Prawidłowa wymowa dziecka - ćwiczenia
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Nosidła ergonomiczne a mechanika stawu biodrowego
Ergonomiczne czy nie, zasada działania jest taka sama – dziecko musi mieć szeroko rozstawione nóżki, aby objąć rodzica w pas. Fachowo nazywamy ten ruch odwiedzeniem stawów biodrowych. Odwiedzenie to jest bardzo duże m.in. ze względu na proporcje budowy ciała – wąska miednica dziecka, szeroki tułów rodzica. Biomechanicznie staw biodrowy stworzony jest do przenoszenia obciążeń między kończynami dolnymi, a tułowiem i przeciwnie. Nie jest wskazane zatem, aby staw ten był nadmiernie mobilny poza zakres fizjologii, a był dość sztywny i silny. Czym jest ta fizjologia? Obserwując dzieci, które nie korzystały z nosideł, ani chust, ani też nie były tzw. żabkowane czy szeroko pieluchowane, to zaobserwujemy u nich powtarzalny wzorzec zakresów ruchomości stawów biodrowych. Mówi się, że dziecko do ok. 3 roku życia powinno w leżeniu na plecach odwodzić uda tak, aby te nie dotknęły ziemi i żeby znajdowały się niewiele ponad nią. Jest to jedna płaszczyzna ruchu, a mamy jeszcze 2, bo staw biodrowy jest stawem kulistym, czyli porusza się w każdym kierunku. Kiedy spojrzymy na rozwijający się płód, a później na noworodka zobaczymy charakterystyczne ułożenie nóżek. Stopy będą bliżej siebie, a kolana dalej od siebie – ten ruch to rotacja zewnętrzna stawu biodrowego. Co się dzieje w chuście lub nosidle? Rotacja wewnętrzna, bo stopy ustawione są szerzej niż kolana. Robią to wszystkie dzieci, co można zauważyć choćby wpisując chustonoszenie w google grafika.
Kiedy zaczynałem przygodę z fizjoterapią dzieci, większość mam stosowała właśnie takie ułożenia dziecka w chuście, aby miało szeroko rozstawione uda. Z czasem obserwuję co raz więcej ułożeń z kolanami podkulonymi do klatki piersiowej tak, aby nie stosować nadmiernego odwiedzenia, lecz nie rozwiązuje to problemu rotacji wewnętrznej, która nadal występuje. Znów można to zaobserwować, że stopy się nie zbliżają do siebie, a oddalają. Dlaczego to jest takie ważne? Na żadnym etapie rozwoju niemowlęcia (poza niektórymi formami siadu, które uznawane są za fizjologiczne) niemowlę nie wykorzystuje bezpośrednio rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym. Łączenie stóp w wieku 3 miesięcy czy wkładanie ich do buzi w wieku 6 miesięcy, to umiejętności wykorzystujące rotację zewnętrzną. Kolejny fakt, to zwiększone ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego przy nadmiernej rotacji wewnętrznej. Najczęściej dzieci, które noszone były w chuście lub nosidle w okresie niemowlęcym mają tendencję do siadu w literkę „W” (co na podstawie skali występowania można nazwać pandemią), chodu gołębiego (stopy skierowane do środka), koślawości stóp i kolan oraz nadmiernego przodopochylenia miednicy, czyli tzw. wypiętego brzuszka.
W jakich sytuacjach można bezpiecznie stosować nosidło?
Wyjazd w góry, do lasu, na plażę to miejsca, w których nie da się jeździć wózkiem. Uważam, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem, a w tym wypadku sprawdzi się zasada: im mniej, tym lepiej, oraz: im później, tym lepiej. Starsze dzieci będą miały bardziej sztywne ciało dzięki czemu trudniej będzie nadmiernie rozciągnąć poszczególne tkanki niż w przypadku noworodków. Dobrze zatem, aby dziecko już siedziało. Jeśli niemowlę w nosidle spędzi kilka godzin dziennie, to mamy spore ryzyko zaburzenia mechaniki stawu biodrowego. Jednak jeśli chusta czy nosidło użyte będzie raz na jakiś czas podczas wyjazdu za miasto, a rodzice będą pamiętali, aby robić dziecku przerwy i żeby nie przebywało za długo w jednej pozycji, to sprawa powinna być mniej groźna. Nawet producenci fotelików samochodowych zwracają uwagę na pewne limity i zalecają robienie przerw w długich podróżach. Pamiętajmy również o tym, że noszenie dziecka przodem do siebie w pozycji żabki będzie miało ten sam niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.
Sławomir Morel – fizjoterapeuta dziecięcy.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Roztocza kurzu domowego są obecne w każdym domu. Wyższe stężenia alergenów roztoczy w środowisku sprzyjają rozwojowi alergii na ich białka. Dane…
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Ja w vhuscie nosiła parę razy trochu w domu a na dworze tylko 2razy do sklepu, bo było mi ciężko i niewygodnie
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie