Atopowe zapalenie skóry – objawy u dzieci
Skóra zmieniona chorobowo jest zaczerwieniona, obrzęknięta, o zmniejszonej elastyczności. W ostrym okresie choroby pokryta jest nadżerkami i sączy.…
Maź płodowa (vernix caseosa), którą noworodek jest w całości pokryty po porodzie spełnia istotną rolę ochronną. Ma działanie nawilżające i obniża pH skóry dziecka. Dlatego instytucje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zalecają wstrzymanie się z pierwszą kąpielą dziecka przez co najmniej 24 godziny po porodzie.
Czym jest maź płodowa?
Maź płodowa pokrywa całe ciało noworodka, jednocześnie chroniąc jego skórę przed szkodliwym działaniem substancji patogennych. Ma ona unikatowy skład, który chroni skórę malucha oraz pomaga mu zaadoptować się do nowych warunków życia. Także po narodzinach dziecka maź płodowa zabezpiecza skórę przed mikrourazami, chłodem, suchym powietrzem.
Maź płodowa a pierwsza kąpiel
Dlaczego nie zaleca się pierwszej kąpieli noworodka w ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka? Według WHO pierwsza kąpiel powinna odbyć się nie wcześniej jak 24 godziny po porodzie. Zwykle w szpitalach panują różne zwyczaje, ale zawsze możemy poprosić, aby pierwszą kąpiel opóźnić.
Kąpiel noworodka w domu
Po powrocie do domu kąpiele noworodka zaleca się 2-3 razy w tygodniu. Aby skóra malucha była odpowiednio nawilżona do kąpieli warto użyć odpowiednich emolientów, na przykład emulsji lub olejku Dermedic Linum Baby, przeznaczonych już do pierwszych dni życia. Emolienty to substancje tłuszczowe, które mają za zadanie odpowiednio nawilżyć skórę. Emolienty tworzą na skórze barierę, która uniemożliwia odparowanie wody z naskórka, znacznie poprawiając kondycję skóry. Stosowanie podczas kąpieli noworodka odpowiednich emolientów sprawia, że jego skóra będzie właściwie nawilżona i natłuszczona. Emolienty mają też za zadanie odbudowę bariery lipidowej naskórka. Chronią skórę dziecka przed wpływem czynników patogennych oraz szkodliwym wpływem negatywnych czynników środowiskowych.
Ponieważ skóra dziecka osiąga dojrzałość dopiero około 3. roku życia, do tego czasu jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Tak więc bardzo istotne jest stosowanie właściwych preparatów do kąpieli.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś. Jeśli rozwiążesz go poprawnie, dostaniesz punkty, które później możesz wymienić na wspaniałe nagrody! Zobacz nagrody »
Skóra zmieniona chorobowo jest zaczerwieniona, obrzęknięta, o zmniejszonej elastyczności. W ostrym okresie choroby pokryta jest nadżerkami i sączy.…
Okolica pieluszkowa u niemowląt ze względu na specyficzne warunki, które panują pod pieluszką (czyli bardzo duża wilgotność, brak dostępu powietrza…
Położna środowiskowa, rodzinna obejmuje swoją opieką kobiety od pierwszych dni życia. Większości mam położna rodzinna kojarzy się z opieką dopiero po…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Warto przeczytać artykuł. Pierwsza kąpiel jest dużym wyzwaniem jak sie ma pierwsze dziecko. Dobrze znac argumenty za tym zeby ja troszeczke opoznic :-)nie bylam swiadoma ze poczekanie z kapiela jest dobre dla dziecka
do moderacji
post napisany:
Dobrze, że ten artykuł zwrócił uwagę na zalety opozniania pierwszej kąpieli. Oczywiescie jeśli dziecko ubrudzic się np.smolka po pachy to jednak jestem za przyspieszoną kąpielą, bo inaczej to tylko doraźnienie skóry
do moderacji
post napisany:
My wstrzymywalismy się jak najdłużej z pierwszą kąpielą i w sumie kapalismy dopiero po tygodniu, ale wiem, że część osób tego nie rozumie, a nawet brzydzi się mazi i myję dziecko zaraz po powrocie do domu
do moderacji
post napisany:
U nas w rodzinie nikt nie czekał tydzień z kąpielą dziecka, myślę że jeszcze mało kobiet o tym wie że poczekanie z kapielom kilka dni ma takich dobry wpływ na skórę dziecka, trzeba dużo pisać i mówić na ten temat żeby mamy o tym się dowiedziały
do moderacji
post napisany:
Bogna16, a jak skóra dziecka Twojej znajomej - czy u Maluszka też występują objawy atopowego zapalenia skóry? Świetnie, że Twoja znajoma w tak szczególny sposób dba o skórę swojego dziecka i że przede wszystkim przynosi to efekty.
do moderacji
post napisany:
Moja znajoma równiez czekała po porodzie tydzień czasu do pierwszej kąpieli. Teraz kąpie córeczkę co dwa dni. Stosuje specjalne emolienty do kąpieli oraz balsamy po kapieli. Sama jest atopikiem oraz jej mąż. Stosowała ostatnio preparaty z serii Dermedic. Jest bardzo zadowolona
do moderacji
post napisany:
Tak, z reguly zalecaja zeby poczekac tydzien z pierwsza kapiela inie jest to wcale nic dziwnego. Co innego ta pepowina czy lozysko ktore jest zabierane do domu, dla mnie to nie do pomyslenia, przeciez to po czasie zaczyna smierdzic.
do moderacji
post napisany:
U nas pierwsza kąpiel odbyła się po tygodniu z tego względu, że długo byliśmy w szpitalu i nie było za bardzo warunków do tego. Po porodzie synek był tylko wytarty. Kąpiemy synka co drugi dzień, a codziennie przecieramy mokrymi wacikami.
do moderacji
post napisany:
No ja ostatnio widziałam w tv ludzi którzy nawet łożysko zabrali że sobą co sobie naturalnie umrze i dopiero wtedy odcinali to wszystko. Dla mnie to nie do pomyślenia ale i takie rzeczy się zdarzają ja widać. Mimo wszystko z tak kąpielą lepiej się wstrzymać.
do moderacji
post napisany:
W szkole rodzenie pani połozna mówiła, że dzieci, które pozostają w mazi, a nie są kąpane zaraz po porodzie mają lepiej nawilżoną skórę i lepsze jej pH. Maź zatem to najlepszy kosmetyk nawilżający, który daje nam natura.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie