Prawidłowa wymowa dziecka - ćwiczenia
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Czemu promienie słoneczne są bardziej niebezpieczne dla małych dzieci?
Jak postępować w przypadku oparzenia słonecznego skóry I lub IIº?
Czemu promienie słoneczne są bardziej niebezpieczne dla małych dzieci?
Skóra noworodków oraz niemowląt jest znacznie cieńsza i bardziej przepuszczalna w porównaniu do skóry dorosłych. Promienie słoneczne głębiej i szybciej przenikają przez naskórek. Skóra u maluchów nie zdążyła w pełni wykształcić mechanizmów ochronnych, takich jak brązowienie skóry, czyli opalenizna z powodu niedostatecznych ilości melaniny (barwnika). Szybciej u dzieci dochodzi poza odczynem miejscowym, do reakcji ogólnej w postaci przegrzania organizmu. Objawy tego stanu to gorączka, dreszcze, omdlenie, utrata przytomności - są one niebezpieczne dla zdrowia i życia. Bezpośrednim skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce jest oparzenie słoneczne.
Jakie są objawy oparzenia słonecznego?
Objawy miejscowe oparzenia Iº to obrzęk, rumień, ból, pieczenie skóry. W oparzeniu IIº dodatkowo pojawiają się pęcherze. Im dziecko ma jaśniejszą karnację, jest blondynem, ma zielone lub niebieskie oczy tym bardziej powinno być chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zwłaszcza w godzinach 11 – 16, kiedy promienie UVB, które są rumieniotwórcze posiadają największą aktywność. Pamiętajmy, że wpływ na aktywność działania słońca na skórę ma także środowisko. Jasny piasek i powierzchnia wody odbijają część promieni. Ich działanie kumuluje się z tymi, które padają bezpośrednio na skórę dzieci. Zgodnie ze światowymi i polskimi zaleceniami lekarzy specjalistów małe dzieci w ogóle nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu. Zalecane jest przebywanie w cieniu lub półcieniu w lekkim bawełnianym lub lnianym luźnym ubranku i nakryciem głowy, ewentualnie okularach przeciwsłonecznych. Kremem foto ochronnym należy zabezpieczyć te okolice ciała, których nie można osłonić ubraniem. Dla najmłodszych dzieci preferowane są preparaty mineralne; starsze mogą korzystać z produktów mineralno chemicznych. Oczywiście powinno się powtarzać aplikację średnio co 2-2,5 godziny.
Jak postępować w przypadku oparzenia słonecznego skóry I lub IIº?
Zauważymy zaczerwienienie i obrzęk skóry. Mogą wystąpić pęcherze wypełnione słomkowym płynem tkankowym. Dziecko będzie cierpiące z powodu bólu i pieczenia skóry. Pomoc musi być natychmiastowa. Trzeba przerwać ekspozycję na słońce. Chłodzić stopniowo skórę kompresami lub kąpielą. Woda powinna być letnia. Nie może być bardzo zimna. Nie wolno stosować żadnych ostrych środków na bazie alkoholu czy wody utlenionej. Nie pocierać skóry, nie uszkadzać pęcherzy, ponieważ stanowią one naturalną pokrywę ochronną. Można stosować zewnętrznie bardzo lekkie formulacje kojące i chłodzące, typu lotion lub żel.
W przypadku wystąpienia opisanych wyżej niepokojących objawów ogólnych, należy chłodzić kompresami głowę i kończyny dziecka. Podać duże ilości płynów do picia, aby uzupełnić niedobory, które często występują w takich okolicznościach. Bezpiecznie będzie też, aby dziecko zbadał lekarz, czy nie wymaga ono hospitalizacji.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Anemia, inaczej niedokrwistość, oznacza niedobory hemoglobiny w organizmie. Szacuje się, że występuje ona u około 40% dzieci w wieku do 2 lat. Powodem…
Według danych z 2018 roku w Polsce przedwcześnie kończyło się 6 procent porodów, a rocznie na świat przychodziło niespełna 24 tysiące wcześniaków.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie