Noworodek zimą – czyli jak dbać o maluszka urodzonego w chłodniejszym okresie
Noworodek urodzony zimą – jak dbać o jego skórę od pierwszych dni Dbanie o skórę zimą to część pełnej opieki nad noworodkiem. Drugi…
Karmienie piersią mimo, że naturalne, to jednak często zwłaszcza na początku bywa trudne i trzeba się go nauczyć. Jak prawidłowo karmić piersią i jak się do tego przygotować, aby Twoje dziecko się najadło, a karmienie było przyjemne?
Przygotuj się do karmienia noworodka
Przed przystąpieniem do karmienia piersią sprawdź, czy maluch nie ma mokrej pieluszki i czy nie trzeba go przewinąć. Umyj dokładnie ręce. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Tobie było wygodnie, usiądź komfortowo, najlepiej na fotelu. Dobrze, aby nogi były nieco wyżej. Miej w zasięgu ręki niezbędne przedmioty, np. wodę do picia, telefon. W czasie karmienia noworodka dobrze sprawdza się specjalnie przeznaczony do tego wałek lub poduszka. Pomogą one znaleźć najlepsze pozycje do karmienia i odciążą Twój kręgosłup.
Jak zacząć karmienie piersią noworodka?
Karmienie piersią powinno być naprzemiennie - raz z jednej, raz z drugiej piersi. Brodawek nie trzeba myć przed każdym karmieniem, myjemy je tylko rano i wieczorem. Jak prawidłowo karmić piersią? Rozpoczynając karmienie noworodka chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litry C: należy czterema palcami podtrzymać pierś od spodu i kciukiem przytrzymać pierś od góry. Pamiętaj, aby palce trzymać dalej od otoczki, ponieważ możesz utrudniać maluchowi w prawidłowym uchwyceniu brodawki. Nigdy nie rozpoczynaj karmienia, gdy maluch jest płaczący i niespokojny.
Pozycja do karmienia
Siedząc wygodnie w fotelu ułóż dziecko brzuszkiem do Twojego ciała, a główkę malucha skieruj w stronę piersi. Aby prawidłowo karmić piersią, brodawkę kieruj w rynienkę, znajdującą się pod noskiem dziecka. Wtedy maluch powinien szeroko otworzyć usta, wysunąć języczek i głęboko uchwycić pierś. Przystawiając malucha do piersi brodawkę zawsze kieruj w stronę podniebienia. Jeżeli w czasie karmienia czubek nosa i broda malucha dotykają Twoją pierś, buzia jest szeroko otwarta, wargi wywinięte, policzki nie zapadają się, a Ty słyszysz rytmiczne przełykanie świadczy to o tym, że Twoje dziecko jest właściwie przystawione. Jeżeli zaś dziecko uchwyciło samą brodawkę, bez otoczki, ma wciągnięte wargi i jest niespokojne, to znaczy, że pierś nie jest właściwie uchwycona. W takiej sytuacji odstaw malucha wkładając mu mały palec w kącik ust - zapobiega to urazom brodawki. Następnie rozpocznij przystawianie dziecka do piersi od początku, przyjmując właściwą pozycję do karmienia.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Noworodek urodzony zimą – jak dbać o jego skórę od pierwszych dni Dbanie o skórę zimą to część pełnej opieki nad noworodkiem. Drugi…
Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych u niemowląt, w skrócie DDH (z ang. developmental dysplasia of the hips) to przypadłość dotykająca…
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Bardzo fajny i przydatny artykuł. Niby karmienie piersią prosta rzecz ale czasem to nie lada sztuka. Ważne jest jak doświadczona położna pokaże jak przystawiać dziecko do piersi, jak układać siebie i malucha.
do moderacji
post napisany:
Bardzo ważne żeby przebrać malca zanim zacznie się karmienie bo potem w trakcie nam się przypomina ze może mieć mokro itrzeba malca przewinąć on się budzi a co gorsza może zwrócić przed chwila zjedzone mleczko
do moderacji
post napisany:
Bardzo ciekawy artykul wiele przydatnych informacji. Ja mialam problem z karmieniem synka pokarmu od poczatku mialam malo i synek nie chcial jesc. Na szczescie przy wizycie poloznej zostalo pokazane jak prawidlowo przystawiac dziecko i udalo nam sie .
do moderacji
post napisany:
Wbrew pozorom karmienie piersią to trudna sztuka. Jednak jak już się nauczymy to bliskość z dzieckiem wynagradza wszelkie trudny i niepowodzenia z nią związane. Ja już nie mogę się doczekać kolejnej mlecznej przygody.
do moderacji
post napisany:
Bardzo interesujący artykuł. Napisany krótko, zwięźle i na temat. Informacje, które są tutaj zawarte mogą być bardzo pomocne. Nauka karmienia piersią nie zawsze jst prosta, ale uwazam, ze warto podjąc ten wysilek.
do moderacji
post napisany:
Jeczesia bardzo Ci zazdroszczę. Oby tak dalej jeśli będziesz miała drugie dziecko :) ja już mam 2 i żadnego nie miałam możliwości karmić. A szkoda. Bardzo wam zazdroszczę że moglyscie karmić :) powodzenia tym co zmagają się z problemami karmienia
do moderacji
post napisany:
Karmienie piersią, to naprawdę cudowny okres. Choć nie raz mialam lzy w oczach od zatkanych kanalikow, pogryzionych sutkow, lub nawalu mlecznego z ktorym nie moglam sobie poradzić, to nic nie bylo w stanie zmienic mojego zdania. Karmilam 15 cudownych miesięcy i mam nadzieję kolejne dziecko rowniez uda mi sie taki okres karmic. :)
do moderacji
post napisany:
Chciałabym bardzo karmić piersią, ale moje sutki od zawsze były dość wklesniete. Położna uspokaja mówi, że nie są złe i może maluch wyciągnie ssajac. Poleca też kupić kapturki na brodawki, dzięki którym również mogą się wyciągnąć sutki poprzez zaciąganie pokarmu przez maleństwo . Jestem dobrej myśli :)
do moderacji
post napisany:
Synek od urodzenia miał silny odruch ssania, ale pptrzebowałam pomocy położnej, żeby technika karmienia była prawidłowa. Ważne, by młode mamy miały wsparcie doświadczonych położnych, bo na początku życia z maluszkiem wiele rzeczy wydaje się być bardzo trudnymi.
do moderacji
post napisany:
Bardzo ciekawy artykuł. Mi na początku było ciężko przystawiać mojego synka do piersi. Jednak brodawki myłam za każdym razem przed karmieniem. Nie wiedziałam, że można tylko rano i wieczorem myć. Też starałam się karmić naprzemiennie, chociaż mój malutki upodobał sobie jedną pierś.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie