Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Testuj produkt »
Karmienie piersią choć naturalne, to jednak trzeba się go nauczyć. Młoda mama często na początku karmienia noworodka słyszy z każdej strony wiele rad dotyczących laktacji. Pamiętaj jednak, aby przy żywieniu niemowląt kierować się radami fachowców. Jeśli masz wątpliwości, poproś o poradę doświadczoną położną, pediatrę lub certyfikowanego doradcę laktacyjnego, którzy podpowiedzą m.in. jak często karmić noworodka lub jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej.
Pokarm może być ,,chudy” lub ,,wodnisty” MIT
Pokarm kobiecy jest zmienny i dostosowany składem indywidualnie do potrzeb dziecka. Jeżeli dziecko regularnie przystawiane jest do piersi to pokarm matki wg WHO całkowicie zabezpiecza jego potrzeby do 6 miesiąca życia.
Płacz dziecka świadczy o tym, że jest głodne. MIT Sprawdź, czy aktualnie testujemy produkty Dermedic. Dołącz do społeczności naszych ambasadorów.
Dziecko może płaczem sygnalizować różne potrzeby, niekoniecznie głód. Najlepiej nauczyć się rozpoznawać rodzaj płaczu swojego dziecka.
Testuj produkt »
Kamienie piersią to zawsze ból brodawek. MIT
Ból brodawek w czasie karmienia przy ich fizjologicznej budowie najczęściej świadczy o złym przystawieniu dziecka do piersi. Najczęściej wystarczy korekta pozycji, aby ból został wyeliminowany.
Kobieta mająca wklęsłe brodawki nie wykarmi swojego dziecka. MIT
Karmienie piersią jest możliwe, wymaga ono jednak na początku więcej pracy ze strony matki i dziecka, często też pomocy certyfikowanego doradcy laktacyjnego.
Dieta mamy karmiącej nie istnieje. PRAWDA
Karmienie piersią i dieta mamy to tak naprawdę proste zalecenie – mama powinna się odpowiednio zdrowo odżywiać, zgodnie z piramidą żywienia. Laktacja nie wymaga przestrzegania restrykcyjnej diety.
Karmienie piersią i przyjmowanie leków (przez matkę) wykluczają się. MIT
Przeziębienie a karmienie piersią wbrew pozorom nie wykluczają się. Jeżeli jest konieczność przyjmowania leków przez kobietę karmiącą, przed zaleceniem lek powinien być sprawdzony w laktacyjnym leksykonie leków, czy jest bezpieczny.
Picie bawarki zwiększa ilość pokarmu. MIT
Nie ma naukowych doniesień, że regularne picie herbaty tzw. bawarki zwiększa ilość pokarmu mamy karmiącej.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Obecnie u coraz większej ilości niemowląt i małych dzieci (ok.6%) występuje alergia lub nietolerancja po spożyciu określonego pokarmu lub składnika pokarmowego.…
Anemia, inaczej niedokrwistość, oznacza niedobory hemoglobiny w organizmie. Szacuje się, że występuje ona u około 40% dzieci w wieku do 2 lat. Powodem…
Czy wiesz, że w skład mikroflory jelitowej (inaczej mikrobioty) wchodzi od około 300 do 1000 gatunków bakterii i innych mikroorganizmów?…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Po 8 miesiącach karmienia w sumie to prawie 9, wczoraj teściowa mnie zapytała czy ja mogę jeść pomarańcze? Sory, wiem, że średnio na temat, ale musiałam się tym podzielić. W sumie to może Wy tez napiszcie z jakimi dziwnymi pytaniami sie spotkałyście?
do moderacji
post napisany:
Bardzo ciekawy artykuł. Większość mitów i tak usłyszymy od cioć lub babć, które lubują się w dawaniu rad, które są przeterminowane od kilku dekad. :D Ale że nawet picie bawarki to kłamstwo to nie miałam pojęcia. :)
do moderacji
post napisany:
Jak urodziłam córkę miałam problem z pokarmem i wtedy też dostawałam od pielegniarki jednej że powinnam masować piersi i że w tedy bendę miała więcej pokarmu nastepna że więcej powinnam ściągać jeszcze wszystkie te rady były słabe i mało skuteczne.
do moderacji
post napisany:
Oj ja też bardzo duzo rad słyszałam na temat tego, że trzeba dużo jeść i pić jak się karmi piersią bo wtedy będę miała więcej pokarmu. Ja nawet połowy tej ilosci co mówili nie piłam, a nie mogłam narzekać na brak pokarmu.
do moderacji
post napisany:
Wlasnie takie rady typu, ze musisz duzo jesc i pic, bo bedziesz miala wiecej pokarmu strasznie mnie smiesza, bo to nie ma znaczenia. Ja pilam bardzo malo, a pokarmu mialam tyle, ze mogłabym cale osiedle wykarmic.
do moderacji
post napisany:
Mnie znowu drażni zadawane za każdym razem pytanie (ciągle przez tą samą osobę ), przy której karmię dość często "wystarcza Ci pokarmu?". Mam ochotę odpowiedzieć, jak widzisz, wlasnie karmię piersią ale nie wystarcza mi pokarmu..
do moderacji
post napisany:
Mi też wszyscy mówili, że powinnam dużo jeść i dużo pić jak karmię piersią, bo to wpływa na ilość pokarmu. Albo, żebym nie jadła tego czy tamtego, bo będzie córkę potem bolał brzuszek. Także u mnie też doradcow było wielu.
do moderacji
post napisany:
Karmiłam długo prawie 10 miesięcy i sama podjęłam decyzję o zakończeniu, ale nasłyszałam się wiele, ale w kierunku, że powinnam jeszcze karmić. Wiele też nasłyszałam o tym co wpływa na pokarm i widzę, że wszystkie porady to były mity.. np. słyszałam, że picie wody zwiększa laktacje, ale to odkryłam wcześniej, źe to nie prawda.. najgorzej jak rad udzielają kobiety, które nie karmiły piersia
do moderacji
post napisany:
Niewątpliwie karmienie piersią jest najlepszego dla dziecka i na pewno nic nie jest w stanie go zastąpić. Uważam jednak, że jest to kwestia indywidualna. Ja słyszałam wiele rad przed porodem typu jedz np bigos póki możesz bo później na pewno go nie zjesz..
do moderacji
post napisany:
Dzięki wszystkim "doradcom" wkoło temat karmienia piersią był dla mnie bardzo stresujący. Karmiłam 8 miesięcy i cieszę się, że udało mi się aż tyle. Być może byłoby dłużej ale te wszystkie "rady"... no właśnie... Drogie babcie teściowe ciocie i znajome więcej zrozumienia i wsparcia a mniej kąśliwych uwag ;)
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie