Czy w okresie zimowym należy specjalnie dbać o skórę dziecka?
W okresie zimowym mamy często zastanawiają się czy w tym czasie, skora malucha wymaga specjalnej pielęgnacji? Ponieważ skóra dziecka jest bardzo…
Podstawę w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) stanowi stała kontrola objawów chorobowych oraz zapobieganie zaostrzeniom choroby. Niezwykle istotna jest stała edukacja rodzica i chorego, dotycząca właściwej pielęgnacji naskórka, a także unikanie czynników drażniących, czy zaostrzających. Bardzo ważną rolę odgrywa przywracanie i naprawa funkcji ochronnych bariery naskórkowej przez stosowanie terapii emolientowej.
Rola emolientów:
W przypadku postaci łagodnej leczenie obejmuje codzienne stosowanie emolientów oraz leczenie przeciwzapalne w okresie zaostrzeń. Stosowanie emolientów przy wyprysku bardzo często okazuje się wystarczającą metodą postępowania. Przy ostrym wyprysku stosowane są miejscowo glikokortykosteroidy i/lub miejscowe inhibitory kalcyneuryny. Warto dodać, że stosowanie emolientów przy terapii kortykosteroidami poprawia ich wchłanianie oraz ogranicza ilość miejscowo stosowanych kortykosteroidów. Ich zadaniem jest redukcja objawów wyprysku atopowego i poprawa jakości życia pacjentów. Ciężkie przypadki AZS, niereagujące na leczenie klasyczne kwalifikują się do specjalistycznego leczenia ogólnego. Bardzo ważne jest również unikanie wykrytych alergenów od wczesnego dzieciństwa, ponieważ wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że organizm pacjenta „zapomni” o nadwrażliwości na dany czynnik podrażniający (alergen).
Więcej o emolientach i humektantach>>
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
W okresie zimowym mamy często zastanawiają się czy w tym czasie, skora malucha wymaga specjalnej pielęgnacji? Ponieważ skóra dziecka jest bardzo…
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Skąd biorą się objawy alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią matki? Objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią mogą wiązać…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Bardzo się cieszę, że ten artykuł jest i z wielką ciekawością go przeczytałam. Używamy emolientów- w sumie uczymy się ich, bo wcześniej nie mieliśmy z nimi kontaktu i też robimy to na zasadzie prób i dopasowania. Niestety tak jak jets opisane, nie zawsze wystarczy tylko ich stosowanie, w przypadku mocnej remisji choroby potrezbne są radykalniejsze kroki, ale oby bez nich się obyło!
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie