Alergiczny nieżyt nosa u dzieci
Czym jest alergiczny nieżyt nosa i zatok? To przewlekła choroba zapalna śluzówek nosa i zatok, która objawia się katarem, świądem nosa,…
Pokrzywka to wspólna nazwa dla występowania na skórze bąbli pokrzywkowych i świądu, pieczenia i/lub obrzęku naczyniowego. Zmiany chorobowe przypominają te, które tworzą się bezpośrednio w miejscach kontaktu skóry z pokrzywą.
Zmiany chorobowe powstają w ciągu minut i ustępują w ciągu godzin. Schorzenie dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych obu płci. Ze względu na złożone przyczyny i mechanizmy powstawania pokrzywek, stworzone zostały liczne podziały choroby ze względu na czas trwania: na ostrą (do 6 tygodni trwania bąbli pokrzywkowych) oraz przewlekłą powyżej 6 tygodni. Bezpośrednią przyczynę ostrej pokrzywki łatwo jest ustalić przy pomocy szczegółowego wywiadu. Są to zwykle pokarmy, leki, infekcje, jady owadów błonkoskrzydłych, czy pyłki roślin. Pokrzywka przewlekła dotyczy około 1% populacji. Aby ustalić jej przyczynę należy przeprowadzić bardzo dokładny wywiad oraz szereg badań, których część jest skomplikowana i kosztowna.
Pokrzywka o ustalonej przyczynie określana jest jako indukowalna, pokrzywka o nieznanej przyczynie- spontaniczną. U podłoża pokrzywki leży zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych spowodowana uwolnieniem zawartości mastocytów (komórek tucznych), w tym histaminy, leukotrienów i prostaglandyn. U tego samego chorego może występować kilka odmian pokrzywki. Szczególna odmiana, pokrzywka z zimna, może być niebezpieczna dla zdrowia i życia dla pacjenta w warunkach nagłego ochłodzenia organizmu. Latem podczas wejścia do zimnej wody (rzeki lub morza). Zimą podczas wyjścia na zewnątrz, zabiegów krioterapii lub kriolipolizy.
Pokrzywka z zimna, zwana potocznie uczuleniem na zimno, zaliczana jest do pokrzywki przewlekłej indukowanej.
Jak rozpoznać pokrzywkę z zimna?
Charakterystyczne jest pojawienie się na skórze bąbli lub obrzęku naczynioruchowego (na śluzówkach, w tkance podskórnej) w miejscach ekspozycji na zimno. Rozpoznanie potwierdza dodatnia próba z kostką lodu wykonywana na przedramieniu.
Podczas ochłodzenia znacznej powierzchni ciała dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego i zaburzeń krążeniowo oddechowych. Konieczna jest natychmiastowa interwencja polegająca na przerwaniu kontaktu pacjenta ze źródłem zimna. Następne czynności zależne są od sytuacji. Wezwanie pogotowia ratunkowego wymagają chorzy z objawami ogólnymi. Pozostali pacjenci powinni skorzystać z pomocy lekarza ogólnego i/lub dermatologa.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Czym jest alergiczny nieżyt nosa i zatok? To przewlekła choroba zapalna śluzówek nosa i zatok, która objawia się katarem, świądem nosa,…
Problem przerostu migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 r.ż.). Około 5-8 r.ż. światło nosogardła staje się szersze,…
Zauważalna utrata włosów w obrębie skóry owłosionej u dzieci budzi niepokój zarówno pacjentów jak i ich opiekunów.…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie