mgr Ewa Kamińska Położna
1
37

Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?

mgr Ewa Kamińska
Położna
1
37

Okres połogu po cesarce i po porodzie naturalnym różnią się od siebie, w szczególności pierwsze dni. Czego się spodziewać po zabiegu cesarskiego cięcia i co zrobić, by jak najszybciej wrócić do formy.

 

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Cięcie cesarskie to poważna operacja i powrót do formy przebiega inaczej niż po porodzie siłami natury. Cały okres połogu po cesarce zwykle trwa od 6 do 8 tygodni. Kobieta zostaje wypisana ze szpitala po porodzie naturalnym następuje zwykle po 2 dobach. W przypadku porodu przez cesarskie cięcie ten okres może się wydłużyć do kilku dni. Związane jest to z obciążeniami związanymi z zabiegiem i stosowanym znieczuleniem.

 

Ból po cesarskim cięciu

Gdy znieczulenie po zabiegu przestanie już działać możesz odczuwać ból w okolicy rany po cięciu. Nasilenie bólu zależy od tego, jak wysoki lub niski jest Twój próg bólowy. Będziesz regularnie otrzymywać środki przeciwbólowe, najczęściej w kroplówce lub iniekcji domięśniowej. Są mamy, które już po kilku godzinach po zabiegu chcą być „uruchamiane”, inne czują się gorzej i potrzebują na to kilka dni. 

Lekarz, który przeprowadził zabieg powinien poinformować Cię o tym, gdzie i kiedy powinnaś się udać, w celu zdjęcia szwów, którymi zaszyto ranę. Zwykle robi się to około tygodnia po cesarskim cięciu. W niektórych placówkach do szycia używane są szwy rozpuszczalne, których nie trzeba usuwać. Ból rany pooperacyjnej z każdym dniem powinien być mniej dokuczliwy. Jednakże może się nasilać w czasie karmienia piersią, gdyż wtedy obkurcza się macica, w czasie zmiany pozycji lub w czasie kaszlu.

 

Skutki znieczulenia po cesarce

Jeżeli zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, przez kilka godzin po zabiegu możesz mieć bezwładne nogi oraz odczuwać zimno lub dreszcze całego ciała.

Po znieczuleniu podpajęczynówkowym przez kilka godzin powinnaś leżeć zupełnie na płasko, najlepiej na wznak. To czas, którego będziesz potrzebować na ustąpienie ewentualnego zespołu popunkcyjnego, czyli objawów mogących nastąpić w wyniku zastosowania znieczulenia podpajęczynówkowego. Należą do nich: bardzo silny ból głowy, szum w uszach, światłowstręt, sztywność karku i niedosłuch. Możliwe są także nudności, wymioty i ból gardła.  

 

Kiedy można wstać po cesarskim cięciu?

Jeżeli czujesz się na siłach nie odwlekaj uruchamiania się. Im szybciej ono nastąpi, tym szybciej wrócisz do sprawności. Zacznij od pobudzenia krążenia krwi w nogach i rękach. Podczas, gdy leżysz możesz wykonywać nimi okrężne ruchy. Delikatna praca mięśni spowoduje napłynięcie do nich krwi. Jest to również ważne, gdyż zapobiega zakrzepicy oraz zatorom, które mogą powstać w wyniku przedłużającego się leżenia.

Pierwsze uruchomienie nie będzie dla Ciebie proste i nigdy nie powinnaś robić tego sama. Gdy będziesz chciała się podnieść z łóżka po raz pierwszy, poproś kogoś z personelu szpitala, by Ci asystował. Zdarza się, że kobiety przeceniają swoje możliwości. Najpierw spróbuj chwilę posiedzieć ze spuszczonymi nogami następnie, jeśli będziesz czuła się na siłach pójść do toalety, poproś położną, aby Ci towarzyszyła.

 

Oddawanie moczu po cesarskim cięciu

Kiedy lekarz zdecyduje o usunięciu cewnika z pęcherza, będziesz mogła zacząć chodzić samodzielnie do toalety. Pierwsze oddanie moczu może być kłopotliwe i sprawić Ci problemy. Prostym i sprawdzonym sposobem jest puszczenie wody w kranie, której dźwięk pomoże pobudzić mikcję.  Możesz też polać okolice pęcherza moczowego ciepłą wodą. 

 

Co jeść po cesarskim cięciu?

W pierwszych dniach po cesarskim cięciu będziesz otrzymywać kroplówkę. Następnie, aby przywrócić normalną pracę jelit powinnaś sięgać po lekkostrawne posiłki. Jeśli będziesz miała w tym czasie problem z wypróżnianiem poproś lekarza lub położna o podanie czopka rozluźniającego. Nie wstrzymuj tego procesu, gdyż będzie miał on niekorzystny wpływ na Twoje jelita. 

 

Kiedy można wziąć prysznic?

W pierwszych dobach po zabiegu nie wybieraj się pod prysznic. Twój organizm będzie w tym czasie jeszcze osłabiony a rana obolała. Dopiero w okolicach trzeciej doby będziesz mogła wziąć pierwszy prysznic. Do mycia rany pooperacyjnej używaj najlepiej szarego mydła w płynie lub antybakteryjnego. Pamiętaj, że dla prawidłowego gojenia rany musi ona pozostawać sucha i być chroniona przed zamoczeniem. Do jej osuszania używaj ręcznika jednorazowego. Jeśli pomimo właściwej pielęgnacji, rana zacznie Cię mocniej boleć, pojawi się zaczerwienienie, jednostronny naciek lub będziesz mieć temperaturę, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.  

 

Gojenie rany po cesarskim cięciu

Po około czterech tygodniach, zaczną zanikać odchody połogowe, które najpierw powinny być krwisto czerwone i przypominać miesiączkę następnie różowe, brunatne i na końcu bezbarwne. Po zakończonym połogu należy zgłosić się na kontrolną wizytę do lekarza ginekologa. 

 

 

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

37
1
Udostępnij artykuł:

Polecane produkty
Dermedic:

Olejek do kąpieli i pod przysznic
Olejek do kąpieli i pod przysznic
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Kremowy żel do mycia
Kremowy żel do mycia
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Hej! Spójrz!

Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś. Jeśli rozwiążesz go poprawnie, dostaniesz punkty, które później możesz wymienić na wspaniałe nagrody! Zobacz nagrody »

Quiz dostępny jest tylko dla zarejestrowanych
i zalogowanych użytkowników.
Za zarejestrowanie się otrzymasz punkty.

Zarejestruj się »
lub
jeśli posiadasz już konto
lub

Komentarze:

NatSol
post napisany:

Malgorzata, wspomnienia masz okropne, ale sytuacja, którą opisujesz jest skandaliczna i absolutnie nie dopuszczalna, więc myślę, że mogłabyś walczyć o swoje prawa.

Ja po CC poszłam pod prysznic zaraz po spionizowaniu po 8h. To było trudne przeżycie. Położna kazała mi wstać i iść się umyć, stała nade mną nie pomagając nic a nic, a ja nie mogłam ruszyć palcem bez bólu...


0 0
zgłoś post
do moderacji
Aleksandra 96
post napisany:

Rodziłam naturalnie i nie wyobrażam sobie karmienia dziecka po cc. Dziecko nie uraża rany po cięciu? Przepraszam za pytanie ale jestem ciekawa jak wyglada karmienie i czy dziecko np ociera o rane. 

Ja pod prysznic poszłam jak wstałam rano, a urodzilam o 1.05 w nocy. Mąż został z dzieckiem.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Angie1001
post napisany:

Nie wyobrażam sobie żeby wykąpać się dopiero po 3 dobach, ale może tam chodziło o to że znieczulenie nie zeszło tak jak miało lub była osłabiona nie wiem. Katarzyna miałaś okropne wspomnienia. Na szczęście dobrze ze wszystko zakończyło się dobrze dla ciebie i dzieci. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mlodamama92
post napisany:

Katarzyna, ja poszlam pod prysznic od razu po pionizacji, a nie po 3 dobach. Po tym czasie to ja juz do domu wychodziłam. 

Małgorzata, kurcze to nieciekawie, dlatego ja nie jestem taka pro porod silami natury, bo tyle sie slyszy o tych dziwnych rzeczach i komplikacjach. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Malgorzata J
post napisany:

Ja trzy razy rodzilam naturalnie i raz, ostatnie dziecko przez CC. Porody naturalne byly okropne. Siadali mi tylkiem na mostek bym szybciej urodzila, zlamali mi go, syn okrecil sie pepowina i go reanimowali, bo nie wykryli tego, przeżył, ale to bylo okropne, o lekach przeciwbólowych moglam pomarzyć, o pomocy pezy dziecku, doradcy do karmienia tez. Urodzilam i zostawiali mnie sama. Po CC czulam sie świetnie. Porod bez bolu, szybko, pionizacja tez ok, szybko doszlam do siebie i interesowali sie mna bardziej i dzieckiem


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mada1786
post napisany:

Ja po CC również byłam uruchamiana tego samego dnia. Najgorszy był strach przed wstaniem z łóżka. To było najcięższe zadanie i najdłużej miałam z nim problem. Bolało tak porządnie przez dwa dni, a potem było już coraz lepiej. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Katarzyna Balbierz
post napisany:

Ja po naturalnym porodzie pod prysznic poszłam już po kilku godzinach w asyście męża. Noe wyobrażam sobie po cc iść po trzech dobach. Mi prysznic pomógł dojść do siebie. No ale skoro mus to mus... Lekarze chyba wiedza lepiej 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Pauula10
post napisany:

Ja po CC byłam uruchamiana na wieczór a chwilę później już musiałam nadążać za "biegającymi" pielęgniarkami. CC zrobione na szybko bo nie było tętna płodu. Zestresowana byłam bardzo ale na szczęście wszystko dobrze się skovzskoń


0 0
zgłoś post
do moderacji
Talaaa123
post napisany:

Ja po przyjęciu do szpitala nie miałam zrobionego usg tylko ktg.. Mały był zaplątany w pępowine, miałam cesarskie cięcie. Urodziłam o 17:20 już o 20 pielęgniarka przyszła i podniosła mnie z łóżka. Dla przestrogi proscie o usg i wszystkie badania. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mlodamama92
post napisany:

Natsol, potym czasie blizna juz nie powinna bolec, a jesli boli to moga byc to oznaki endometriozy niestety, aczkolwiek moge sie mylic. Ja blizny w ogole nie czuje, ale dalej nie mam czucia nad blizna i sumie przywyklam juz do tego. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty Dermedic:

Olejek do kąpieli i pod przysznic
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Kremowy żel do mycia
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj naszych ekspertów!
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.

Polecane produkty Dermedic:

Olejek do kąpieli i pod przysznic
Olejek do kąpieli i pod przysznic
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Kremowy żel do mycia
Kremowy żel do mycia
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj ekspertów Dermedicowa
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.