)
do moderacji
post napisany:
Bardzo dobry artykuł. Wiedza, w nim zawarta może się przydać każdemu. Konkretnie i rzeczowo napisane.Ciemieniucha nas nie dotknęła na szczęście, ale dzięki temu artykułowi wiedziałabym jak mam sobie z nią poradzić.
do moderacji
post napisany:
Witam wszystkich serdecznie i zapraszam wszystkich do przeczytania niniejszego artykułu ponieważ porusza ważna tematykę i dlatego warto go przeczytać. Ciemieniucha dotyczy w sumie każde maleństwo. Toteż trzeba troskliwie się opiekować bobelkirm.
do moderacji
post napisany:
Moja tesciowa jest położną z wykształcenia i wpierala mi na siłę ze moje dziecko NIE ma ciemieniuchy! O zgrozo ile ja sie z nią nameczylam tzn. i z tesciowa i z ciemieniuchą! Smarowalam głowke synka oliwką przed kąpielą a w wanience wyczesywalam to wszystko. I tak po kilku dniach zeszła na szczęście:)
do moderacji
post napisany:
Synek miał włoski ale nie była to jakaś Wielka czupryna i szczotka z miękkim włosiem wystarczyła do wyczesywania. Przed kąpielą smarowalam główkę oliwka, po kąpieli ciemieniucha wyczesywana i stopniowo problem zanikal.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie