Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Bez względu na to, czy Wasze dziecko ma bujną czuprynę, czy ma niewiele włosków lub nie ma ich wcale, skóra główki dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. U noworodków i niemowlaków występuje znaczna aktywność gruczołów łojowych, co może przybrać postać ciemieniuchy.
Ciemieniucha najczęściej pojawia się między 3-6 tygodniem życia dziecka. Występuje ona w okolicy ciemienia (stąd nazwa) i ma charakter tłustych sklejających włosy żółtych łusek, które przy znacznym nagromadzeniu tworzą rodzaj strupa. Intensywny przebieg ciemieniuchy powoduje przejściową utratę włosów w tej okolicy.
Ciemieniucha nie jest groźna, nie swędzi ani nie piecze jednak nie wygląda zbyt estetycznie, co często powoduje stres u rodziców.
Jak zapobiegać wystąpieniu ciemieniuchy?
Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie dziecka. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu gdzie przebywa maleństwo była odpowiednia temperatura około 21-22 stopni C. W domu nie ma potrzeby zakładania dziecku czapeczki. Pozwól, aby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Jeżeli wychodzicie na spacer pamiętaj, aby czapeczka była z naturalnej przewiewnej tkaniny. Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty służące do terapii ciemieniuchy. Zawierają one składniki natłuszczające i keratoplastyczne, tj. rozluźniające pokłady łusek i oddzielające je od skóry głowy. Należy je aplikować około jednej godziny przed planowaną kąpielą, podczas której część łusek oddzieli się samoczynnie, przy myciu główki.
Dodany do kąpieli emolient, np. olejek lub emulsja Dermedic Linum baby przyspieszy i ułatwi kurację. Będzie on działał przeciwzapalnie i przyspieszał gojenie po ustąpieniu łysek.
Po osuszeniu, delikatnie wyszczotkuj skórę głowy dziecka miękką szczoteczką przeznaczoną do pielęgnacji główki niemowląt.
Nie należy próbować usuwać ciemieniuchy podczas jednego zabiegu lub kąpieli. Proces leczenia musi przebiegać stopniowo, aby zahamować łojotok i tworzenie się łuski oraz pozwolić skórze na regenerację.
Co, jeśli ciemieniucha się utrzymuje?
Jeżeli używasz preparaty na ciemieniuchę i mimo to ciemieniucha nadal się utrzymuje lub nawraca, warto poprosić o poradę położną rodzinną, pediatrę lub dermatologa. Specjalista doradzi, jakie są najlepsze sposoby na ciemieniuchę.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje w naszej szerokości geograficznej często. Dotyczy 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. Przy prawidłowej pielęgnacji…
Problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 r.ż.). Około 5-8 r.ż. światło nosogardła staje się szersze,…
Roztocza kurzu domowego są obecne w każdym domu. Wyższe stężenia alergenów roztoczy w środowisku sprzyjają rozwojowi alergii na ich białka. Dane…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Mnie problem za bardzo nie dotyczył. Były pojedyncze plamki i kropki ale nie było tak tragicznie. Bardzo fajny artykuł polecam poczytać. I stosować porad bo dobrze opisane. Pozdrawiam wszystkie mamusie 😊
do moderacji
post napisany:
My niestety mielismy problem z ciemieniuchą u synka. Zawsze przed kąpielą główkę smarowałam oliwką, a po kąpieli rozczesywalam delikatnie mu główkę miękka szczoteczka. Zabieg taki powtarzała kilka razy i ciemieniucha zeszła.
do moderacji
post napisany:
Witam świetny artykuł. Za nami 3 miesiące życia i problemu z ciemieniucha nie było. Ale przed każda kąpielą natłuszczamy główkę córeczce. Po kąpieli zawsze włosy są dobrze osuszone ręcznikiem i wyczesane.
do moderacji
post napisany:
Po dziś dzień pamiętam słowa położnej. Szczotka z twardym włosiem, oliwa z oliwek i czesanie z włosem. Nigdy pod włos! Pomogło w tempie ekspresowym. Teraz przy drugim maluszku mam zamiar wprowadzić ten sposób od razu w życie.
do moderacji
post napisany:
Bardzo przydatny i pomocny artykuł który napewno pomoze zwalczyć ciemienichy z każdej główki małych dzieci. Będę wiedzieć jak pozbyc się tego z główki mojego dziecka. Naszczeście jest tego mało ale jeszcze się utrzymuje.
do moderacji
post napisany:
Ciesze sie, ze ten problem z ciemieniucha nas nie dotyczy. Myslalam, a wrecz bylam pewna, ze bedziemy sie z tym zmagac i bedzie wygladalo to tak jak niektore matki pokazywaly, ale obeszlo sie bez tego. Co mnie cieszy
do moderacji
post napisany:
Witam serdecznie. Z zainteresowaniem przeczytałam powyższy artykuł. Są tu bardzo przydatne informacje. Córeczka ma właśnie ciemieniuchę więc będę wiedziała jak sobie z nią skutecznie poradzić, no i jak jej zapobiegać
do moderacji
post napisany:
U córeczki też zmagaliśmy się z ciemieniuchą. Podstawą pielęgnacji było natłuszczanie skóry głowki przed każdą kąpielą, a czasami zostawiałam na całą noc (na początku stosowałam zwykłą oliwkę dla dzieci, a później zakupiłam preparat na ciemieniuchę), podczas kąpieli stosowaliśmy żel Dermedic Linum Baby oraz wykonywaliśmy delikatny masaż główki aby namoczyć dodatkowo łuski., po kąpieli wyczesywanie włosków miękką szczotką.Po jakimś czasie problem zniknął :)
do moderacji
post napisany:
Moja cała trójka dzieciaczków miała ciemieniuchę potrzebna jest też cierpliwość i systematyczność (smarować i wyczesywać główkę) i ciemieniucha sama zniknie. Mój mąż przy każdej kąpieli dzieci dbał o główkę.
do moderacji
post napisany:
My na szczęście aż tak problemu nie mieliśmy u syna z ciemieniuchą. Mam nadzieję że jak córka się urodzi to też aż tak nie będzie z tym problemu choć wiem że niektórzy rodzice mają z tym problem. Mam nadzieję, że rodzice edukuja się i nie drapia tego dzieciaczkom
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie