Co to są emolienty?
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Afty to drobne nadżerki lub owrzodzenia jamy ustnej występujące u dzieci i dorosłych. Ich cechy rozpoznawcze to: bolesność, nawrotowość i skłonność do samoustępowania. Ból obniża jakość życia chorych, utrudniając odżywianie, mówienie oraz higienę jamy ustnej.
Jak wyglądają afty?
Afty to nadżerki lub owrzodzenia o średnicy od 2 do ponad 10 mm. Zwykle są owalne o wyraźnie uniesionym brzegu i zarumienionej otoczce. W części centralnej zmiany znajduje się martwicze dno pokryte żółto-białym nalotem. Przy próbie usunięcia nalotu powierzchnia afty krwawi. Ilość wykwitów waha się od 1 do kilku- kilkunastu.
Najczęstsze obszary występowania
Afty mogą zajmować wewnętrzną powierzchnię całej jamy ustnej - czyli policzki, język, okolicę podjęzykową, przedsionek jamy ustnej, dziąsła, podniebienie i migdałki oraz całą zewnętrzną warstwę ust.
Jak rozpoznać afty?
Typowe afty dosyć łatwo rozpoznać. Początkowo, przez około 24 godziny występują jedynie objawy subiektywne – wynikające z samoobserwacji. Afty u małych dzieci mogą objawiać się niechęcią do jedzenia, trudnością w gryzieniu i połykaniu pokarmu. Pociecha może stać się płaczliwa lub niespokojna. Jest to faza przepowiadająca, charakteryzująca się występowaniem symptomów subiektywnych takich jak ból i rozdrażnienie, bez widocznych objawów klinicznych na śluzówkach jamy ustnej.
Przez pierwsze 3 do 18 dni, zapowiedzią aft przed ich ujawnieniem się, jest umiarkowany obrzęk i rumień (zaczerwienienie). Od 1 do 16 dni pojawiają się już typowe nadżerki lub owrzodzenia na zarumienionym podłożu. Okres gojenia obejmuje maksymalnie od 4 do 35 dni, a zwykle wynosi 3 tygodnie.
Przyczyny powstawania aft
Przyczyny i mechanizm powstawania aft nie są do końca znane. Dotychczas naukowcy nie wyjaśnili ,,od czego robią się’’ afty. Jako przypuszczalne przyczyny aft wymieniane są bakterie, wirusy, urazy, zaniedbania higieniczne w otoczeniu dziecka, brudne zabawki lub smoczki, okres ząbkowania (z powodu rozpulchnionych dziąseł) oraz niedobory witamin i mikroelementów. Zauważono, że ich obecność często skojarzona jest z tzw. przeziębieniem, infekcjami górnych dróg oddechowych, gorączką oraz obniżeniem odporności dziecka co może sprzyjać aftom.
Afty u dorosłych
Afty występują również u dorosłych. Ich morfologia (wygląd) i przebieg choroby są dokładnie takie same jak u dzieci.
Leczenie aft
Zwykle aftom nie towarzyszą objawy ogólne. Z tego powodu leczenie ogranicza się do terapii miejscowej. Postępowanie skupia się na walce z bólem. Wielu lekarzy proponuje sterydy, które stosowane są już w wielu chorobach o nieznanej przyczynie występowania. Polecane są preparaty znieczulające (2% lidokaina), antyseptyczne (chlorheksydyna) i przeciwzapalne, ułatwiające gojenie (kwas hialuronowy), boraks (przeciwgrzybiczy, ściągający, odkażający). Formę preparatu warto dostosować do indywidualnych preferencji. Pomocne są również żele, balsamy czy spreje. Przyjmowane w okresie leczenia pokarmy powinny być miękkie, rozdrobnione, nie gorące i łagodne w smaku. W przypadku licznych wykwitów, podwyższonej temperatury, powiększenia okolicznych węzłów chłonnych, częstych nawrotów aft lub stwierdzenia aft u szczególnie małych dzieci, należy zgłosić się do lekarza POZ, pediatry lub stomatologa.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
W tradycyjnym, funkcjonalnym znaczeniu słowo emolient oznacza substancję zmiękczającą i tworzącą film na skórze, który hamuje utratę cząsteczek…
Anemia, inaczej niedokrwistość, oznacza niedobory hemoglobiny w organizmie. Szacuje się, że występuje ona u około 40% dzieci w wieku do 2 lat. Powodem…
Skąd biorą się objawy alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią matki? Objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią mogą wiązać…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie