Oparzenia słoneczne u małych dzieci
Bardzo ważna jest profilaktyka oparzeń słonecznych u małych dzieci, ponieważ ich skutki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Bezpośrednio po nadmiernej…
Karmienie piersią mimo, że naturalne, to jednak często zwłaszcza na początku bywa trudne i trzeba się go nauczyć. Jak prawidłowo karmić piersią i jak się do tego przygotować, aby Twoje dziecko się najadło, a karmienie było przyjemne?
Przygotuj się do karmienia noworodka
Przed przystąpieniem do karmienia piersią sprawdź, czy maluch nie ma mokrej pieluszki i czy nie trzeba go przewinąć. Umyj dokładnie ręce. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Tobie było wygodnie, usiądź komfortowo, najlepiej na fotelu. Dobrze, aby nogi były nieco wyżej. Miej w zasięgu ręki niezbędne przedmioty, np. wodę do picia, telefon. W czasie karmienia noworodka dobrze sprawdza się specjalnie przeznaczony do tego wałek lub poduszka. Pomogą one znaleźć najlepsze pozycje do karmienia i odciążą Twój kręgosłup.
Jak zacząć karmienie piersią noworodka?
Karmienie piersią powinno być naprzemiennie - raz z jednej, raz z drugiej piersi. Brodawek nie trzeba myć przed każdym karmieniem, myjemy je tylko rano i wieczorem. Jak prawidłowo karmić piersią? Rozpoczynając karmienie noworodka chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litry C: należy czterema palcami podtrzymać pierś od spodu i kciukiem przytrzymać pierś od góry. Pamiętaj, aby palce trzymać dalej od otoczki, ponieważ możesz utrudniać maluchowi w prawidłowym uchwyceniu brodawki. Nigdy nie rozpoczynaj karmienia, gdy maluch jest płaczący i niespokojny.
Pozycja do karmienia
Siedząc wygodnie w fotelu ułóż dziecko brzuszkiem do Twojego ciała, a główkę malucha skieruj w stronę piersi. Aby prawidłowo karmić piersią, brodawkę kieruj w rynienkę, znajdującą się pod noskiem dziecka. Wtedy maluch powinien szeroko otworzyć usta, wysunąć języczek i głęboko uchwycić pierś. Przystawiając malucha do piersi brodawkę zawsze kieruj w stronę podniebienia. Jeżeli w czasie karmienia czubek nosa i broda malucha dotykają Twoją pierś, buzia jest szeroko otwarta, wargi wywinięte, policzki nie zapadają się, a Ty słyszysz rytmiczne przełykanie świadczy to o tym, że Twoje dziecko jest właściwie przystawione. Jeżeli zaś dziecko uchwyciło samą brodawkę, bez otoczki, ma wciągnięte wargi i jest niespokojne, to znaczy, że pierś nie jest właściwie uchwycona. W takiej sytuacji odstaw malucha wkładając mu mały palec w kącik ust - zapobiega to urazom brodawki. Następnie rozpocznij przystawianie dziecka do piersi od początku, przyjmując właściwą pozycję do karmienia.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Bardzo ważna jest profilaktyka oparzeń słonecznych u małych dzieci, ponieważ ich skutki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Bezpośrednio po nadmiernej…
Roztocza kurzu domowego są obecne w każdym domu. Wyższe stężenia alergenów roztoczy w środowisku sprzyjają rozwojowi alergii na ich białka. Dane…
Zauważalna utrata włosów w obrębie skóry owłosionej u dzieci budzi niepokój zarówno pacjentów jak i ich opiekunów.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Artykuł zawiera ważne podstawy o karmieniu piersią. Nasza ulubiona pozycja to spod pachy. Próbowałam na leżąco ale mój maluszek źle wtedy chwytał i kończyło się to poranionymi brodawkami. Polecam także poduszki do karmienia, bardzo ułatwiają początki z przygodą karmienia piersią.
do moderacji
post napisany:
Ja byłam w tej kwestii niedoswiadczona i niestety moje brodawki to mocno odczuly, na szczęście z czasem wszystko się wygoilo, unormowalo i karmienie piersią stało się czystą przyjemnością :) Nasza ulubiona pozycja jest pozycja na lezaco
do moderacji
post napisany:
Każde dziecko jest inne i każda mama jest inna. Po jakimś czasie każda mama znajdzie dla siebie odpowiednią pozycję karmienia. Czasem książkowe techniki się nie sprawdzaja więc trzeba bazować na instynkcie.
do moderacji
post napisany:
A moja przygoda z karmieniem rozpoczęła się równo 19 miesięcy temu i obecnie karmie w tandemie i uważam, ze jest to najlepsze co mogę robić dla moich dzieci :). Starsza córka nigdy nie chorowała, po przyjściu na świat młodszej nie była o nią zazdrosna bo nadal ma swojego cyca, a młodsza rosnie jak na drożdżach bo pokarmu mam aż nadmiar :). Bywało ciężko, raz tego pokarmu było za mało, taz za dużo, poranione sutki, pierwsze zęby i ugryzienia ale było warto :). Wiec kobietki nie poddawajcie się i walczcie chociaż żeby trochę pokarmic dzieciaczki piersią bo warto ;).
do moderacji
post napisany:
Moja córka urodziła się 2 miesiące przed czasem i ważyła niespełna kilogram. Od początku bardzo chciałam karmić piersią. Wydawało mi się to najzdrowsze, naturalne i najwygodniejsze. Niestety na początku byłam "skazana" na laktator i butelkę. Podejmowałam wiele prób, by przejść na karmienie piersią, ale się nie udało. Mała była chyba za mała i za słaba, a potem już chyba za bardzo przywykła do butelki. Po 9 miesiącach karmienia ściągniętym mlekiem musiałysmy przejść na mleko modyfikowane. Teraz oczekuje drugiego dziecka i mam nadzieję, że tym razem uda się karmić zupełnie naturalnie.
do moderacji
post napisany:
Przed urodzeniem córki wydawało mi się , ze karmienie piersią jest czymś naturalnym .. Natomiast po urodzeniu pojawił się problem , córka nie chciała ssać , ja przechodziłam traumę , a położne w szpitalu krzywo patrzyły i od razu dawały butle .. A jak wróciłyśmy do domu stres minął i córka zaczęła normalnie jeść . Położne powinny bardziej pomagać kobiecie po porodzie w nauczeniu jak karmić dziecko i nie stresować jej
do moderacji
post napisany:
Hmm mam nadzieje ze moje malenstwo bedzie chcialo spozywac moj pokarm i ze bede w stanie je wykarmic. Pozycje, czy metody karmienia piersia. msle ze najlepsza jest ta klasyczna. Musze pewnie jeszcze zakupic taka specjalna poduszeczke aby latwiej utrzymac bobaska i by mnie i jemu bylo wygodnie. Nie neguje innych pozycji, kazda mamusia musi wybrac cos dla siebie.
do moderacji
post napisany:
My każde ze swoich dzieci karmię piersią, oby dwoje moich dzieci odrazu wiedziały jak ssać pierś nie miałam problemu z karmieniem i ilością pokarmu,.na początku bolały mnie sutki ale to tylko przez kilka dni teraz czerpie z karmienia tylko przyjemność
do moderacji
post napisany:
Moja corka przyszla na swiat metoda vaccum. Nie chciala ssac piersi podejrzewam ze bolala ja glowka:-( Przez 3 tygodnie odciagalam mleko laktatorem i codziennie przystawialam mala do piersi az w koncu chwycila
do moderacji
post napisany:
Piersia karmilam krotko, na poczatku kiepsko sobie z tym radzilam, chlopcy nie potrafili prawidlowo chwycic brodawki. Pozniej doszlam do wprawy. Niestety obaj moi synkowie w okolicach 6 miesiaca sami odrzucali piers, w zwiazku z tym bylo mi bardzo smutno, ale stwierdzilam, ze dobre i te 6 miesiecy ;)
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie