Co to są emolienty?
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Karmienie piersią mimo, że naturalne, to jednak często zwłaszcza na początku bywa trudne i trzeba się go nauczyć. Jak prawidłowo karmić piersią i jak się do tego przygotować, aby Twoje dziecko się najadło, a karmienie było przyjemne?
Przygotuj się do karmienia noworodka
Przed przystąpieniem do karmienia piersią sprawdź, czy maluch nie ma mokrej pieluszki i czy nie trzeba go przewinąć. Umyj dokładnie ręce. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Tobie było wygodnie, usiądź komfortowo, najlepiej na fotelu. Dobrze, aby nogi były nieco wyżej. Miej w zasięgu ręki niezbędne przedmioty, np. wodę do picia, telefon. W czasie karmienia noworodka dobrze sprawdza się specjalnie przeznaczony do tego wałek lub poduszka. Pomogą one znaleźć najlepsze pozycje do karmienia i odciążą Twój kręgosłup.
Jak zacząć karmienie piersią noworodka?
Karmienie piersią powinno być naprzemiennie - raz z jednej, raz z drugiej piersi. Brodawek nie trzeba myć przed każdym karmieniem, myjemy je tylko rano i wieczorem. Jak prawidłowo karmić piersią? Rozpoczynając karmienie noworodka chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litry C: należy czterema palcami podtrzymać pierś od spodu i kciukiem przytrzymać pierś od góry. Pamiętaj, aby palce trzymać dalej od otoczki, ponieważ możesz utrudniać maluchowi w prawidłowym uchwyceniu brodawki. Nigdy nie rozpoczynaj karmienia, gdy maluch jest płaczący i niespokojny.
Pozycja do karmienia
Siedząc wygodnie w fotelu ułóż dziecko brzuszkiem do Twojego ciała, a główkę malucha skieruj w stronę piersi. Aby prawidłowo karmić piersią, brodawkę kieruj w rynienkę, znajdującą się pod noskiem dziecka. Wtedy maluch powinien szeroko otworzyć usta, wysunąć języczek i głęboko uchwycić pierś. Przystawiając malucha do piersi brodawkę zawsze kieruj w stronę podniebienia. Jeżeli w czasie karmienia czubek nosa i broda malucha dotykają Twoją pierś, buzia jest szeroko otwarta, wargi wywinięte, policzki nie zapadają się, a Ty słyszysz rytmiczne przełykanie świadczy to o tym, że Twoje dziecko jest właściwie przystawione. Jeżeli zaś dziecko uchwyciło samą brodawkę, bez otoczki, ma wciągnięte wargi i jest niespokojne, to znaczy, że pierś nie jest właściwie uchwycona. W takiej sytuacji odstaw malucha wkładając mu mały palec w kącik ust - zapobiega to urazom brodawki. Następnie rozpocznij przystawianie dziecka do piersi od początku, przyjmując właściwą pozycję do karmienia.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Czym jest alergiczny nieżyt nosa i zatok? To przewlekła choroba zapalna śluzówek nosa i zatok, która objawia się katarem, świądem nosa,…
Skąd biorą się objawy alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią matki? Objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią mogą wiązać…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
MamaAnka ja też stosowalam żele na bolace brodawki bo miałam strasznie popękane i dość często krew leciała. Karmilam synka miesiąc i praktycznie przez caly czas czułam bol mimo poprawnego przystawiania chociaż w te ostatnie dni juz było coraz lepiej.
do moderacji
post napisany:
Ja mam straszny problem z karmieniem. Nie dość że mam mało pokarmu to jeszcze synek miał za krótkie wędzidełko i przez to też był problem. Wykonaliśmy zabieg podcięcia i może teraz będzie lepiej. Czas pokaże.
do moderacji
post napisany:
Overpass to dosyć długo czułaś ból, ponieważ mi przeszedł po tygodniu ale tez stosowałam specjalne żele na bolące brodawki, bo miałam strasznie popękane ale nie wspominam tego jak jakaś straszna traumę.
do moderacji
post napisany:
wydaje mi sie, ze na poczatku bol podczas karmienia jest nieunikniony nawet jak przystawia sie dziecko prawidlowo. po okolo trzech tygodniach piersi sie przyzwyczaily i karmienie bylo juz sama przyjemnoscia.
do moderacji
post napisany:
Ja karmię dziecko na "rogalu" - świetna sprawa, bo dziecko jest wyżej, nie trzeba go trzymać w powietrzu tylko swobodnie sobie leży i można tak ułożyć malucha, żeby miał wyżej główkę i łatwiej go przystawiać. Szczerze polecam :)
do moderacji
post napisany:
Ja zakończyłam karmienie piersią po miesiącu. Jakoś nie miałam pokarmu, dziecko marudzila mimo, iż piłam dużo wody i dostawialam często dziecko do piersi. Wdalo mi się również zapalenie i później zanik pokarmu. Pierwsze dziecko karmilam dłużej, 8miesiecy.
do moderacji
post napisany:
czasami wszytsko siedzi w glowie kobiety jak powie ze nie da rady to faktycznie tak bedzie bo jak tak mysli to jak ma wyjsc jesli od razy sceptycznie sie do tego podchodzi.grunt to spokoj cisza i relaks dziecko tez to czuje
do moderacji
post napisany:
Myśle że do takiego karmienia najwygodniejszy będzie fotel, sama nie zamierzam karmić piersią ale mlekiem zastępczym więc wydaje mi się, że będzie to łatwiejsze z butelki niż piersią.
do moderacji
post napisany:
Bardzo się cieszę, że nie miałyśmy problemów z karmieniem. Od początku córka prawidłowo lapala brodawke, nie było problemów z przystawieniem jej. Na szczęście z ilością pokarmu też nie było problemu :).
do moderacji
post napisany:
Dopóki mnie ten temat nie dotyczył myślałam że to wszystko jest takie proste, a im bardziej się zagłębiam tym więcej wychodzi trudności z karmieniem. Czy jest pokarm, czy maluch odpowiedni łapie brodawkę, czy pozycja odpowiednia.. sporo tego ;)
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie