Prawidłowa wymowa dziecka - ćwiczenia
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Czym są emolienty?
Do grupy typowych emolientów należą wazelina, oleje roślinne (lniany, z wiesiołka, słonecznikowy, z orzechów, z awokado, z ogórecznika), wyciągi z owsa, woski, sterole, fosfolipidy i inne. Odbudowują one uszkodzoną barierę naskórkową i przywracają jej właściwą funkcję. Emolienty aplikowane na skórę wyrównują jej powierzchnię i uszczelniają warstwę rogową. Mają właściwości okluzyjne, nawilżające i natłuszczające. Co oznacza, że chronią skórę przed nadmierną utratą wody w procesie parowania. Zatrzymane cząsteczki wody wypełniają komórki naskórka. Z kolei zwiększona objętość komórek uszczelnia przestrzenie międzykomórkowe. Lipidy zawarte w emolientach uzupełniają ich niedostatek w substancji spajającej wokół komórek. Tym samym dochodzi do odbudowy bariery naskórkowej.
Skład emolientów przeznaczonych do leczenia chorób skóry jest często wzbogacony o dodatkowe składniki np. regulujące pH skóry, mocznik, hydroksykwasy, środki antymitotyczne, przeciwświądowe, chłodzące, witaminy, antyutleniacze, przeciwstarzeniowe lub chroniące przed promieniowaniem UV. Takie preparaty określane są mianem emolientów aktywnych.
Stosowanie emolientów jest niezbędne w wielu dysfunkcjach naskórka zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Są to stany chorobowe z cechami przewlekłego zapalenia skóry, jej suchością, złuszczaniem, szczelinowatymi pęknięciami, utratą elastyczności, zaburzeniami podziałów komórkowych, uczuciem ściągania, świądem. Zdrowy naskórek sam produkuje zespół lipidów decydujących o sprawnym funkcjonowaniu fizjologicznej naskórkowej bariery ochronnej. W schorzeniach takich jak AZS, rybia łuska, łuszczyca i wyprysk, emolienty pełnią funkcje wspomagające i zastępujące tę zdolność.
Czym są humektanty?
Humektanty to związki o niskiej masie cząsteczkowej, higroskopijne (posiadające zdolność przyciągania cząsteczek wody z głębszych warstw skóry i wiązania ich w warstwie rogowej naskórka). W warunkach fizjologicznych rolę tę pełni „naturalny czynnik nawilżający” (ang. NMF). W skład NMF wchodzą aminokwasy, kwas pirolidonowo-karboksylowy, mocznik, chlorek sodu, mleczan sodu. Jego niedobór w naskórku jest przyczyną suchości skóry i wszystkich następstw tej suchości, takich jak: świąd, łuszczenie, utrata elastyczności, podrażnienia, infekcje. Objawy te łagodzone lub całkowicie usuwane są przez dermokosmetyki zawierające w swoim składzie NMF. W praktyce humektanty zawsze wymagają połączenia w produkcie z emolientami. Zastosowanie w terapii wyłącznie humektantów powoduje zwiększoną przeznaskórkową utratę wody (ang. TEWL).
Gdy skóra jest zdrowa, wówczas bariera naskórkowa zabezpiecza przed wnikaniem czynników chorobotwórczych, alergenów czy cząsteczek drażniących, w przypadku skóry chorej następuje upośledzenie tych funkcji. Kosmetycznym efektem używania łącznie emolientów i humektantów jest ogólna poprawa wyglądu skóry, zwiększenie elastyczności i wygładzenie. Do efektów leczniczych zaliczamy usprawnienie procesów gojenia, aktywność przeciwzapalną, znaczne ograniczenie suchości skóry i współwystępującego z nią świądu.
Różnica między emolientami i humektantami
Humektanty przyciągają wodę do warstwy rogowej z głębszych warstw skóry i wiążą jej cząsteczki, natomiast emolienty tworzą barierę (powłokę) ochroną na powierzchni naskórka i wypełniają jej nieszczelności pomiędzy komórkami. Tak powstała okluzja ogranicza parowanie wody.
Jak właściwie dobierać emolienty?
Miejscem zakupu emolientu powinna być apteka. Emolienty posiadają status leku lub dermokosmetyku (status pomiędzy kosmetykiem a lekiem). Rekomendowane są dla osób
z wrażliwą lub chorą skórą. Ich skład konsultowany jest ze specjalistami, w tym dermatologami. Podlegają restrykcyjnym przepisom dotyczących bezpieczeństwa stosowania i ocenie skuteczności.
Bezpośrednio przed zakupem musimy znać odpowiedzi na następujące pytania:
- dla kogo przeznaczony będzie preparat emolientowy (jaki jest wiek pacjenta: noworodek, niemowlę, dziecko, dorosły),
- jakie objawy skórne dominują: ostre, przewlekłe, sączące czy suche (jaki jest stopień suchości skóry),
- czy obserwuje się: utratę elastyczności skóry, złuszczanie, pęknięcia naskórka,
- czy odczuwalny jest świąd, jaka jest jego intensywność (może objawiać się przez niepokój dziecka, płacz, zaburzenia snu, drapanie),
- jaka okolica ciała jest objęta zmianami (powieki, twarz, tułów, kończyny),
- obecność ognisk infekcji (żółte, wilgotne strupy, brodawki wirusowe, mięczak zakaźny, inne),
- preferencje estetyczne pacjenta (starsze dzieci, dorośli),
- aspekty ekonomiczne.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Z dziećmi ćwiczenia logopedyczne oraz poszerzające zasób słownictwa należy wykonywać podczas zabawy. Dlaczego? Ponieważ w momencie dobrej zabawy,…
Zauważalna utrata włosów w obrębie skóry owłosionej u dzieci budzi niepokój zarówno pacjentów jak i ich opiekunów.…
Skąd biorą się objawy alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią matki? Objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią mogą wiązać…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Emolienty bardzo pomagają, ale jednocześnie trzeba wybrac odpowiedni dla skóry swojej czy dziecka. Bywa ze emolient jest za tlusty lub nie wchłania się tak łatwo jak producent obiecuje... ale fakt że jest to bardzo fajna sprawa bo kąpiel z takim emolientem rewelacyjnie nawilża skórę
do moderacji
post napisany:
Przed porodem niezbyt zwracał uwagę na skład produktów, nie tylko żywności, mam tu na myśli skład kosmetyków czy suplementów diety. Zmieniło się to odkąd mam maluszka. Czytam wszytsko jak leci I dobrze, bo wiele z tych produktów, których używałam wcześniej po prostu odrzuciłam , gdy przeczytałam ich skład... czasem I środki dla dzieci niektórych marek mają składniki, które są nieodpowiednie dla dzieci w danym wieku. Zdrowie to podstawa. Dbajmy o swoje rodziny jak najlepiej
do moderacji
post napisany:
Kiedyś już czytałam o tym porównaniu ale tutaj jest to trochę dokładniej opisane co i jak. Ciekawy artykuł warty przeczytania. Odkąd jestem mamą zaczęłam bardziej wnikać w skład różnych preparatów i tak samo w skład żywności.
do moderacji
post napisany:
Bardzo ciekawy i interesujący artykuł. Dowiedziałam się dużo nowych rzeczy ☺ od jakiegoś czasu czytam składy kosmetyków i wiem coraz więcej o ich poszczególnych składnikach ☺ dla synka stosuje linię Dermedic linum ☺ uwielbia ja cała moja rodzinka
do moderacji
post napisany:
Ciekawy artykuł. Dobrze że się takie pojawiają. Nie słyszałam jeszcze o humektantach. Dziękuje za ten artykuł. Dużo się z niego dowiedziałam i te wiedzę przekaże mężowi. My stosujemy na codzien dla córki Emolium.Pozdrawiam
do moderacji
post napisany:
Nigdy wcześniej nie słyszałam o humektantach. Dobrze, że są artykuły takie jak ten, które w prosty sposób tłumaczą i edukują. Dobrze wiedzieć co kupujemy w aptekach i drogeriach i jakie jest konkretne działanie tych kosmetyków. Artykuł bardzo pouczający i wyczerpujący temat !
do moderacji
post napisany:
Wszędzie jest głośno o emolientach, a o humektantach prawie nikt nie mówi. Do tej pory nie wiedzielam że takie coś istnieje i że jest aż tak istotne w walce z AZS. Fajna sprawa o której warto rozmawiać i cokolwiek wiedzieć.
do moderacji
post napisany:
Artykuł napisany w bardzo fajny sposób Informacje są odpowiednio pogrupowane dzięki czemu łatwiej je zapamiętać. O emolientach sporo wiedziałam, ale o humektantach niewiele, więc poszerzyłam swoją wiedzę po przeczytaniu artykułu. Dziękuję!
do moderacji
post napisany:
Wniosek: warto czytać skład i znać działanie poszczególnych składników produktu aby najlepiej dobrać odpowiedni preparat do potrzeb swojego dziecka. Dziękuję za ten artykuł, dowiedzialad się czegoś nowego.
do moderacji
post napisany:
emolienty do atopowego zapalania skory to najlepiej kupowac w aptece tam wlasnie sa bardziej dostepne oraz mozemy zamowic jezeli ich nie ma ja zawsze kupuje emolienty dla synka w aptece bo wiem ze ich sklad od innych kupowanych w sklepach jest inny
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie