Odczulanie - sposób na alergię
Immunoterapia (odczulanie) jest aktualnie jedyną dostępną metodą leczenia, która modyfikuje sposób reagowania organizmu na alergen. Leczenie…
Pokrzywka to wspólna nazwa dla występowania na skórze bąbli pokrzywkowych i świądu, pieczenia i/lub obrzęku naczyniowego. Zmiany chorobowe przypominają te, które tworzą się bezpośrednio w miejscach kontaktu skóry z pokrzywą.
Zmiany chorobowe powstają w ciągu minut i ustępują w ciągu godzin. Schorzenie dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych obu płci. Ze względu na złożone przyczyny i mechanizmy powstawania pokrzywek, stworzone zostały liczne podziały choroby ze względu na czas trwania: na ostrą (do 6 tygodni trwania bąbli pokrzywkowych) oraz przewlekłą powyżej 6 tygodni. Bezpośrednią przyczynę ostrej pokrzywki łatwo jest ustalić przy pomocy szczegółowego wywiadu. Są to zwykle pokarmy, leki, infekcje, jady owadów błonkoskrzydłych, czy pyłki roślin. Pokrzywka przewlekła dotyczy około 1% populacji. Aby ustalić jej przyczynę należy przeprowadzić bardzo dokładny wywiad oraz szereg badań, których część jest skomplikowana i kosztowna.
Pokrzywka o ustalonej przyczynie określana jest jako indukowalna, pokrzywka o nieznanej przyczynie- spontaniczną. U podłoża pokrzywki leży zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych spowodowana uwolnieniem zawartości mastocytów (komórek tucznych), w tym histaminy, leukotrienów i prostaglandyn. U tego samego chorego może występować kilka odmian pokrzywki. Szczególna odmiana, pokrzywka z zimna, może być niebezpieczna dla zdrowia i życia dla pacjenta w warunkach nagłego ochłodzenia organizmu. Latem podczas wejścia do zimnej wody (rzeki lub morza). Zimą podczas wyjścia na zewnątrz, zabiegów krioterapii lub kriolipolizy.
Pokrzywka z zimna, zwana potocznie uczuleniem na zimno, zaliczana jest do pokrzywki przewlekłej indukowanej.
Jak rozpoznać pokrzywkę z zimna?
Charakterystyczne jest pojawienie się na skórze bąbli lub obrzęku naczynioruchowego (na śluzówkach, w tkance podskórnej) w miejscach ekspozycji na zimno. Rozpoznanie potwierdza dodatnia próba z kostką lodu wykonywana na przedramieniu.
Podczas ochłodzenia znacznej powierzchni ciała dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego i zaburzeń krążeniowo oddechowych. Konieczna jest natychmiastowa interwencja polegająca na przerwaniu kontaktu pacjenta ze źródłem zimna. Następne czynności zależne są od sytuacji. Wezwanie pogotowia ratunkowego wymagają chorzy z objawami ogólnymi. Pozostali pacjenci powinni skorzystać z pomocy lekarza ogólnego i/lub dermatologa.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Immunoterapia (odczulanie) jest aktualnie jedyną dostępną metodą leczenia, która modyfikuje sposób reagowania organizmu na alergen. Leczenie…
Nic dziwnego, że pielęgnacja noworodka budzi wśród rodziców tyle emocji, skoro z każdej strony słyszą same ,,dobre rady”, które…
Zauważalna utrata włosów w obrębie skóry owłosionej u dzieci budzi niepokój zarówno pacjentów jak i ich opiekunów.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie