Atopowe zapalenie skóry – dlaczego wraca jesienią?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje w naszej szerokości geograficznej często. Dotyczy 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. Przy prawidłowej pielęgnacji…
Skóra zmieniona chorobowo jest zaczerwieniona, obrzęknięta, o zmniejszonej elastyczności. W ostrym okresie choroby pokryta jest nadżerkami i sączy.
W fazie przewlekłej dominuje złuszczanie i suchość. Głównym odczuwalnym objawem jest świąd. Niezależnie od wieku w najcięższych przypadkach AZS zmiany mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała, a niekiedy zajmować nawet całą jego powierzchnię. Skład lipidów międzykomórkowych u osób zdrowych jest stały (40-50% ceramidów; 10-20% NKT). W przypadku AZS proporcje te są zachwiane, co objawia się m.in wyżej wspomnianą suchością skóry, wzrostem TEWL, zmniejszeniem elastyczności naskórka, wzrostem skłonności na mikrourazy i łatwiejszym wnikaniem patogenów.
W przebiegu AZS u dzieci możemy wyróżnić dwa okresy kliniczne, różniące się między sobą charakterem zmian skórnych i ich lokalizacją.
Faza pierwsza rozpoczyna się około 3. miesiąca życia i trwa do 2. roku życia dziecka. W tym okresie zmiany lokalizują się na policzkach, skórze głowy, niejednokrotnie obejmują nawet całą powierzchnię ciała. Najmniejsze prawdopodobieństwo rozpoznania AZS u niemowląt dotyczy okolicy pieluszkowej. Obszar ten najczęściej jest dotknięty pieluszkowym zapaleniem skóry (PZS).
Faza druga (dziecięca) trwa od 2. do 12. roku życia. Faza ta może rozwinąć się z fazy niemowlęcej, bądź zmiany pojawiają się w tym okresie po raz pierwszy. Obszar objęty przez wykwity to najczęściej zgięciowa powierzchnia kończyn (doły łokciowe, podkolanowe, nadgarstki, grzbiety rąk i stóp) oraz skóra na karku.
Warto wspomnieć również o „marszu alergicznym” polegającym na ujawnianiu się coraz to nowych objawów. U dzieci z atopią najczęściej jest to alergia pokarmowa występująca niemal równolegle ze zmianami skórnymi. W następnej kolejności zmiany śluzówkowe, objawiające się katarem alergicznym (siennym), łzawieniem, kichaniem, dusznościami przeradzającymi się niekiedy w astmę oskrzelową.
Wczesny początek choroby, stopień suchości skóry oraz płeć żeńska są objawami niekorzystnie rokującymi. Im większa suchość skóry występująca u małych dzieci, tym wyższe prawdopodobieństwo, że choroba będzie dawać oznaki w wieku dorosłym. Niewielka suchość skóry we wczesnym dzieciństwie to korzystny objaw rokowniczy. W odniesieniu do płci większy odsetek chorych w wieku dorosłym stanowią kobiety.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje w naszej szerokości geograficznej często. Dotyczy 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. Przy prawidłowej pielęgnacji…
Mimo, iż konsultacja z fizjoterapeutą dziecięcym nie jest obowiązkowa w naszym systemie zdrowia, to warto udać się do takiego z dzieckiem w celu sprawdzenia…
Skąd biorą się objawy alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią matki? Objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią mogą wiązać…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Pomocny artykuł dużo wiadomości bo poiawił się teraz taki problem u moich starszych dzieci mają bardzo suchą skórę i widać a w szczególności na nogach więc dostosuję się do tego co się dowiedziałam. A najpierw udam się z nimi do lekarza.
do moderacji
post napisany:
W leczeniu AZS najważniejsze jest to żeby trafić na dobrego lekarza który rozpozna chorobę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Tylko szybką reakcja i odpowiednie leczenie sprawia że AZS nie będzie problemem zarówno dla rodziców, jak i dla samego maluszka.
do moderacji
post napisany:
Bardzo współczuję dzieciom, które cierpią na atopowe zapalenie skóry. Jest to uciążliwe dla osób dorosłych, a co dopiero u dzieci. Również nie wiedziałam, że dziewczynki są bardziej narażone na atopowe zapalenie skóry niż chłopcy.
do moderacji
post napisany:
Super artykułi cenne wskazówki. Przyznam szczerze że nigdy nie składałam tematu asec s.a. informacje o tym że częściej występuje u dziewczynek to już totalny szok. W moim otoczeniu częściej na tą chorobę chorowali jednak chłopcy
do moderacji
post napisany:
Tak szczerze to nawet nie wiedziałam że płeć żeńska ma wpływ na zwiększenie się rokowania o możliwości wystąpienia AZS. Wszystkiego bym się spodziewała ale napewno nie tego że dziewczynki częściej mają problem z AZS
do moderacji
post napisany:
Dla mnie za dużo informacji w jednym można się trochę w tym pogubić jak ktoś nie ma z tym do czynienia. Niekotre rzeczy takie ogolnikowe. Mam nadzieję że ta ogólna wiedzą nie będzie mi potrzebna i nie będę musiała zagłębić się w nią więcej.
do moderacji
post napisany:
Bardzo ciekawy artykuł, dziekuje autorce za zawarcie tyle tresci w jednym miejscu, Twoje wskazowki na pewno przydzadza sie nie jednej osobie, bo mi na pewno. Prosimy o wiecej artykulow o tematyce dzieciecej,
do moderacji
post napisany:
Witam serdecznie. Z zainteresowaniem przeczytałam powyższy artykuł. Są tu bardzo przydatne informacje. U mojej zoreczki ten problem nie wystąpil, ale z artykulu dowiedzialam sie przynajmniej jak postepowac, w razie jego wystąpienia.
do moderacji
post napisany:
U nas też nie ma tego problemu ale poczytać i wiedzieć nie zaszkodzi na co zwracać uwagę itp rzeczy lubię mieć wszystko dopracowane na temat dzieci oszalałam na tym punkcie odkąd zostałam mamusia każdy temat mnie interesuje
do moderacji
post napisany:
U nas naszczeście nie mamy tego problemu. Ale warto storowac jakieś kremy ochronne tak zapobiegawczo. Nie dotyczy nas proem z zapaleniem skory ale warto poczytać każdemu. Bardzo fajny pouczający artykuł. Polecam
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie