Pokrzywka z zimna
Pokrzywka to wspólna nazwa dla występowania na skórze bąbli pokrzywkowych i świądu, pieczenia i/lub obrzęku naczyniowego. Zmiany chorobowe…
Podstawę w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) stanowi stała kontrola objawów chorobowych oraz zapobieganie zaostrzeniom choroby. Niezwykle istotna jest stała edukacja rodzica i chorego, dotycząca właściwej pielęgnacji naskórka, a także unikanie czynników drażniących, czy zaostrzających. Bardzo ważną rolę odgrywa przywracanie i naprawa funkcji ochronnych bariery naskórkowej przez stosowanie terapii emolientowej.
Rola emolientów:
W przypadku postaci łagodnej leczenie obejmuje codzienne stosowanie emolientów oraz leczenie przeciwzapalne w okresie zaostrzeń. Stosowanie emolientów przy wyprysku bardzo często okazuje się wystarczającą metodą postępowania. Przy ostrym wyprysku stosowane są miejscowo glikokortykosteroidy i/lub miejscowe inhibitory kalcyneuryny. Warto dodać, że stosowanie emolientów przy terapii kortykosteroidami poprawia ich wchłanianie oraz ogranicza ilość miejscowo stosowanych kortykosteroidów. Ich zadaniem jest redukcja objawów wyprysku atopowego i poprawa jakości życia pacjentów. Ciężkie przypadki AZS, niereagujące na leczenie klasyczne kwalifikują się do specjalistycznego leczenia ogólnego. Bardzo ważne jest również unikanie wykrytych alergenów od wczesnego dzieciństwa, ponieważ wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że organizm pacjenta „zapomni” o nadwrażliwości na dany czynnik podrażniający (alergen).
Więcej o emolientach i humektantach>>
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Pokrzywka to wspólna nazwa dla występowania na skórze bąbli pokrzywkowych i świądu, pieczenia i/lub obrzęku naczyniowego. Zmiany chorobowe…
Obecnie u coraz większej ilości niemowląt i małych dzieci (ok.6%) występuje alergia lub nietolerancja po spożyciu określonego pokarmu lub składnika pokarmowego.…
Według danych z 2018 roku w Polsce przedwcześnie kończyło się 6 procent porodów, a rocznie na świat przychodziło niespełna 24 tysiące wcześniaków.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Przeczytałem powyższy artykuł z dużym zainteresowaniem. Artykuł podkreśla, jaką ogromną rolę mają emolienty w leczeniu atapowego zapalenia skóry. Niezwykle ważna jest też stała edukacja rodzica i choregi, dotycząca właściwej pielęgnacji naskorka.
do moderacji
post napisany:
Nie mamy problemu z atopowym zapaleniem skory więc nie zaglebialam się za bardzo w ten temat chociaż artykułów dotyczących AZS pojawia się coraz wiecej. Napewno warto je przeczytać aby wiedzieć jak w razie czego pielęgnować skórę.
do moderacji
post napisany:
Przy problemach skórnych poza stalymi kobtrolami u specjalisty i lekami specjalistycznymi wprowadzenie emolientow jako codzienna pielęgnacja, to wrecz obowiązek! Nalezy jednak odpowiednio dobrac je do poszczególnej osoby, najlepiej i przy wyborze emolientu posluchac lekarza lub farmaceuty :)
do moderacji
post napisany:
Emolienty pełnia ważna rolę w leczeniu AZS. Należy jednak pamiętać o tym że ich właściwy wybór to połowów sukcesu. To jak jest wskazane w tekście liczy się przede wszystkim obserwacja, szybka reakcja na pojawiające się zmiany, i edukacja chorego. Bo to ona jest podstawą sukcesu.
do moderacji
post napisany:
Użyliśmy emolientów kilka razy w ciągu pierwszego roku życia synka, kiedy pojawiła się taka potrzeba. Na codzień używamy lekkich płynów do kąpieli Dermedic - nigdy nic się po nich nie działo ze skórą maluszka 🙂
do moderacji
post napisany:
Bardzo ważną rolę odgrywają emolienty przy atopowym zapaleniu skóry. Istotne jest, aby na codzień nawilżać i regenerowac skórę. Emolienty pełnia funkcję ochronną bariery naskórka,ograniczaja świąd, działają przeciwzapalnie. Są podstawą w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
do moderacji
post napisany:
W mediach aż roi się od reklam odnośnie emolientów ja wiem że gdy dziecko ma problemy skórne to można jak najbardziej codziennie je stosować (wizyta u lekarza w takim wypadku jak najbardziej wskazana) ale jeśli dziecko nie boryka się z problemami skórnymi to nie widzę potrzeby żeby codziennie je stosować. Ale jak wiadomo każdy robi jak uważa.
do moderacji
post napisany:
Emolienty stosujemy jak coś się dzieje ale nie stosujemy ich na codzień jeśli nie ma takiej potrzeby. Uważam że trzeba obserwować dziecko i jeśli tylko cokolwiek nas zaniepokoi warto udać się do lekarza albo nawet do 2 żeby porównać diagnozy
do moderacji
post napisany:
Witam serdecznie. Z zainteresowaniem przeczytałam powyższy artykuł. Są tu bardzo przydatne informacje. Ja uzywam emolientow na codzien, chociaz corka nie ma atopowego zapalenia skory. U nas emolienty dobrze sie sprawdzaja.
do moderacji
post napisany:
Używamy emolientów do codziennej pielęgnacji, ale w stanach zaostrzenia, a z takim walczymy od ponad miesiąca, jest to niestety niewystarczające. Emolienty jako produkty jednak polecam, nie tylko dla osób z AZS, ale również dla wszystkich, którzy mają wrażliwą skórę skłonną do podrażnień.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie