dr hab. n. med.
Ewa Trznadel-Grodzka
Specjalista dermatolog
0
54

Atopowe zapalenie skóry latem, czyli atopia na wakacjach

dr hab. n. med.
Ewa Trznadel-Grodzka

Specjalista dermatolog
0
54

Czy latem poprawia się stan skóry atopika i dlaczego?

Na występowanie atopowego zapalenia skóry (AZS) wpływ ma kilka czynników:

  • dziedziczenie, 
  • alergeny, 
  • stres 
  • klimat. 

Atopowe zapalenie skóry twarzy i dłoni występuje częściej u osób mieszkających w klimacie chłodnym, przy niskiej wilgotności powietrza i małej ilości słońca.

W naszej szerokości geograficznej, w klimacie umiarkowanym, charakteryzującym się zmiennością pór roku, pogorszenie stanu skóry u osób z atopią obserwowane jest w porach chłodnych jesienią i zimą.

Latem u większości chorych na atopowe zapalenie skóry objawy kliniczne, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie oraz świąd ustępują lub ulegają ograniczeniu. Jest to efekt korzystnego działania promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez słońce. Terapia słoneczna wpływa na zmniejszenie, a nawet wygaszenie nadwrażliwości skóry atopika na różne bodźce otoczenia. Dzięki temu zmiany chorobowe AZS ustępują lub ulegają znacznej poprawie.

Wyniki badań naukowych wykazały, że słońce wywiera także efekt immunoregulujący na komórki aktywne immunologicznie krążące we krwi. Ostatnio sugeruje się indukcję limfocytów T tzw. regulatorowych jako jeden z mechanizmów w klinicznym efekcie leczenia za pomocą UV.

Dodatkowo witamina D produkowana pod wpływem UV również uczestniczy w zmianach immunologicznych obecnych w chorobach alergicznych. Współcześnie w leczeniu AZS stosuje się sztuczne źródła promieniowania UV. Jest to metoda powszechnie stosowana, ponieważ przynosi korzystne wyniki na okres wielu miesięcy.  W miarę rozwoju wiedzy medycznej leczenia promieniami UV zostało udoskonalone i dodatkowo połączone z aplikacją leków miejscowych i/lub ogólnych.

 

Dokąd pojechać na wakacje z atopikiem?

Zbliża się czas urlopów. Planując urlop z osobą mającą atopię warto pomyśleć o zmianie klimatu. Góry i morze są polecane dla alergików, ponieważ jest tam znacznie mniejsza ilość alergenów niż w środowisku wielkomiejskim.

Nieprzypadkowo, w Polsce liczne sanatoria lub turnusy wypoczynkowo-lecznicze dla dzieci i młodzieży są ulokowane wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Woda morska, pod warunkiem dopuszczenia kąpieliska do kąpieli, wykazuje właściwości lecznicze dla skóry atopowej. W jej składzie znajduje się zwykle duże stężenie mikropierwiastków, takich jak magnez, wapń, potas, chlorki, bromki i inne.

Kąpiele w morzu w atmosferze relaksu, w połączeniu ze słońcem i emolientami, które nawilżają i natłuszczają przynoszą znaczącą poprawę lub całkowite ustąpienie zmian atopowych skóry.

 

Jak kąpiel w morzu wpływa na skórę atopika? W jaki sposób korzystać z kąpieli w morzu?

Korzystając z kąpieli w morzu w celach leczniczych, należy pamiętać, że w przypadku osób ze skórą atopową nie może ona trwać zbyt długo, gdyż słona woda ma właściwości wysuszające.

Skóra u osób nadwrażliwych, takich jak atopicy może zareagować w sposób niespodziewany, więc ich kąpiele powinny odbywać się w obecności drugiej osoby/opiekuna. Przeciwwskazaniem do kąpieli morskich są uszkodzenia naskórka, zadrapania, nadżerki czy zmiany sączące. Woda w morzu zawiera różne stężenia soli, czyli chlorku sodu wobec tego w okolicach pozbawionych naskórka pacjent będzie odczuwał pieczenie i/lub szczypanie.

Pamiętajmy, aby bezpośrednio po kąpieli w morzu opłukać ciało pod prysznicem, ponieważ słona woda znacznie bardziej wysusza skórę niż słodka. A wiadomo, że jedną z podstawowych cech atopowego zapalenia skóry jest jej suchość. Negatywną stronę kąpieli w morskiej wodzie i tak przewyższają wszystkie korzyści z niej płynące w postaci relaksu, radości, działania kojącego i leczniczego zawartych w niej substancji.

Aby nawilżyć skórę, po wyjściu z morza i opłukaniu się w wodzie słodkiej, należy zastosować emolienty.

 

Gdzie pojechać na zagraniczne wakacje z atopikiem?

Okolice Morza Martwego 

Szczególnym miejscem, gdzie leczone są choroby skóry, takie jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry, jest Morze Martwe. Posiada ono unikalną kompozycję soli w wysokich stężeniach. Szczególnie cenne są siarczki oraz algi. Całkowita zawartość soli wynosi około 340 g/l, to znaczy jest około 10x większa niż zawartość soli w oceanach. Zasolona woda unosi ciało ludzkie bez ruchu na powierzchni. Poziom lustra wody leży poniżej 400 metrów w porównaniu do poziomu mórz. To niskie położenie oraz wysoki wskaźnik UVA/UVB sprzyja znacznemu bezpieczeństwu i w dużym stopniu ogranicza ryzyko oparzenia słonecznego. Po takiej naturalnej kuracji okresy remisji utrzymują się minimum 3-6 miesięcy.

    Atopia leczona w wodach termalnych

W wielu miejscach na Ziemi odkryte zostały źródła termalne, które wykorzystywane są nie tylko w celach relaksu, ale także leczenia chorób skóry. Ocena skuteczności i bezpieczeństwa balneoterapii poddawana jest ciągłym badaniom. Udowodniono, że terapia wodą zwłaszcza ciepłą przynosi korzyści psychologiczne, poprawia jakość życia osób z chorobami skóry, integruje ludzi z podobnymi problemami. Ciepło wód termalnych sprzyja uwalnianiu neuropeptydów hamujących odczuwanie bólu. Uruchomienie mechanizmów supresyjnych (tłumiących) przez aktywne składniki wód termalnych powoduje łagodzenie lub ustąpienie zapalnych zmian chorobowych skóry. W ostatnich latach oprócz istniejących od lat renomowanych term we Francji czy Islandii powstają i rozbudowują się polskie placówki bogate w naturalne gorące źródła wody o obiecujących właściwościach prozdrowotnych.

 

     Czy latem atopicy powinni kąpać się w emolientach?

Odpowiedź jest jednoznaczna – TAK. Skóra atopika latem podobnie jak w innych porach roku potrzebuje nawilżenia i wzmocnienia jej bariery lipidowej. Kąpiele emoliacyjne powinny przygotowywać sobie osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień, cienką, zmienioną zapalnie, suchą, łuszczącą się, skłonną do alergii, po opalaniu. Do dyspozycji mamy różne rodzaje emolientów, ale wszystkie natłuszczą, nawilżą i złagodzą wymienione problemy.

 

     Ochrona skóry atopowej latem – czy stosować produkty z filtrami UV?

Jedną z podstawowych cech atopowego zapalenia skóry jest jej nadwrażliwość. Wynika ona z kilku powodów: zaburzonego mechanizmu nawilżania, zaburzeń wydzielania potu, lipidów naskórkowych oraz łoju. Bariera naskórkowa nie spełnia swoich funkcji ochronnych. Jest przepuszczalna dla alergenów i mikroorganizmów chorobotwórczych. Dodatkowo traci większą ilość wody w porównaniu ze skórą zdrową. W pogodne ciepłe dni łatwiej jest o oparzenie słoneczne. Stosowanie produktu z filtrem UV zabezpieczającym przed rumieniem, który jest objawem oparzenia I stopnia, to bardzo rozsądne i świadome zachowanie. Z drugiej strony żaden filtr przeciwsłoneczny, nie blokuje w pełni działania promieni słonecznych na skórę. Używanie przez atopików kremów fotoochronnych zapobiega powikłaniom przy jednoczesnym efekcie terapeutycznym promieniowania UV.
 

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

54
0
Udostępnij artykuł:

Polecane produkty
Dermedic:

Olejek do kąpieli i pod prysznic
Olejek do kąpieli i pod prysznic
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Hej! Spójrz!

Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś. Jeśli rozwiążesz go poprawnie, dostaniesz punkty, które później możesz wymienić na wspaniałe nagrody! Zobacz nagrody »

Quiz dostępny jest tylko dla zarejestrowanych
i zalogowanych użytkowników.
Za zarejestrowanie się otrzymasz punkty.

Zarejestruj się »
lub
jeśli posiadasz już konto
lub

Komentarze:

Stenka
post napisany:

U mnie stres widać po paru godzinach na skórze, zaczyna się od swędzenia. Nie ma mowy o dziedziczeniu, bo u nikogo w rodzinie nie występuje AZA czy alergia. Moja alergia została nabyta w wieku dorosłym, podejrzewam od przebywania w silnym otoczeniu alergenów, więc ten czynnik do wymienionych bym jeszcze dodała.0 0
zgłoś post
do moderacji
Stenka
post napisany:

U mnie stres widać po paru godzinach na skórze, zaczyna się od swędzenia. Nie ma mowy o dziedziczeniu, bo u nikogo w rodzinie nie występuje AZA czy alergia. Moja alergia została nabyta w wieku dorosłym, podejrzewam od przebywania w silnym otoczeniu alergenów, więc ten czynnik do wymienionych bym jeszcze dodała.0 0
zgłoś post
do moderacji
bogna16
post napisany:

Bardzo przydatny artykuł dla osób zmagajacych się z Atopowym Zapaleniem Skóry. Bardzo ważne jest, aby osoby zmagające się z AZS stosował emolienty do kąpieli oraz po kapieli. Nie należy brać gorących kąpieli a latem należy stosować filtry z wysokim filtrem


0 0
zgłoś post
do moderacji
dotykiem
post napisany:

Bardzo przykra dolegliwośc zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Przydatny artykuł na pewno pokazuje, gdzie oosby z atopowym zapaleniem skóry moga spędzić wakacje tak, aby odpocząć, ale też jednocześnie złagodzić objawy. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mariolka
post napisany:

Bardzo dobrze jest wiedzieć, że słońce działa na skórę mającą problem z atopowym zapaleniem jak lekarstwo. Sama borykam się z takimi problemami i wydawało mi się, że muszę chronić swoją skórę przed promieniami słonecznymi..0 0
zgłoś post
do moderacji
Angela91
post napisany:

Super artykuł.  Duzo ciekawych informacji. Dla osób z tym problemem moze byc bardzo pomocny. Sama tez nie wiedziałam , że kąpiele w morzu moga być tak pomocne i łagodzić objawy tej choroby. Warto przeczytać caly artykuł.  


0 0
zgłoś post
do moderacji
Babeczka
post napisany:

Nie zdawałam sobie sprawy że wody termalne mają dobry wpływ na atopowe zapelenie skóry zawsze myślam żeby unikać takich miejsc, bardzo dobrze opisany artykuł napewno komuś pomoże który cierpi na tą dolegliwość AZS


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mada1786
post napisany:

Ciekawy artykuł. Nie miałam pojęcia, że zmiana klimatu może mieć taki wpływ na atopowe zapalenie skóry. Dobrze wiedzieć, że wody termalne mają tak dobre działanie na skórę. No i oczywiście kąpiele w emolientach ale to akurat wiedziałam.


0 0
zgłoś post
do moderacji
NatSol
post napisany:

Nie miałam pojęcia o dobroczynnych skutkach leczenia atopowego zapalenia skóry w wodach termalnych. Jednak natura dba o nas tak dobrze, że nawet nie wyobrażam sobie jak bardzo. Cieszę się, że w Polsce też rozwija się taka możliwość pomocy osobom z AZS. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
LILKA0304
post napisany:

Jak napisane wyżej na występowanie atopowego zapalenia skóry (AZS) wpływ ma kilka czynników: dziedziczenie, alergeny, stres jak również klimat. Schorzenie to może się pogłębiać na wakacjach gdy zmieniamy klimat. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty Dermedic:

Olejek do kąpieli i pod prysznic
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj naszych ekspertów!
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.

Polecane produkty Dermedic:

Olejek do kąpieli i pod prysznic
Olejek do kąpieli i pod prysznic
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj ekspertów Dermedicowa
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.