mgr Ewa Kamińska Położna
5
146

Rozwój dziecka między 13. a 24. miesiącem życia – co potrafi roczne dziecko a co dwulatek?

mgr Ewa Kamińska
Położna
5
146

W pierwszym roku życia maluszek intensywnie rośnie, rozwija się i potrafi już panować nad własnym ciałem. W kolejnych miesiącach dziecko doskonali naukę chodzenia, ale również naukę posługiwania się rękami. Zaczyna uczyć się jeść bez niczyjej pomocy, używając łyżeczki lub widelca. Dziecko potrafi też już pić z kubeczka. Uczy bawić się zabawkami, zbierać rozsypane klocki i wkładać je do pudełka. 

 

12-miesięczne dziecko

Kończąc 12. miesiąc życia dziecko umie samodzielnie się podnieść, następnie usiąść i znowu wstać. Robi pierwsze, najczęściej nieporadne kroki, trzymając kogoś za rękę lub podtrzymując się. Potrafi także samodzielnie stać. Samodzielnie wykonuje „pa-pa” i „kosi-kosi”. 

 

13-miesięczne dziecko

W 13. miesiącu życia dziecko potrafi już okazywać swoje emocje i wykonywać proste polecenia. Jest ciekawe świata, zagląda do każdej szafki i szuflady. Lubi wkładać do buzi różne przedmioty i je oblizywać. W ten sposób stara się poznawać otaczający je świat. W tym czasie należy szczególnie uważać na bezpieczeństwo malucha, zabezpieczając wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty. 13 miesięczne dziecko rozumie już coraz więcej słów, jednak potrafi wypowiadać tylko pojedyncze wyrazy, a z dnia na dzień uczy się nowych. Stara się komunikować z bliskimi w swoim języku. Warto w tym czasie codziennie czytać maluchowi książeczkę.   

 

14-miesięczne dziecko

14-miesięczne dziecko znacznie lepiej radzi sobie już z chodzeniem – stojąc, nie musi się już niczego podtrzymywać. W tym czasie maluch powinien zrezygnować z posiłku nocnego, gdyż jego układ pokarmowy jest dość dobrze rozwinięty. 

 

15-miesięczne dziecko

W 15. miesiącu życia dziecko zaczyna się już wspinać, np. po schodach. Wdrapuje się na wszystko, chcąc poznawać świat. Dziecko coraz chętniej posługuje się prawą i lewą rączką. Potrafi wyciągać i wkładać zabawki do pudełka i z powodzeniem zbierać z dywanu małe okruszki lub koraliki, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby maluszek nie zakrztusił się jakimś drobnym przedmiotem. 15 miesięczne dziecko potrafi zapamiętać już powtarzające się rytuały. Warto także pomyśleć o tym, aby pożegnało się już z pieluszką.

 

16-miesięczne dziecko

Mając 16 miesięcy, maluch nie tylko stabilnie chodzi, ale zaczyna już podskakiwać, zwłaszcza gdy czuje miękkie podłoże. Potrafi samodzielnie jeść kanapkę i coraz lepiej radzi sobie z gryzieniem. Uczy się precyzyjniej bawić zabawkami – lubi szczególnie te, które można ciągnąć za sznurek.

 

17-miesięczne dziecko

W 17. miesiącu życia dziecko jest jeszcze bardziej ruchliwe. Wspina się na tapczan lub schody oraz uczy się z nich schodzić. Lubi zabawki do pchania, np. wózek. Stojąc, potrafi się schylić po zabawkę leżącą na podłożu. To także okres, w którym uczy się naśladować odgłosy zwierząt.

 

18-miesięczne dziecko

Półtoraroczne dziecko rozpoczyna naukę biegania oraz chodzenia do tyłu. Mimo częstych upadków, zamiast chodzić, maluch będzie wszędzie biegł. Mając 18 miesięcy dziecko potrafi zrozumieć już większość Waszych poleceń. Konkretnie też umie okazać swoje uczucia: złość, gniew, radość czy zadowolenie. Naśladuje zachowania dorosłych. 

 

19-miesięczne dziecko

19. miesiąc to czas w rozwoju dziecka, kiedy nie chce jeździć już wózkiem, tylko chodzić na nogach. Podczas zabawy potrafi rozpoznać co mu wolno, a co nie. Wie także, że pewnych rzeczy nie należy dotykać. Pamiętaj, że maluch nieustannie się uczy. Jest świetnym obserwatorem i lubi naśladować Wasze czynności, dlatego musicie go mieć cały czas w zasięgu wzroku. Maluch potrafi już powtarzać kilkuwyrazowe zdania, zaczyna uczyć się piosenek, a także kolorów.

 

20-miesięczne dziecko

Dwudziestomiesięczne dziecko porusza się już sprawnie, ciągnąc jednocześnie za sobą zabawkę. Potrafi rzucać bądź kopać piłkę i jest w ciągłym biegu. Lubi się także buntować. Zaczyna łączyć słowa w krótkie zdania oraz rozpoznawać w lustrze swoje odbicie.

 

21-miesięczne dziecko

W 21. miesiącu życia maluch świetnie się już porusza. Biega, skacze, chodzi na czworaka i turla się. Potrafi też układać już duże klocki i bawić się zabawkami. Często w tym wieku dziecko umie sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Krzykiem i płaczem potrafi wymuszać swoje zachcianki.

 

22-miesięczne dziecko

22-miesięczny maluch nadal rozwija swoje zdolności motoryczne. W tym wieku maluch zaczyna dostrzegać różnice płci oraz różnice między swoim ciałem, a ciałem mamy i taty. Chętnie uczy się nowych piosenek i wierszyków.

 

23-miesięczne dziecko

W 23. miesiącu życia maluch jest już bardzo sprawny manualnie. Potrafi ściągać i próbuje sam zakładać sobie skarpetki. Buduje wieżę z mniejszych klocków. Potrafi poruszać się w rytm muzyki. Dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne.

 

Dwulatek

Dwulatkowi ciężko usiedzieć na miejscu. Jest bardzo ruchliwy i ciekawy świata. Zaczyna interesować się rówieśnikami. Dwulatek zna już ok. 100 słów, z których buduje proste zdania. Potrafi kojarzyć fakty. Umie utrzymać porządek w swoich zabawkach oraz pomagać w prostych pracach domowych. 

Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się swoim rytmem, jeśli coś w rozwoju Twojego malucha Cię niepokoi warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym.

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

146
5
Udostępnij artykuł:

Polecane produkty
Dermedic:

Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy Dermedic Linum baby
Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Hej! Spójrz!

Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.

Quiz dostępny jest tylko dla zarejestrowanych
i zalogowanych użytkowników.


Zarejestruj się »
lub
jeśli posiadasz już konto
lub

Komentarze:

Malgorzata J
post napisany:

Gdy moje dzieci byly tak malutkie, to nie bylo internetu i komputera by móc zetknąć czy rozwija sie dobrz na tle rówieśników. Sama tez nie obserwowala na tpe rówieśników, wystarczylo, ze lekarz dal mi zapewnienie, ze dzieci rozwijaja sie prawidlowo


0 0
zgłoś post
do moderacji
BeKamis
post napisany:

Roznica jest kolosalna miedzy rocznym a dwuletnim dzieckiem, szybko sie rozwija, czasem za maluchem nie nadazamy, uczy sie chodzic, dlatego trzeba zabezpieczyc mieszkanie, aby bylo bezpieczne dla niego- np. gniazdka, wystajace elementy, kanty stolow. Dziewczynki zaczynaja przewaznie szybciej mowic niz chlopcy, poniewaz szybciej sie rozwijaja.0 0
zgłoś post
do moderacji
Angie1001
post napisany:

Po prostu chce odkrywać świat. Może w sumie to też dobrze. Chociaż jeśli masz jechać gdzieś na zakupy czy coś to średnio bo nie wysiedzi wtedy. A może weźcie jakąś ulubiona zabawkę albo jakiś inny gadżet który lubi to może dłużej posiedzi? :D no cóż i tak zle i tak nie dobrze. Za chwilę będą sanki to rowerek na bok i może jakoś dasz radę :) 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Anetuuss2603
post napisany:

Angie u nas synek od początku za bardzo nie lubi spacerować w wózku. Zawsze jest tak, że chwilę posiedzi w wozku a już ze spaceru wraca na nogach albo u mnie na rękach. Teraz na spacery jeździmy albo takim rowerkiem trojkolowym albo samochodem. Zawsze to trochę dłużej posiedzi.


0 0
zgłoś post
do moderacji
kobietatestuje
post napisany:

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie można tego przyspieszać jedno zacznie chodzić szybciej niż inne a inne będzie mówić znacznie szybciej niż dziecko koleżanki. Co do odpieluchowania myślę że 15 miesiąc życia to zbyt szybko. Dziecko może wie że ma mokra pieluche ale mu to nie przeszkadza aż tak bo takie dziecko jest zbyt ruchliwe i zainteresowane całym światem naokoło 


0 0
zgłoś post
do moderacji
tryta
post napisany:

obserwowanie jak nasze dziecko rozwija sie z dnia na dzien jest najcudowniejszym przezyciem jakie kazdy moze doznac. to jak dziecko zachowuje sie i rozwija moze wiedziec tylko rodzic. jezeli chodzi zas o ilosc slow, ktore takie male dziecko moze sie nauczyc to zawsze myslalam, ze w takim wieku to slownictwo jest jednak mniejsze.0 0
zgłoś post
do moderacji
NatSol
post napisany:

U nas wózek póki co jeszcze nie poszedł w odstawkę, ale usadzenie w nim synka jest coraz trudniejsze, a tak jak piszecie - nie zawsze można dzieciątko puścić na nóżkach. Cieszę się, że w pełni samodzielne chodzenie jeszcze przed nami, ale czuję, że już niewiele nas od niego dzieli 😉


0 0
zgłoś post
do moderacji
Angie1001
post napisany:

Oj tak u nas wózek też poszedł już w odstawke. Ostatnio szłam z synem za rękę prowadząc wózek bo już się na niego pogniewal i ani myślał żeby w nim siedzieć choć wcześniej uwielbiał jeździć i mogłam tak pół dnia z nim jeździć a teraz sam na nogach i koniec. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Slonko
post napisany:

☺Mlodamama92 w tym temacie też się zgodzę z Tobą jak najbardziej prawda. Wózek leży w samochodzie już od pewnego czasu bo nie chce już synek. Ale nie zawsze jest taki moment żeby dziecko puścić na nóżkach bo się gdzieś spieszymy albo w innych sytuacjach. Odbija sobie to w tedy na placu zabaw.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mlodamama92
post napisany:

Najlepsze jest to, ze wszystkie czekamy az nasze maluchy zaczna w koncu chodzic, a kiedy juz to nastapi nie mzoemy za nimi nadazyc nawet wozek staje sie be, bo dziecko chce byc tylko na nogach, a nie zawsze jest to mozliwe. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty Dermedic:

Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj naszych ekspertów!
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.

Polecane produkty Dermedic:

Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
Lekki balsam do ciała Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy Dermedic Linum baby
Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj ekspertów Dermedicowa
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.