Co to są emolienty?
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Karmienie piersią mimo, że naturalne, to jednak często zwłaszcza na początku bywa trudne i trzeba się go nauczyć. Jak prawidłowo karmić piersią i jak się do tego przygotować, aby Twoje dziecko się najadło, a karmienie było przyjemne?
Przygotuj się do karmienia noworodka
Przed przystąpieniem do karmienia piersią sprawdź, czy maluch nie ma mokrej pieluszki i czy nie trzeba go przewinąć. Umyj dokładnie ręce. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Tobie było wygodnie, usiądź komfortowo, najlepiej na fotelu. Dobrze, aby nogi były nieco wyżej. Miej w zasięgu ręki niezbędne przedmioty, np. wodę do picia, telefon. W czasie karmienia noworodka dobrze sprawdza się specjalnie przeznaczony do tego wałek lub poduszka. Pomogą one znaleźć najlepsze pozycje do karmienia i odciążą Twój kręgosłup.
Jak zacząć karmienie piersią noworodka?
Karmienie piersią powinno być naprzemiennie - raz z jednej, raz z drugiej piersi. Brodawek nie trzeba myć przed każdym karmieniem, myjemy je tylko rano i wieczorem. Jak prawidłowo karmić piersią? Rozpoczynając karmienie noworodka chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litry C: należy czterema palcami podtrzymać pierś od spodu i kciukiem przytrzymać pierś od góry. Pamiętaj, aby palce trzymać dalej od otoczki, ponieważ możesz utrudniać maluchowi w prawidłowym uchwyceniu brodawki. Nigdy nie rozpoczynaj karmienia, gdy maluch jest płaczący i niespokojny.
Pozycja do karmienia
Siedząc wygodnie w fotelu ułóż dziecko brzuszkiem do Twojego ciała, a główkę malucha skieruj w stronę piersi. Aby prawidłowo karmić piersią, brodawkę kieruj w rynienkę, znajdującą się pod noskiem dziecka. Wtedy maluch powinien szeroko otworzyć usta, wysunąć języczek i głęboko uchwycić pierś. Przystawiając malucha do piersi brodawkę zawsze kieruj w stronę podniebienia. Jeżeli w czasie karmienia czubek nosa i broda malucha dotykają Twoją pierś, buzia jest szeroko otwarta, wargi wywinięte, policzki nie zapadają się, a Ty słyszysz rytmiczne przełykanie świadczy to o tym, że Twoje dziecko jest właściwie przystawione. Jeżeli zaś dziecko uchwyciło samą brodawkę, bez otoczki, ma wciągnięte wargi i jest niespokojne, to znaczy, że pierś nie jest właściwie uchwycona. W takiej sytuacji odstaw malucha wkładając mu mały palec w kącik ust - zapobiega to urazom brodawki. Następnie rozpocznij przystawianie dziecka do piersi od początku, przyjmując właściwą pozycję do karmienia.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Z pierwszą kąpielą nowonarodzonego dziecka nie należy się spieszyć. W chwili narodzin powierzchnia jego skóry jest jałowa, pokryta mazią płodową,…
Problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 r.ż.). Około 5-8 r.ż. światło nosogardła staje się szersze,…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Grunt to znaleźć dobra pozycje tak aby nam było wygodnie i dziecko by jadło. Mi np za to było wygodniej z oraerj strony na siedząco a z lewej wolałam na lezaco. Kombinowałam tak aby było po prostu wygodniej wiadomo.
do moderacji
post napisany:
Wydaje mi się też, że to bardzo zależy od tego czy mama jest praworęczna czy leworęczna, bo wtedy łatwiej przystawka dziecko do jednej z piersi i Maluch czuje się bardziej komfortowo na jednym z boków, bo jest stabilniejszy, sprawniej przystawiany
do moderacji
post napisany:
Chyba każde dziecko ma swoją ulubioną pierś, chociaż ja mam wrażenie, że to chodzi bardziej o boczek, na którym leży dziecko, bo jedni wolą leżeć na prawym, inni na lewym boku i to samo dotyczy jedzonka. U nas zasypianie zawsze odbywa się przy prawej piersi, bo na lewym boku lepiej się zasypia.
do moderacji
post napisany:
Malgorzata, u mnie corka upodobala sobie lewa, z prawej nie chciala w ogole. Mi tez bylo wygodnie karmic ja tylko nalewej stronie, ale pozniej zaczelam kombinować i karmilam raz z tej raz z drugiej strony, az w końcu stwierdzilam, ze bede lezec na jednej stronie i tylko piers zmieniac
do moderacji
post napisany:
Katarzyna, podziwiam:) Dałaś dzielnie radę. Półtora roku, to tak w sam raz na skończenie przygody z cycuszkiem, bynajmniej dla mnie. Choć u mnie mój max to rok, dłużej chyba nie dam rady, więc to jest u mnie cel.
do moderacji
post napisany:
Małgorzata J u nas to była istna walka o karmienie. W sumie raczej o podtrzymanie laktacji przez miesiąc jak syn był w inkubatorze. Ale sie udało i cyc był miłością syna przez półtora roku. Nie lubił butelek wcale.
do moderacji
post napisany:
Fakt. Często kobiety łatwo odpuszczają, a czasem warto spróbować zawalczyc o pokarm. Ja mialam problem, gdy syn chcial jeść tylko z jednej piersi. Podobno zazwyczaj dziecko ma ulubiona ale syn w ogole nie chcial z prawej. A nir mialam laktatora by to wyrównywać..
do moderacji
post napisany:
Mada1786 super, bardzo fajnie że walczyć o pokarm i chcesz karmić piersią swojego maluszka oby więcej mam wzięło z ciebie przykład a nie sięgało odrazu po mleko modyfikowane z butelki, mam nadzieję że ci się uda karmić maluszka
do moderacji
post napisany:
Ja mam straszny problem z karmieniem piersią. Nie dosyć że mam kłopot z przystąpieniem synka do piersi to jeszcze mam za mało pokarmu. Na nic się zdają herbatki i inne preparaty. Czekam na wizytę konsultantki laktacyjnej, może ona coś pomoże.
do moderacji
post napisany:
Katarzyna bardzo współczuję. Super, ze mimo przeciwności nie poddalas sie i karmilas swoim mlekiem. Ja nie moglam syna karmic ze względu na alergię. Myslalam, ze robie cos zle, ale w koncu lekarz uswiadomil mnie, ze musze podawac mleko specjalistyczne.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie