Trzeci migdał u dziecka - objawy, leczenie
Problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 r.ż.). Około 5-8 r.ż. światło nosogardła staje się szersze,…
Karmienie piersią mimo, że naturalne, to jednak często zwłaszcza na początku bywa trudne i trzeba się go nauczyć. Jak prawidłowo karmić piersią i jak się do tego przygotować, aby Twoje dziecko się najadło, a karmienie było przyjemne?
Przygotuj się do karmienia noworodka
Przed przystąpieniem do karmienia piersią sprawdź, czy maluch nie ma mokrej pieluszki i czy nie trzeba go przewinąć. Umyj dokładnie ręce. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Tobie było wygodnie, usiądź komfortowo, najlepiej na fotelu. Dobrze, aby nogi były nieco wyżej. Miej w zasięgu ręki niezbędne przedmioty, np. wodę do picia, telefon. W czasie karmienia noworodka dobrze sprawdza się specjalnie przeznaczony do tego wałek lub poduszka. Pomogą one znaleźć najlepsze pozycje do karmienia i odciążą Twój kręgosłup.
Jak zacząć karmienie piersią noworodka?
Karmienie piersią powinno być naprzemiennie - raz z jednej, raz z drugiej piersi. Brodawek nie trzeba myć przed każdym karmieniem, myjemy je tylko rano i wieczorem. Jak prawidłowo karmić piersią? Rozpoczynając karmienie noworodka chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litry C: należy czterema palcami podtrzymać pierś od spodu i kciukiem przytrzymać pierś od góry. Pamiętaj, aby palce trzymać dalej od otoczki, ponieważ możesz utrudniać maluchowi w prawidłowym uchwyceniu brodawki. Nigdy nie rozpoczynaj karmienia, gdy maluch jest płaczący i niespokojny.
Pozycja do karmienia
Siedząc wygodnie w fotelu ułóż dziecko brzuszkiem do Twojego ciała, a główkę malucha skieruj w stronę piersi. Aby prawidłowo karmić piersią, brodawkę kieruj w rynienkę, znajdującą się pod noskiem dziecka. Wtedy maluch powinien szeroko otworzyć usta, wysunąć języczek i głęboko uchwycić pierś. Przystawiając malucha do piersi brodawkę zawsze kieruj w stronę podniebienia. Jeżeli w czasie karmienia czubek nosa i broda malucha dotykają Twoją pierś, buzia jest szeroko otwarta, wargi wywinięte, policzki nie zapadają się, a Ty słyszysz rytmiczne przełykanie świadczy to o tym, że Twoje dziecko jest właściwie przystawione. Jeżeli zaś dziecko uchwyciło samą brodawkę, bez otoczki, ma wciągnięte wargi i jest niespokojne, to znaczy, że pierś nie jest właściwie uchwycona. W takiej sytuacji odstaw malucha wkładając mu mały palec w kącik ust - zapobiega to urazom brodawki. Następnie rozpocznij przystawianie dziecka do piersi od początku, przyjmując właściwą pozycję do karmienia.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 r.ż.). Około 5-8 r.ż. światło nosogardła staje się szersze,…
Czy wiesz, że w skład mikroflory jelitowej (inaczej mikrobioty) wchodzi od około 300 do 1000 gatunków bakterii i innych mikroorganizmów?…
Skąd biorą się objawy alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią matki? Objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią mogą wiązać…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Bardzo przydatny artykuł
do moderacji
post napisany:
Niestety ja długo się nie nacieszylam karmieniem mojego dziecka. Kilka dni po porodzie miałam problem z pokarmem i niestety nic nie pomogło aby dalej karmić.
do moderacji
post napisany:
Super sie to czyta!
do moderacji
post napisany:
Dziękuje za te rady przydadzą się
do moderacji
post napisany:
Wydaje mi sie, ze na poczatku bol podczas karmienia jest nieunikniony nawet jak przystawia sie dziecko prawidlowo. Po ok 3 tygodniach piersi sie przyzwyczaily i karmienie bylo juz sama przyjemnoscia. Nasza przygoda trwa juz pol roku, a zamierzam karmic piersia do roku:)
do moderacji
post napisany:
U nas również przydała się poduszka do karmienia
do moderacji
post napisany:
Ciekawy artykuł. Pomocny.
do moderacji
post napisany:
Ja po urodzeniu córki miałam problem z karmieniem, przez cały pobyt w szpitalu ani razu nie chwyciła piersi. Jak to położne stwierdziły jest zbyt leniwa, bo moje brodawki były zbyt wklęsłe i nie umiała ich chwycić. Jedna z położnych była na tyle "wspierająca", że otwarcie powiedziała, że karmić piersią nie będę, bo nic z tych brodawek nie będzie. Do tego problem z pokarmem. Laktatorem wyciągałam brodawki i odciągałam pokarm, który podawałam córce. Dopiero w szóstej dobie życia nauczyła się piersi i teraz tylko na piersi bazujemy.
do moderacji
post napisany:
Krótki moment mogłam karmić córeczkę. Ale mimo tak krótkiego okresu (tylko miesiąc) miał wspominam ten czas.
do moderacji
post napisany:
Niestety przez stres karmiłam synka tylko miesiąc,dobrze nam szło (oprócz szpitala,bo tam położne wg nie pomagały tylko wszystko na siłę). Trudny okres w życiu i pokarm straciłam a uwielbiałam ten moment bliskości:)
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie