Podcięcie wędzidełka u dziecka
Zdarza się, że rodzice będący na wizycie u takich specjalistów jak logopeda, ortodonta czy laryngolog usłyszą zdanie: Należy podciąć wędzidełko…
Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje w naszej szerokości geograficznej często. Dotyczy 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. Przy prawidłowej pielęgnacji skóry opartej na wiedzy i doświadczeniu specjalistów można osiągnąć znaczne wyciszenie schorzenia. Zaniedbania prowadzą do pojawienia się coraz to nowych symptomów. W języku medycznym zwanych marszem alergicznym.
Przyczyny AZS są złożone i nie w pełni wyjaśnione. Chorzy dziedziczą skłonność do nadwrażliwości skóry i do reakcji zapalnych na różne bodźce środowiskowe, które dla większości ludzi są obojętne. Problem przede wszystkim dotyczy skóry, ponieważ jest ona narządem największym (1,5-2,0 m2 u dorosłych) i położonym na zewnętrz. Rozpoznanie opiera się na obecności 3 objawów głównych oraz minimum 3 objawów mniejszych spośród 23 (według Hanifina i Rajki). Najbardziej znaczące dla prognozowania przebiegu choroby mają stopień suchości skóry, nasilenie świądu oraz wieloważność alergii.
Lato, umiarkowana ekspozycja na słońce, odpoczynek nad morzem lub w górach (mało alergenów) to czas i środowisko korzystne dla chorych na AZS. Już sam okres wakacji kiedy zwykle jest mniej stresu więcej przyjemności, ograniczenie dyscypliny i obowiązków działa pozytywnie. Stres zaostrza zmiany chorobowe. U niektórych pacjentów należy ograniczyć nadmierny wysiłek fizyczny powodujący pocenie, bowiem prowokuje on świąd i drapanie. Jednak ciepło, słońce i mniej alergenów (morze i góry) powoduje u większości chorych remisję na kilka miesięcy.
Przyczyny zaostrzenia AZS
Czemu zmiana pory roku wiąże się z zaostrzeniem azs? Wracamy do obowiązków zawodowych i szkolnych. Powraca stres i napięcie szczególnie w okresie pandemii. Przewiewna, lekka, bawełniana odzież zostaje zamieniona na grubsze ubrania, które często są przyczyną podrażnienia i świądu skóry. Chorzy powinni bezwzględnie zrezygnować z odzieży wełnianej, ponieważ drażni skórę, prowokuje swędzenie i zmusza do drapania. Wyzwala mechanizm błędnego koła, gdyż drapanie z kolei powoduje pojawienie się wykwitów chorobowych i nasila świąd.
Jesienią większość czasu chorzy spędzają w domu z powodu chłodów i krótkiego dnia. Skórze zaczyna brakować komfortu. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń obniża się stopień wilgotności powietrza. Ograniczony zostaje korzystny wpływ słońca a niska temperatura na zewnątrz często prowokuje zapalenie skóry oraz nasila jej suchość na odkrytych częściach ciała - twarzy i rękach.
Niekorzystny wpływ na skórę z AZS ma także twarda woda do mycia, długie gorące kąpiele, kontakt z detergentami czy roztocza kurzu domowego. Ważne jest, aby usuwać z najbliższego otoczenia chorego wszelkie alergeny.
Regularne stosowanie emolientów regeneruje barierę naskórkową, nawilża ją, natłuszcza i ogranicza kontakt skóry z drażniącymi substancjami. Redukuje jej stan zapalny. Jeśli emolienty nie spełniają oczekiwań, a wykwitów chorobowych przybywa i nasila się świąd należy skorzystać z pomocy lekarza.
Jesień to czas wzrostu liczby infekcji górnych dróg oddechowych, a te z kolei też prowokują zaostrzenia AZS.
Dbajmy więc o skórę szczególnie jesienią.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Zdarza się, że rodzice będący na wizycie u takich specjalistów jak logopeda, ortodonta czy laryngolog usłyszą zdanie: Należy podciąć wędzidełko…
Anemia, inaczej niedokrwistość, oznacza niedobory hemoglobiny w organizmie. Szacuje się, że występuje ona u około 40% dzieci w wieku do 2 lat. Powodem…
Czy wiesz, że w skład mikroflory jelitowej (inaczej mikrobioty) wchodzi od około 300 do 1000 gatunków bakterii i innych mikroorganizmów?…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie