Łuszczyca skóry głowy – przyczyny, objawy i leczenie
Problem łuszczycy dotyczy około 2,5 % społeczeństwa umiarkowanej strefy klimatycznej. Czasami pacjent przychodzi do lekarza z uporczywym łupieżem, a podczas…
Karmienie piersią inaczej (KPI) jest to karmienie odciągniętym mlekiem, gdy nie ma możliwości karmienia dziecka mlekiem bezpośrednio z piersi.
Nie ulega wątpliwości, że mleko matki to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlęcia przez pierwsze miesiące życia. Wg WHO, niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie pokarmem mamy. Laktacja nie jest łatwa, zwłaszcza na początku, dlatego już w czasie ciąży należy się do niej odpowiednio przygotować. Są jednak sytuacje, gdy mama decyduje się na karmienie piersią inaczej, czyli swoim pokarmem z butelki.
Jeżeli masz problem z przystawieniem dziecka i karmieniem bezpośrednio z piersi, walcz o to. Najlepiej szukaj fachowej pomocy u certyfikowanego doradcy laktacyjnego.
Karmienie piersią inaczej – najczęstsze powody
Wpływ na decyzję o karmieniu piersią inaczej ma wiele czynników, zależnych od dziecka oraz od matki, np.:
Mama, która jest świadoma wartości swojego pokarmu, ale nie może karmić piersią, decyduję się na odciąganie pokarmu i podawanie go dziecku z butelki. Karmiąc piersią inaczej (KPI), chce dać na start swojemu maluszkowi to, co najlepsze, choć jest świadoma, że czeka ją ciężka praca. W tym trudnym czasie bardzo ważne dla niej jest wsparcie bliskich osób.
W karmieniu piersią inaczej ważny jest dobry laktator
Podejmując decyzję o karmieniu piersią inaczej, przede wszystkim powinnaś zaopatrzyć się w dobry laktator. Większość mam decyduje się na laktator elektryczny, ale są także mamy, które świetnie sobie radzą, odciągając pokarm laktatorem ręcznym. Przed wyborem odpowiedniego laktatora dobrze jest zasięgnąć fachowej opinii na jego temat. Pamiętaj, że inwestując w droższy laktator i tak poniesiesz niższe koszty, niż podając dziecku mieszankę modyfikowaną – dzięki karmieniu KPI, Twoje dziecko przede wszystkim otrzyma od Ciebie to, co najcenniejsze dla jego prawidłowego rozwoju.
Odciąganie pokarmu w metodzie karmienia piersią inaczej
Do odciągania pokarmu powinnaś się odpowiednio przygotować. Na początku maluch powinien jeść około 8-12 razy na dobę, dlatego nie powinnaś odciągać mleka rzadziej niż 10 raz na dobę, w tym jeden raz w nocy, aby utrzymać odpowiednią ilość pokarmu. Po 6. tygodniu życia dziecka możesz zmniejszyć ilość odciągnięć do 6 razy na dobę. Przed rozpoczęciem sesji odciągania znajdź sobie ustronne i spokojne miejsce, postaraj się odciągać pokarm nie krócej niż 15 minut. Na początku dobrze sprawdza się metoda 7-5-3, czyli 7 minut z jednej piersi i 7 minut z drugiej, następnie 5 minut z jednej piersi i 5 z drugiej, później 3 minut z jednej piersi i 3 z drugiej. Razem zajmie Ci to 30 minut. Aby do uzyskać więcej pokarmu, niezbędnego do karmienia piersią inaczej, postaraj się maksymalnie rozluźnić - w czasie odciągania patrz na maleństwo lub myśl o nim.
Karmienie piersią inaczej – najważniejsze informacje
Przy karmieniu KPI powinnaś pamiętać o kilku kwestiach:
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś. Jeśli rozwiążesz go poprawnie, dostaniesz punkty, które później możesz wymienić na wspaniałe nagrody! Zobacz nagrody »
Problem łuszczycy dotyczy około 2,5 % społeczeństwa umiarkowanej strefy klimatycznej. Czasami pacjent przychodzi do lekarza z uporczywym łupieżem, a podczas…
Okolica pieluszkowa u niemowląt ze względu na specyficzne warunki, które panują pod pieluszką (czyli bardzo duża wilgotność, brak dostępu powietrza…
Przez 9 miesięcy przygotowujesz się do porodu i macierzyństwa. Wyobrażasz sobie, jak będzie wyglądał poród. Z niepokojem pakujesz torbę do szpitala.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie