Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Karmienie piersią choć naturalne, to jednak trzeba się go nauczyć. Młoda mama często na początku karmienia noworodka słyszy z każdej strony wiele rad dotyczących laktacji. Pamiętaj jednak, aby przy żywieniu niemowląt kierować się radami fachowców. Jeśli masz wątpliwości, poproś o poradę doświadczoną położną, pediatrę lub certyfikowanego doradcę laktacyjnego, którzy podpowiedzą m.in. jak często karmić noworodka lub jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej.
Pokarm może być ,,chudy” lub ,,wodnisty” MIT
Pokarm kobiecy jest zmienny i dostosowany składem indywidualnie do potrzeb dziecka. Jeżeli dziecko regularnie przystawiane jest do piersi to pokarm matki wg WHO całkowicie zabezpiecza jego potrzeby do 6 miesiąca życia.
Płacz dziecka świadczy o tym, że jest głodne. MIT Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Dziecko może płaczem sygnalizować różne potrzeby, niekoniecznie głód. Najlepiej nauczyć się rozpoznawać rodzaj płaczu swojego dziecka.
Testuj produkt »
Kamienie piersią to zawsze ból brodawek. MIT
Ból brodawek w czasie karmienia przy ich fizjologicznej budowie najczęściej świadczy o złym przystawieniu dziecka do piersi. Najczęściej wystarczy korekta pozycji, aby ból został wyeliminowany.
Kobieta mająca wklęsłe brodawki nie wykarmi swojego dziecka. MIT
Karmienie piersią jest możliwe, wymaga ono jednak na początku więcej pracy ze strony matki i dziecka, często też pomocy certyfikowanego doradcy laktacyjnego.
Dieta mamy karmiącej nie istnieje. PRAWDA
Karmienie piersią i dieta mamy to tak naprawdę proste zalecenie – mama powinna się odpowiednio zdrowo odżywiać, zgodnie z piramidą żywienia. Laktacja nie wymaga przestrzegania restrykcyjnej diety.
Karmienie piersią i przyjmowanie leków (przez matkę) wykluczają się. MIT
Przeziębienie a karmienie piersią wbrew pozorom nie wykluczają się. Jeżeli jest konieczność przyjmowania leków przez kobietę karmiącą, przed zaleceniem lek powinien być sprawdzony w laktacyjnym leksykonie leków, czy jest bezpieczny.
Picie bawarki zwiększa ilość pokarmu. MIT
Nie ma naukowych doniesień, że regularne picie herbaty tzw. bawarki zwiększa ilość pokarmu mamy karmiącej.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Podstawę w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) stanowi stała kontrola objawów chorobowych oraz zapobieganie zaostrzeniom choroby. Niezwykle…
Immunoterapia (odczulanie) jest aktualnie jedyną dostępną metodą leczenia, która modyfikuje sposób reagowania organizmu na alergen. Leczenie…
Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje w naszej szerokości geograficznej często. Dotyczy 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. Przy prawidłowej pielęgnacji…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Dobrze, że jest w artykule wspominane że karmienie piersią na początku to nie jest takie łatwe to nie lada wyzwanie fla każdej mamy i dziecka. potrzeba czasu żeby się tego nauczyć, w odpowiedni sposób przystawiać dziecko. Pomocna może być wtedy położna w szpitalu.
do moderacji
post napisany:
Mnie zdecydowanie bardziej bolało, gdy dziecko mialo juz Ząbki.. wkladalam poduszki od stanika do zamrażalnika i tylko wymienialam n te chlodne. Nie bylo masci czy nakladek, wiec i wtedy człowiek musial sobie jakosc radzić. 😅
do moderacji
post napisany:
U mnie ból pojawił się już od początku i trwał przez pierwszy tydzień. Miałam dodatkowo tak poranione brodawki ze pojawiały się strupy. Pomógł mi żel z ziaji. Córka nie ma jeszcze zębów wiec na razie jest spokój zobaczymy później. Ale nie myślałam nigdy ze ból zniechęci mnie do karmienia piersią
do moderacji
post napisany:
ja nie narzekalam na bol na poczatku.bardziej pozniej jak synek dostawal zebow to gryzl i bolalo. ale tak nie mialam problemow z laktacja nawet jak byl nawal to bylo do opanowania. kazdy ma swoje decyzje i nikt nie zmusza nikogo do karmienia wiec kajuzia nie musisz karmic jak nie chcesz to twoja decyzja. chciala bym tylko bys napisala czemu podjelas taka decyzje :)
do moderacji
post napisany:
Zgadzam się przez pierwsze parę dni jest okropny bol. Przynajmniej u mnie tak bylo. Później z każdym dniem jest coraz lepiej.
Kajuzia kazda mama ma wybor więc jak nie chcesz karmić dziecka piersią to tego nie rób. Twoja decyzja.
do moderacji
post napisany:
Kolejny powtarzający się temat. Naszczęscie mnie nie będzie dotyczyć nie zamierzam karmić piersią, więc ominą mnie te wszystkie problemy i dolegliwości.
do moderacji
post napisany:
Hmm z perspektywy czasu uważam że przez pierwszych kilka dni zawsze bolą brodawki, dopóki nie zejdzie z nich pierwsza warstwa skóry i się nie przyzwyczają. Identycznie było przy obu dzieciach. Trochę lanolina, kilka dni i wtedy już rzeczywiście nic nie boli
do moderacji
post napisany:
Ja piłam bardzo dużo bawarki ponieważ bardzo lubię i myślałam że wpływa to na laktację ale dałam się nabrać, mnie przy jednym dziecku wogóle nie bolały brodawki a przy drugim bardzo to myślałam że mi odpadną
do moderacji
post napisany:
Jest dużo mitów na temat karmienia piersią. A jeszcze więcej na temat diety matki karmiącej, i ten szok gdy przy stole wigilijnym karmiąca mama sięga po podsmażone pierożki z kapustą :D a wszyscy w szoku, jak ona może jeść kapustę ;)
do moderacji
post napisany:
Wszystko przez to, że kiedyś panowało przeświadczenie, że to z żołądka jest produkowane mleko, więc nie ma co się dziwić, że gdy każdy kiedyś to powtarzał ludzie zaczęli w to wierzyć. Teraz ciężko jest wykorzenić takie bzdury i tyle :-(
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie