Alergiczny nieżyt nosa u dzieci
Czym jest alergiczny nieżyt nosa i zatok? To przewlekła choroba zapalna śluzówek nosa i zatok, która objawia się katarem, świądem nosa,…
Skóra zmieniona chorobowo jest zaczerwieniona, obrzęknięta, o zmniejszonej elastyczności. W ostrym okresie choroby pokryta jest nadżerkami i sączy.
W fazie przewlekłej dominuje złuszczanie i suchość. Głównym odczuwalnym objawem jest świąd. Niezależnie od wieku w najcięższych przypadkach AZS zmiany mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała, a niekiedy zajmować nawet całą jego powierzchnię. Skład lipidów międzykomórkowych u osób zdrowych jest stały (40-50% ceramidów; 10-20% NKT). W przypadku AZS proporcje te są zachwiane, co objawia się m.in wyżej wspomnianą suchością skóry, wzrostem TEWL, zmniejszeniem elastyczności naskórka, wzrostem skłonności na mikrourazy i łatwiejszym wnikaniem patogenów.
W przebiegu AZS u dzieci możemy wyróżnić dwa okresy kliniczne, różniące się między sobą charakterem zmian skórnych i ich lokalizacją.
Faza pierwsza rozpoczyna się około 3. miesiąca życia i trwa do 2. roku życia dziecka. W tym okresie zmiany lokalizują się na policzkach, skórze głowy, niejednokrotnie obejmują nawet całą powierzchnię ciała. Najmniejsze prawdopodobieństwo rozpoznania AZS u niemowląt dotyczy okolicy pieluszkowej. Obszar ten najczęściej jest dotknięty pieluszkowym zapaleniem skóry (PZS).
Faza druga (dziecięca) trwa od 2. do 12. roku życia. Faza ta może rozwinąć się z fazy niemowlęcej, bądź zmiany pojawiają się w tym okresie po raz pierwszy. Obszar objęty przez wykwity to najczęściej zgięciowa powierzchnia kończyn (doły łokciowe, podkolanowe, nadgarstki, grzbiety rąk i stóp) oraz skóra na karku.
Warto wspomnieć również o „marszu alergicznym” polegającym na ujawnianiu się coraz to nowych objawów. U dzieci z atopią najczęściej jest to alergia pokarmowa występująca niemal równolegle ze zmianami skórnymi. W następnej kolejności zmiany śluzówkowe, objawiające się katarem alergicznym (siennym), łzawieniem, kichaniem, dusznościami przeradzającymi się niekiedy w astmę oskrzelową.
Wczesny początek choroby, stopień suchości skóry oraz płeć żeńska są objawami niekorzystnie rokującymi. Im większa suchość skóry występująca u małych dzieci, tym wyższe prawdopodobieństwo, że choroba będzie dawać oznaki w wieku dorosłym. Niewielka suchość skóry we wczesnym dzieciństwie to korzystny objaw rokowniczy. W odniesieniu do płci większy odsetek chorych w wieku dorosłym stanowią kobiety.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Czym jest alergiczny nieżyt nosa i zatok? To przewlekła choroba zapalna śluzówek nosa i zatok, która objawia się katarem, świądem nosa,…
Anemia, inaczej niedokrwistość, oznacza niedobory hemoglobiny w organizmie. Szacuje się, że występuje ona u około 40% dzieci w wieku do 2 lat. Powodem…
Zapalenie krtani jest chorobą, w której dochodzi do obrzęku śluzówki krtani. Prowadzi to do utrudnionego przepływu powietrza przez…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
U nas na szczęście atopowego zapalenia skory nie bylo. Ale bardzo ciekawy artykuł w którym można się dowiedzieć co i jak z ta skórka dzieciaczka. Jasno i na temat. Bo nie każdy może wiedzieć że to właśnie to dolega dla maluszka l.
do moderacji
post napisany:
Super artykuł u nas akurat nie było problemu z atopowym zapaleniem skóry u dzieci. Natomiast uważam że warto wiedzieć porady zawarte w tym artykule żeby poznać objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci.
do moderacji
post napisany:
Mój maluszek jak się urodził, miał bardzo suchą skórke. Miejscami to odchodziły mu takie drobne płatki. Nie wyglądało to ładnie. Odpowiednia pielęgnacja przy użyciu emolientów pomogła. Musi być to okropne uczucie dla takich malutkich dzieci, jak skórka swędzi. A tym bardziej przy AZS. Pewno rodzice dzieci z tą przypadłością mają nie łatwe zadanie w pielęgnacji skóry.
do moderacji
post napisany:
U nas na szczęście udało się uniknąć AZS więc całe szczęście. Jest to męczące bo skóra piecze i swędzi. Trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Ale jest dobry krem dermedic na Azs a działa cuda :) ja sama go stosuje na każda wysypke i działa :) polecam. I powodzenia dla tych którzy borykają się z tym oroblemem
do moderacji
post napisany:
U nas coreczka miala podejrzenie AZS. Miala czerwone suche plamy na raczkach i nóżkach. Mialam zaczac kapac w emolientach i ograniczyć nabial. Tak zrobilam i pomoglo. Teraz ma 8 miesicy i nic sie ze skora nie dzieje. Wiec nie wiem czy podejrzenia byly sluszne.
do moderacji
post napisany:
Moja corka ma rok i coagle drspie sie po szyi i karku. Zauwazylam u niej takie krostki przypominajace potowki i oczywiscie sucha skore do okola. Nie wiem czy jest to azs czy moze jeszcze cos innego. Poki co, nawilzamy suche miejsca i widac poprawe.
do moderacji
post napisany:
Niestety nic nie zapowiadało u nas, że taki problem się pojawi po 1 roku życia. Do tego czasu skóa była gładka, bezproblemowa. Obecnie niestety przysparza nam wiele kłopotów, wymaga szczególnej, codziennej pielęgnacji- smarowanie, natłuszczanie. Niekończący się proces. Niestety musimy z tym żyć i dbać o skórę.
do moderacji
post napisany:
Atopowe zapalenie skóry pojawiło się na skórze mojej córeczki bardzo wcześnie. 3 miesiące po porodzie. Były to czerwone plamy na skórze, które na nastepny dzień przekształcały się w brązowe strupy suchej skóry. U mnie również się pojawiły. Po posmarowaniu odpowednim balsamem zniknęły po 2 dniach ;)
do moderacji
post napisany:
Trzeba używać dobrych kremów, emolientow, dbać o siebie i o dzieci. Nie można o tym zapomnieć,dlatego że zdrowie jest najważniejsze. Zawsze trzeba dbać i siebie i o dzieci i w zimę też. Ja używam z dzieci emolienty i są bardzo fajne i skóra jest fajniejsza.
do moderacji
post napisany:
Bardzo dużo teraz słyszy się, że dzieci mają problemy ze skórą, dorośli zresztą też. U nas całe szczęście nie ma, takich problemów. Przydatny artykuł. Można się sporo dowiedzieć o chorobie,jak z nią sobie radzić.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie