Pielęgnacja niemowląt - fakty i mity
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które…
Karmienie piersią mimo, że naturalne, to jednak często zwłaszcza na początku bywa trudne i trzeba się go nauczyć. Jak prawidłowo karmić piersią i jak się do tego przygotować, aby Twoje dziecko się najadło, a karmienie było przyjemne?
Przygotuj się do karmienia noworodka
Przed przystąpieniem do karmienia piersią sprawdź, czy maluch nie ma mokrej pieluszki i czy nie trzeba go przewinąć. Umyj dokładnie ręce. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Tobie było wygodnie, usiądź komfortowo, najlepiej na fotelu. Dobrze, aby nogi były nieco wyżej. Miej w zasięgu ręki niezbędne przedmioty, np. wodę do picia, telefon. W czasie karmienia noworodka dobrze sprawdza się specjalnie przeznaczony do tego wałek lub poduszka. Pomogą one znaleźć najlepsze pozycje do karmienia i odciążą Twój kręgosłup.
Jak zacząć karmienie piersią noworodka?
Karmienie piersią powinno być naprzemiennie - raz z jednej, raz z drugiej piersi. Brodawek nie trzeba myć przed każdym karmieniem, myjemy je tylko rano i wieczorem. Jak prawidłowo karmić piersią? Rozpoczynając karmienie noworodka chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litry C: należy czterema palcami podtrzymać pierś od spodu i kciukiem przytrzymać pierś od góry. Pamiętaj, aby palce trzymać dalej od otoczki, ponieważ możesz utrudniać maluchowi w prawidłowym uchwyceniu brodawki. Nigdy nie rozpoczynaj karmienia, gdy maluch jest płaczący i niespokojny.
Pozycja do karmienia
Siedząc wygodnie w fotelu ułóż dziecko brzuszkiem do Twojego ciała, a główkę malucha skieruj w stronę piersi. Aby prawidłowo karmić piersią, brodawkę kieruj w rynienkę, znajdującą się pod noskiem dziecka. Wtedy maluch powinien szeroko otworzyć usta, wysunąć języczek i głęboko uchwycić pierś. Przystawiając malucha do piersi brodawkę zawsze kieruj w stronę podniebienia. Jeżeli w czasie karmienia czubek nosa i broda malucha dotykają Twoją pierś, buzia jest szeroko otwarta, wargi wywinięte, policzki nie zapadają się, a Ty słyszysz rytmiczne przełykanie świadczy to o tym, że Twoje dziecko jest właściwie przystawione. Jeżeli zaś dziecko uchwyciło samą brodawkę, bez otoczki, ma wciągnięte wargi i jest niespokojne, to znaczy, że pierś nie jest właściwie uchwycona. W takiej sytuacji odstaw malucha wkładając mu mały palec w kącik ust - zapobiega to urazom brodawki. Następnie rozpocznij przystawianie dziecka do piersi od początku, przyjmując właściwą pozycję do karmienia.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które…
Anemia, inaczej niedokrwistość, oznacza niedobory hemoglobiny w organizmie. Szacuje się, że występuje ona u około 40% dzieci w wieku do 2 lat. Powodem…
Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje w naszej szerokości geograficznej często. Dotyczy 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. Przy prawidłowej pielęgnacji…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Miej w zasięgu ręki niezbędne przedmioty, np. wodę do picia, telefon. W czasie karmienia noworodka dobrze sprawdza się specjalnie przeznaczony do tego wałek lub poduszka. Pomogą one znaleźć najlepsze pozycje do karmienia i odciążą Twój kręgosłup.
Karmienie piersią powinno być naprzemiennie - raz z jednej, raz z drugiej piersi. Brodawek nie trzeba myć przed każdym karmieniem, myjemy je tylko rano i wieczorem. Jak prawidłowo karmić piersią? Rozpoczynając karmienie noworodka chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litry C: należy czterema palcami podtrzymać pierś od spodu i kciukiem przytrzymać pierś od góry.
do moderacji
post napisany:
Przed przystąpieniem do karmienia piersią sprawdź, czy maluch nie ma mokrej pieluszki i czy nie trzeba go przewinąć. Umyj dokładnie ręce. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Tobie było wygodnie, usiądź komfortowo, najlepiej na fotelu. Dobrze, aby nogi były nieco wyżej.
do moderacji
post napisany:
tak, to prawda. Nie raz się widziało w rodzinie jak ktoś karmił i myślało się "przystawienie dziecka i już", a to nie taka prosta sprawa, na jaką wygląda i jeszcze często presja otoczenia, też nie wpływa dobrze
do moderacji
post napisany:
Na pierwszy rzut oka jak widzi sie kobiete karmiacą dziecko piersią to wydaje się, że jest to takie proste ale w rzeczywistosci jednak takie łatwe nie jest. Przynajmniej na poczatku jest cięzko ale jeśli juz znejdzie sie odpowiednią pozycje do karmienia to z kazdym dniem jest lepiej
do moderacji
post napisany:
Ja w szpitalu miałam poradę od doradcy laktacyjnego, ale u mnie się to nie za bardzo sprawdziło. Powiem szczerze, że niczego nie wniosło ani ja się niczego nowego nie nauczyłam i nie dowiedziałam.
Mnie na początku bardzo pomagała poduszka w kształcie rogala, zwłaszcza, że moja dzidzia była bardzo maleńka.
do moderacji
post napisany:
Bardzo dużo jest pozycji do karmienia i na pewno każda z mam jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią. Jeśli coś nie gra, można poprosić o konsultację doradcy laktacyjnego - słyszałam, że naprawdę super sprawa.
do moderacji
post napisany:
Mlodamama92 - robię dokładnie tak samo! :D na początku jeszcze zmieniałam stronę wg piersi, z której karmiłam, a teraz robię to tylko wtedy kiedy nie mogę już dluzrj leżeć na danej stronie bo mnie wszystko boli :D
do moderacji
post napisany:
Konwalia, ja mialam zawsze jedna i to sprawdzona pozycje, na poczatku przekladalam dziecko z boku na bok, ale pozniej z lenistwa podstawialam na jednym boku raz jedna pierś raz druga i mimo, ze probowalam innych pozycji do karmienia to ta byla moja ulubiona.
do moderacji
post napisany:
Ja przy pierwszych karmieniach zapominałam o tym, że muszę sama najpierw przybrać wygodną dla siebie pozycję, co było dużym błędem, bo bolał mnie potem kręgosłup albo kark. Później już o tym starałam się pamiętać.
do moderacji
post napisany:
Naprawdę cenne rady w pigułce, te kilka zdań z artykulu powinno być przekazane mamom w pierwszego dnia po porodzie aby poinstruowac odpowiednio te z nich które o tych podstawach nie wiedzą. Ja dynkaw karmilam 13 miesiecy podobnie zamierzam karmić drugiego i myślę ze tym razem pójdzie mi już trochę łatwiej i mniej nerwowo niz poprzednio ☺
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie