dr hab. n. med.
Ewa Trznadel-Grodzka
Specjalista dermatolog
0
24

Atopowe zapalenie skóry latem, czyli atopia na wakacjach

dr hab. n. med.
Ewa Trznadel-Grodzka

Specjalista dermatolog
0
24

Czy latem poprawia się stan skóry atopika i dlaczego?

Na występowanie atopowego zapalenia skóry (AZS) wpływ ma kilka czynników:

  • dziedziczenie, 
  • alergeny, 
  • stres 
  • klimat. 

Atopowe zapalenie skóry twarzy i dłoni występuje częściej u osób mieszkających w klimacie chłodnym, przy niskiej wilgotności powietrza i małej ilości słońca.

W naszej szerokości geograficznej, w klimacie umiarkowanym, charakteryzującym się zmiennością pór roku, pogorszenie stanu skóry u osób z atopią obserwowane jest w porach chłodnych jesienią i zimą.

Latem u większości chorych na atopowe zapalenie skóry objawy kliniczne, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie oraz świąd ustępują lub ulegają ograniczeniu. Jest to efekt korzystnego działania promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez słońce. Terapia słoneczna wpływa na zmniejszenie, a nawet wygaszenie nadwrażliwości skóry atopika na różne bodźce otoczenia. Dzięki temu zmiany chorobowe AZS ustępują lub ulegają znacznej poprawie.

Wyniki badań naukowych wykazały, że słońce wywiera także efekt immunoregulujący na komórki aktywne immunologicznie krążące we krwi. Ostatnio sugeruje się indukcję limfocytów T tzw. regulatorowych jako jeden z mechanizmów w klinicznym efekcie leczenia za pomocą UV.

Dodatkowo witamina D produkowana pod wpływem UV również uczestniczy w zmianach immunologicznych obecnych w chorobach alergicznych. Współcześnie w leczeniu AZS stosuje się sztuczne źródła promieniowania UV. Jest to metoda powszechnie stosowana, ponieważ przynosi korzystne wyniki na okres wielu miesięcy.  W miarę rozwoju wiedzy medycznej leczenia promieniami UV zostało udoskonalone i dodatkowo połączone z aplikacją leków miejscowych i/lub ogólnych.

 

Dokąd pojechać na wakacje z atopikiem?

Zbliża się czas urlopów. Planując urlop z osobą mającą atopię warto pomyśleć o zmianie klimatu. Góry i morze są polecane dla alergików, ponieważ jest tam znacznie mniejsza ilość alergenów niż w środowisku wielkomiejskim.

Nieprzypadkowo, w Polsce liczne sanatoria lub turnusy wypoczynkowo-lecznicze dla dzieci i młodzieży są ulokowane wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Woda morska, pod warunkiem dopuszczenia kąpieliska do kąpieli, wykazuje właściwości lecznicze dla skóry atopowej. W jej składzie znajduje się zwykle duże stężenie mikropierwiastków, takich jak magnez, wapń, potas, chlorki, bromki i inne.

Kąpiele w morzu w atmosferze relaksu, w połączeniu ze słońcem i emolientami, które nawilżają i natłuszczają przynoszą znaczącą poprawę lub całkowite ustąpienie zmian atopowych skóry.

 

Jak kąpiel w morzu wpływa na skórę atopika? W jaki sposób korzystać z kąpieli w morzu?

Korzystając z kąpieli w morzu w celach leczniczych, należy pamiętać, że w przypadku osób ze skórą atopową nie może ona trwać zbyt długo, gdyż słona woda ma właściwości wysuszające.

Skóra u osób nadwrażliwych, takich jak atopicy może zareagować w sposób niespodziewany, więc ich kąpiele powinny odbywać się w obecności drugiej osoby/opiekuna. Przeciwwskazaniem do kąpieli morskich są uszkodzenia naskórka, zadrapania, nadżerki czy zmiany sączące. Woda w morzu zawiera różne stężenia soli, czyli chlorku sodu wobec tego w okolicach pozbawionych naskórka pacjent będzie odczuwał pieczenie i/lub szczypanie.

Pamiętajmy, aby bezpośrednio po kąpieli w morzu opłukać ciało pod prysznicem, ponieważ słona woda znacznie bardziej wysusza skórę niż słodka. A wiadomo, że jedną z podstawowych cech atopowego zapalenia skóry jest jej suchość. Negatywną stronę kąpieli w morskiej wodzie i tak przewyższają wszystkie korzyści z niej płynące w postaci relaksu, radości, działania kojącego i leczniczego zawartych w niej substancji.

Aby nawilżyć skórę, po wyjściu z morza i opłukaniu się w wodzie słodkiej, należy zastosować emolienty.

 

Gdzie pojechać na zagraniczne wakacje z atopikiem?

Okolice Morza Martwego 

Szczególnym miejscem, gdzie leczone są choroby skóry, takie jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry, jest Morze Martwe. Posiada ono unikalną kompozycję soli w wysokich stężeniach. Szczególnie cenne są siarczki oraz algi. Całkowita zawartość soli wynosi około 340 g/l, to znaczy jest około 10x większa niż zawartość soli w oceanach. Zasolona woda unosi ciało ludzkie bez ruchu na powierzchni. Poziom lustra wody leży poniżej 400 metrów w porównaniu do poziomu mórz. To niskie położenie oraz wysoki wskaźnik UVA/UVB sprzyja znacznemu bezpieczeństwu i w dużym stopniu ogranicza ryzyko oparzenia słonecznego. Po takiej naturalnej kuracji okresy remisji utrzymują się minimum 3-6 miesięcy.

    Atopia leczona w wodach termalnych

W wielu miejscach na Ziemi odkryte zostały źródła termalne, które wykorzystywane są nie tylko w celach relaksu, ale także leczenia chorób skóry. Ocena skuteczności i bezpieczeństwa balneoterapii poddawana jest ciągłym badaniom. Udowodniono, że terapia wodą zwłaszcza ciepłą przynosi korzyści psychologiczne, poprawia jakość życia osób z chorobami skóry, integruje ludzi z podobnymi problemami. Ciepło wód termalnych sprzyja uwalnianiu neuropeptydów hamujących odczuwanie bólu. Uruchomienie mechanizmów supresyjnych (tłumiących) przez aktywne składniki wód termalnych powoduje łagodzenie lub ustąpienie zapalnych zmian chorobowych skóry. W ostatnich latach oprócz istniejących od lat renomowanych term we Francji czy Islandii powstają i rozbudowują się polskie placówki bogate w naturalne gorące źródła wody o obiecujących właściwościach prozdrowotnych.

 

     Czy latem atopicy powinni kąpać się w emolientach?

Odpowiedź jest jednoznaczna – TAK. Skóra atopika latem podobnie jak w innych porach roku potrzebuje nawilżenia i wzmocnienia jej bariery lipidowej. Kąpiele emoliacyjne powinny przygotowywać sobie osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień, cienką, zmienioną zapalnie, suchą, łuszczącą się, skłonną do alergii, po opalaniu. Do dyspozycji mamy różne rodzaje emolientów, ale wszystkie natłuszczą, nawilżą i złagodzą wymienione problemy.

 

     Ochrona skóry atopowej latem – czy stosować produkty z filtrami UV?

Jedną z podstawowych cech atopowego zapalenia skóry jest jej nadwrażliwość. Wynika ona z kilku powodów: zaburzonego mechanizmu nawilżania, zaburzeń wydzielania potu, lipidów naskórkowych oraz łoju. Bariera naskórkowa nie spełnia swoich funkcji ochronnych. Jest przepuszczalna dla alergenów i mikroorganizmów chorobotwórczych. Dodatkowo traci większą ilość wody w porównaniu ze skórą zdrową. W pogodne ciepłe dni łatwiej jest o oparzenie słoneczne. Stosowanie produktu z filtrem UV zabezpieczającym przed rumieniem, który jest objawem oparzenia I stopnia, to bardzo rozsądne i świadome zachowanie. Z drugiej strony żaden filtr przeciwsłoneczny, nie blokuje w pełni działania promieni słonecznych na skórę. Używanie przez atopików kremów fotoochronnych zapobiega powikłaniom przy jednoczesnym efekcie terapeutycznym promieniowania UV.
 

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

24
0
Udostępnij artykuł:

Polecane produkty
Dermedic:

Mleczko ochronne SPF 50
Mleczko ochronne SPF 50
od 1. miesiąca
Czytaj więcej »
Krem ochronny SPF 50
Krem ochronny SPF 50
do twarzy od 1. miesiąca życia
Czytaj więcej »
Hej! Spójrz!

Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś. Jeśli rozwiążesz go poprawnie, dostaniesz punkty, które później możesz wymienić na wspaniałe nagrody! Zobacz nagrody »

Quiz dostępny jest tylko dla zarejestrowanych
i zalogowanych użytkowników.
Za zarejestrowanie się otrzymasz punkty.

Zarejestruj się »
lub
jeśli posiadasz już konto
lub

Komentarze:

klarita
post napisany:

Na szczęśćie nie mam problemów z Atopowym Zapaleniem Skóry ale z przyjemnośćią przeczytałam artykuł bo dużo wiedzy zawiera, która zostanie teraz ze mną :) Warto wiedzieć więcej niż mniej. ZAwsze to powtarzam :)0 0
zgłoś post
do moderacji
PatrycjaMB
post napisany:

U mnie kąpiel w zbiornikach wodnych czy to morze, jezioro czy basen pogarsza stan skóry, dodatkowo upały przez które skóra się bardziej poci też nasilają te objawy. Dlatego jak staram się unikać tych czynników to moja skóra wygląda lepiej. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mery
post napisany:

Witam serdecznie. Z zainteresowaniem przeczytałam powyższy artykuł. Są tu bardzo przydatne informacje. Nie wiedzialam, ze stres oraz klimat moga miec wplyw na wystepowanie atopowego zapalenia skóry.0 0
zgłoś post
do moderacji
Ikusiaa144
post napisany:

Fajny artykuł polecam poczytać kto ma problem i ci którzy nie mają problemu też można poczytać i dowiedzieć się kilku rzeczy. Bardzo dobry pomysł o zmianie klimacie. My naszczeście nie mamy problemu tego. Ale warto poczytać wyrazie czego. 😊


0 0
zgłoś post
do moderacji
MamaOliwierka
post napisany:

Bardzo ciekawy, godny polecenia artykuł. Na szczęście nie mam problemu z atapowym zapaleniem skóry. Jednak wiem, jak ważne są w tym przypadku emolienty i właściwa pielęgnacja . Bardzo dobry pomysł ze zmianą klimatu. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
kropa
post napisany:

Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Na szczęście opisany problem mnie nie dotyczy, ale warto było przeczytać i się doinformować. Atopowa skóra to musi być udręka. Trzeba dużo czasu poświęcać na pielęgnacje.0 0
zgłoś post
do moderacji
Kajamaja133
post napisany:

Dlatego właśnie lubimy lato. Chociaż wtedy syn ma trochę wytchnienia od problemów skórnych. Nie licząc skóry głowy, ponieważ letnie temperatury sprzyjają stanom zapalnym w tym miejscu. Dlatego w okresie wakacyjnym wizyty u fryzjera w naszym przypadku odbywają się co 2, max 3 tygodnie. Żeby skóra głowy miała jak najwięcej dostępu do powietrza. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Angie1001
post napisany:

Bardzo fajnie. Miałam okazję korzystać z kąpieli morskiej w morzu martwym. I bardzo polecam.  Byłam tam przy okazji jednych z wakacji zagranicznych. A jaka radocha jak nie trzeba machać rękami i nogami tak wielkie zasolenie że samo nas unosi a przy tym jeszcze funkcje zdrowotne. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Tatko
post napisany:

Mamy znajomą która raz do roku funduje sobie wakacje nad morzem martwym. Tylko kąpiel w tej wodzie pomaga jej skórze na dłuższy okres czasu. Wyliczyła też że bardziej jej się to opłaca niż kosmetyki które przynoszą znikomą ulgę.0 0
zgłoś post
do moderacji
Mother
post napisany:

Atopowe zapalenie skóry to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie szczególnie latem. Skóra musi byc odpowiednio pielęgnowana by mogła się lepiej zregenerować. Ja używałam próbki z dermedicowo na azs na mojej skórze i pomogło. Polecam.0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty Dermedic:

Mleczko ochronne SPF 50
od 1. miesiąca
Czytaj więcej »
Krem ochronny SPF 50
do twarzy od 1. miesiąca życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj naszych ekspertów!
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.

Polecane produkty Dermedic:

Mleczko ochronne SPF 50
Mleczko ochronne SPF 50
od 1. miesiąca
Czytaj więcej »
Krem ochronny SPF 50
Krem ochronny SPF 50
do twarzy od 1. miesiąca życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj ekspertów Dermedicowa
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.