mgr Ewa Kamińska Położna
5
146

Rozwój dziecka między 13. a 24. miesiącem życia – co potrafi roczne dziecko a co dwulatek?

mgr Ewa Kamińska
Położna
5
146

W pierwszym roku życia maluszek intensywnie rośnie, rozwija się i potrafi już panować nad własnym ciałem. W kolejnych miesiącach dziecko doskonali naukę chodzenia, ale również naukę posługiwania się rękami. Zaczyna uczyć się jeść bez niczyjej pomocy, używając łyżeczki lub widelca. Dziecko potrafi też już pić z kubeczka. Uczy bawić się zabawkami, zbierać rozsypane klocki i wkładać je do pudełka. 

 

12-miesięczne dziecko

Kończąc 12. miesiąc życia dziecko umie samodzielnie się podnieść, następnie usiąść i znowu wstać. Robi pierwsze, najczęściej nieporadne kroki, trzymając kogoś za rękę lub podtrzymując się. Potrafi także samodzielnie stać. Samodzielnie wykonuje „pa-pa” i „kosi-kosi”. 

 

13-miesięczne dziecko

W 13. miesiącu życia dziecko potrafi już okazywać swoje emocje i wykonywać proste polecenia. Jest ciekawe świata, zagląda do każdej szafki i szuflady. Lubi wkładać do buzi różne przedmioty i je oblizywać. W ten sposób stara się poznawać otaczający je świat. W tym czasie należy szczególnie uważać na bezpieczeństwo malucha, zabezpieczając wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty. 13 miesięczne dziecko rozumie już coraz więcej słów, jednak potrafi wypowiadać tylko pojedyncze wyrazy, a z dnia na dzień uczy się nowych. Stara się komunikować z bliskimi w swoim języku. Warto w tym czasie codziennie czytać maluchowi książeczkę.   

 

14-miesięczne dziecko

14-miesięczne dziecko znacznie lepiej radzi sobie już z chodzeniem – stojąc, nie musi się już niczego podtrzymywać. W tym czasie maluch powinien zrezygnować z posiłku nocnego, gdyż jego układ pokarmowy jest dość dobrze rozwinięty. 

 

15-miesięczne dziecko

W 15. miesiącu życia dziecko zaczyna się już wspinać, np. po schodach. Wdrapuje się na wszystko, chcąc poznawać świat. Dziecko coraz chętniej posługuje się prawą i lewą rączką. Potrafi wyciągać i wkładać zabawki do pudełka i z powodzeniem zbierać z dywanu małe okruszki lub koraliki, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby maluszek nie zakrztusił się jakimś drobnym przedmiotem. 15 miesięczne dziecko potrafi zapamiętać już powtarzające się rytuały. Warto także pomyśleć o tym, aby pożegnało się już z pieluszką.

 

16-miesięczne dziecko

Mając 16 miesięcy, maluch nie tylko stabilnie chodzi, ale zaczyna już podskakiwać, zwłaszcza gdy czuje miękkie podłoże. Potrafi samodzielnie jeść kanapkę i coraz lepiej radzi sobie z gryzieniem. Uczy się precyzyjniej bawić zabawkami – lubi szczególnie te, które można ciągnąć za sznurek.

 

17-miesięczne dziecko

W 17. miesiącu życia dziecko jest jeszcze bardziej ruchliwe. Wspina się na tapczan lub schody oraz uczy się z nich schodzić. Lubi zabawki do pchania, np. wózek. Stojąc, potrafi się schylić po zabawkę leżącą na podłożu. To także okres, w którym uczy się naśladować odgłosy zwierząt.

 

18-miesięczne dziecko

Półtoraroczne dziecko rozpoczyna naukę biegania oraz chodzenia do tyłu. Mimo częstych upadków, zamiast chodzić, maluch będzie wszędzie biegł. Mając 18 miesięcy dziecko potrafi zrozumieć już większość Waszych poleceń. Konkretnie też umie okazać swoje uczucia: złość, gniew, radość czy zadowolenie. Naśladuje zachowania dorosłych. 

 

19-miesięczne dziecko

19. miesiąc to czas w rozwoju dziecka, kiedy nie chce jeździć już wózkiem, tylko chodzić na nogach. Podczas zabawy potrafi rozpoznać co mu wolno, a co nie. Wie także, że pewnych rzeczy nie należy dotykać. Pamiętaj, że maluch nieustannie się uczy. Jest świetnym obserwatorem i lubi naśladować Wasze czynności, dlatego musicie go mieć cały czas w zasięgu wzroku. Maluch potrafi już powtarzać kilkuwyrazowe zdania, zaczyna uczyć się piosenek, a także kolorów.

 

20-miesięczne dziecko

Dwudziestomiesięczne dziecko porusza się już sprawnie, ciągnąc jednocześnie za sobą zabawkę. Potrafi rzucać bądź kopać piłkę i jest w ciągłym biegu. Lubi się także buntować. Zaczyna łączyć słowa w krótkie zdania oraz rozpoznawać w lustrze swoje odbicie.

 

21-miesięczne dziecko

W 21. miesiącu życia maluch świetnie się już porusza. Biega, skacze, chodzi na czworaka i turla się. Potrafi też układać już duże klocki i bawić się zabawkami. Często w tym wieku dziecko umie sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Krzykiem i płaczem potrafi wymuszać swoje zachcianki.

 

22-miesięczne dziecko

22-miesięczny maluch nadal rozwija swoje zdolności motoryczne. W tym wieku maluch zaczyna dostrzegać różnice płci oraz różnice między swoim ciałem, a ciałem mamy i taty. Chętnie uczy się nowych piosenek i wierszyków.

 

23-miesięczne dziecko

W 23. miesiącu życia maluch jest już bardzo sprawny manualnie. Potrafi ściągać i próbuje sam zakładać sobie skarpetki. Buduje wieżę z mniejszych klocków. Potrafi poruszać się w rytm muzyki. Dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne.

 

Dwulatek

Dwulatkowi ciężko usiedzieć na miejscu. Jest bardzo ruchliwy i ciekawy świata. Zaczyna interesować się rówieśnikami. Dwulatek zna już ok. 100 słów, z których buduje proste zdania. Potrafi kojarzyć fakty. Umie utrzymać porządek w swoich zabawkach oraz pomagać w prostych pracach domowych. 

Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się swoim rytmem, jeśli coś w rozwoju Twojego malucha Cię niepokoi warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym.

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

146
5
Udostępnij artykuł:

Polecane produkty
Dermedic:

Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Linum baby
Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Kremowy żel do mycia Dermedic Linum baby
Kremowy żel do mycia Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Hej! Spójrz!

Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.

Quiz dostępny jest tylko dla zarejestrowanych
i zalogowanych użytkowników.


Zarejestruj się »
lub
jeśli posiadasz już konto
lub

Komentarze:

Slonko
post napisany:

Mam znajomą ma bliźniaki 16 miesięcy same nie chodzą ale przy meblach tak o podskakiwaniu mowi że to nie ten czas. Przesuwają się na czworaka albo z jedną nórzką podwinietą jak po turecku tak więc widać to sprawa indywidualna.


0 0
zgłoś post
do moderacji
NatSol
post napisany:

Mam w domu niespełna 13miesięcznego synka i jestem przeszczęśliwa patrząc jak bardzo jest ciekawy świata! Jego uwadze nie umyka najmniesze pruszko na podłodze, wskazuje co chwilę coś palcem i chce, żeby mu to nazywać 🙂 uwielbiam tę dziecięcą radość z odkrywania świata!


0 0
zgłoś post
do moderacji
Anetuuss2603
post napisany:

My jesteśmy na etapie wchodzenia na lozka i zaglądania do każdej szafki i szuflady. Nie można na chwilę z oka spuścić bo wszędzie wlezie. Cieszę się, że wstawilismy drzwi i nie mamy problemu ze schodami bo napewno by go kusily. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Mlodamama92
post napisany:

Juz sie nie mode doczekac az corka zacznie mowic laczac wszystkie slowa w zdania. Widze, ze probuje, ale nadal posluguje sie swoim jezykiem. Większość rzeczy nazywa po swojemu i dzieki temu wiem co chce, czy pic czy jesc czy dostac misia itd.ale nadal slowo "nie" kroluje.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Paulina
post napisany:

Moje dzieci gdy miały dwa latka (bo synek już niedługo będzie miał trzy) można było się już spokojnie z nimi porozumieć. Wiadomo że takie dziecko jeszcze czasami używa swoich słów ale jak się przebywa z dzieckiem na co dzień to nie ma większego problemu.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Jeczesia
post napisany:

U nas juz jesteśmy na etapie kilku miesięcy do przodu. Mala zaczela nie chodzic, a BIEGAC, gdy miala 9 miesięcy, proste slowa mowi juz od skonczenia 13 miesięcy, nasladuje tez juz odglosy psa, krowy, swinki, kotka. Wita sie i zegna z rowiesnikami. Wysyla im buziaczki i zaczyna jezdzic na rowerku biegowym. Takze az strach pomyśleć co bedzie dalej jak tak idzie do przodu. Haha :D


0 0
zgłoś post
do moderacji
agami882
post napisany:

Te etapy rozwoju i kroki milowe dopiero przed nami dlatego z przyjemnością wrócę jeszcze nieraz do artykułu aby weryfikować postępy dziecka. Ż przyjemnością podsune go też babcia które już roczniaka chciałyby nauczyć biegać skakać i samodzielnie zmieniać pieluchy 


0 0
zgłoś post
do moderacji
MamaOliwierka
post napisany:

Mój synek skończył teraz 8 miesięcy, a zrobił już takie postępy. Zaczął już wstawać, raczkować, potrafi już klaskać rączkami. Bardzo dużo gaworzy. Mówi mama, baba, tata. A jeszcze tyle przed nami. To jest dla mnie najwspanialszy moment obserwowania postępów mojego malucha. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
czesctuewa
post napisany:

Synek ma dopiero 10 miesięcy ale to jak wielkie postępy robi jest niesamowite! 😊 Sam próbuje już chodzić, a bieganie przy meblach jest na porządku dziennym 😉 nie ma nic piękniejszego niż obserwowanie rozwoju własnego dziecka 💙


0 0
zgłoś post
do moderacji
PatrycjaMB
post napisany:

Po pierwszym roku życia dziecka zaczyna ono coraz więcej rozumieć i łatwiej się z nim porozumieć. My jeszcze jesteśmy przed roczkiem ale są to bardzo przydatne informacje, które mogą się przydać w późniejszym okresie. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty Dermedic:

Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Kremowy żel do mycia Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj naszych ekspertów!
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.

Polecane produkty Dermedic:

Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Linum baby
Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Kremowy żel do mycia Dermedic Linum baby
Kremowy żel do mycia Dermedic Linum baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj ekspertów Dermedicowa
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.