Pokrzywka z zimna
Pokrzywka to wspólna nazwa dla występowania na skórze bąbli pokrzywkowych i świądu, pieczenia i/lub obrzęku naczyniowego. Zmiany chorobowe…
Czym są emolienty?
Do grupy typowych emolientów należą wazelina, oleje roślinne (lniany, z wiesiołka, słonecznikowy, z orzechów, z awokado, z ogórecznika), wyciągi z owsa, woski, sterole, fosfolipidy i inne. Odbudowują one uszkodzoną barierę naskórkową i przywracają jej właściwą funkcję. Emolienty aplikowane na skórę wyrównują jej powierzchnię i uszczelniają warstwę rogową. Mają właściwości okluzyjne, nawilżające i natłuszczające. Co oznacza, że chronią skórę przed nadmierną utratą wody w procesie parowania. Zatrzymane cząsteczki wody wypełniają komórki naskórka. Z kolei zwiększona objętość komórek uszczelnia przestrzenie międzykomórkowe. Lipidy zawarte w emolientach uzupełniają ich niedostatek w substancji spajającej wokół komórek. Tym samym dochodzi do odbudowy bariery naskórkowej.
Skład emolientów przeznaczonych do leczenia chorób skóry jest często wzbogacony o dodatkowe składniki np. regulujące pH skóry, mocznik, hydroksykwasy, środki antymitotyczne, przeciwświądowe, chłodzące, witaminy, antyutleniacze, przeciwstarzeniowe lub chroniące przed promieniowaniem UV. Takie preparaty określane są mianem emolientów aktywnych.
Stosowanie emolientów jest niezbędne w wielu dysfunkcjach naskórka zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Są to stany chorobowe z cechami przewlekłego zapalenia skóry, jej suchością, złuszczaniem, szczelinowatymi pęknięciami, utratą elastyczności, zaburzeniami podziałów komórkowych, uczuciem ściągania, świądem. Zdrowy naskórek sam produkuje zespół lipidów decydujących o sprawnym funkcjonowaniu fizjologicznej naskórkowej bariery ochronnej. W schorzeniach takich jak AZS, rybia łuska, łuszczyca i wyprysk, emolienty pełnią funkcje wspomagające i zastępujące tę zdolność.
Czym są humektanty?
Humektanty to związki o niskiej masie cząsteczkowej, higroskopijne (posiadające zdolność przyciągania cząsteczek wody z głębszych warstw skóry i wiązania ich w warstwie rogowej naskórka). W warunkach fizjologicznych rolę tę pełni „naturalny czynnik nawilżający” (ang. NMF). W skład NMF wchodzą aminokwasy, kwas pirolidonowo-karboksylowy, mocznik, chlorek sodu, mleczan sodu. Jego niedobór w naskórku jest przyczyną suchości skóry i wszystkich następstw tej suchości, takich jak: świąd, łuszczenie, utrata elastyczności, podrażnienia, infekcje. Objawy te łagodzone lub całkowicie usuwane są przez dermokosmetyki zawierające w swoim składzie NMF. W praktyce humektanty zawsze wymagają połączenia w produkcie z emolientami. Zastosowanie w terapii wyłącznie humektantów powoduje zwiększoną przeznaskórkową utratę wody (ang. TEWL).
Gdy skóra jest zdrowa, wówczas bariera naskórkowa zabezpiecza przed wnikaniem czynników chorobotwórczych, alergenów czy cząsteczek drażniących, w przypadku skóry chorej następuje upośledzenie tych funkcji. Kosmetycznym efektem używania łącznie emolientów i humektantów jest ogólna poprawa wyglądu skóry, zwiększenie elastyczności i wygładzenie. Do efektów leczniczych zaliczamy usprawnienie procesów gojenia, aktywność przeciwzapalną, znaczne ograniczenie suchości skóry i współwystępującego z nią świądu.
Różnica między emolientami i humektantami
Humektanty przyciągają wodę do warstwy rogowej z głębszych warstw skóry i wiążą jej cząsteczki, natomiast emolienty tworzą barierę (powłokę) ochroną na powierzchni naskórka i wypełniają jej nieszczelności pomiędzy komórkami. Tak powstała okluzja ogranicza parowanie wody.
Jak właściwie dobierać emolienty?
Miejscem zakupu emolientu powinna być apteka. Emolienty posiadają status leku lub dermokosmetyku (status pomiędzy kosmetykiem a lekiem). Rekomendowane są dla osób
z wrażliwą lub chorą skórą. Ich skład konsultowany jest ze specjalistami, w tym dermatologami. Podlegają restrykcyjnym przepisom dotyczących bezpieczeństwa stosowania i ocenie skuteczności.
Bezpośrednio przed zakupem musimy znać odpowiedzi na następujące pytania:
- dla kogo przeznaczony będzie preparat emolientowy (jaki jest wiek pacjenta: noworodek, niemowlę, dziecko, dorosły),
- jakie objawy skórne dominują: ostre, przewlekłe, sączące czy suche (jaki jest stopień suchości skóry),
- czy obserwuje się: utratę elastyczności skóry, złuszczanie, pęknięcia naskórka,
- czy odczuwalny jest świąd, jaka jest jego intensywność (może objawiać się przez niepokój dziecka, płacz, zaburzenia snu, drapanie),
- jaka okolica ciała jest objęta zmianami (powieki, twarz, tułów, kończyny),
- obecność ognisk infekcji (żółte, wilgotne strupy, brodawki wirusowe, mięczak zakaźny, inne),
- preferencje estetyczne pacjenta (starsze dzieci, dorośli),
- aspekty ekonomiczne.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Pokrzywka to wspólna nazwa dla występowania na skórze bąbli pokrzywkowych i świądu, pieczenia i/lub obrzęku naczyniowego. Zmiany chorobowe…
Czy wiesz, że w skład mikroflory jelitowej (inaczej mikrobioty) wchodzi od około 300 do 1000 gatunków bakterii i innych mikroorganizmów?…
Czym jest alergiczny nieżyt nosa i zatok? To przewlekła choroba zapalna śluzówek nosa i zatok, która objawia się katarem, świądem nosa,…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Komentarze:
post napisany:
Emolienty które stosujemy kupujemy w aptece. Zawsze mogę sie poradzić farmaceuty i dobrać coś odpowiedniego. Jestem bardzo zadowolona z nawilżenia skóry. Jest ona wygładzona i delikatna. Sprawia wrażenie nawilżenia.
do moderacji
post napisany:
Przyznam szczerze, że z emolientami spotkałam się już dawno, ale z nazwą humektany nigdy wcześniej się nie spotkałam i nie wiedziałam, że coś takiego istnieje w ogóle. Fajnie, że teraz mogę poznać różnicę oraz jak właściwie dobierać emolienty...
do moderacji
post napisany:
Gorąco polecam ten artykul. Mozna poznac roznice miedzy emolientami i humektantami. Poznac ciekawe pojecia np czym jest higroskopijnosc. Podane sa wskazowki jak dobierac emolienty i humektanty. Polecam artykul wszystkim.
do moderacji
post napisany:
Świetny artykuł. Bardzo dużo przydatnych informacji. Warto takie rzeczy wiedzieć i o takich rzeczach mówić. To jest naprawdę przydatne zwłaszcza dla ludzi ze skłonnością do takich schorzeń skórnych. Pozdrawiam wszystkie mamy
do moderacji
post napisany:
Świetny artykuł, teraz już wiem jak dobrać najlepsze dermokosmetyki do pielęgnacji skóry mojego dziecka. Do tej pory nie bardzo wiedziałam czym powinnam się kierować przy wyborze kremów i balsamów. Człowiek uczy się całe życie. Artykuł bardzo przydatny i polecam go każddemu
do moderacji
post napisany:
Przydatny artykuł i teraz dzięki temu artykułowi wiem co to są emolienty i humektanty. I dowiedziałam się też w czym one pomagają, jak działają i że kosmetyki z emolientami są bardzo fajne i na suchą skórę dla dziecka.
do moderacji
post napisany:
Pierwszy raz spotkałam się tutaj na DERMEDICOWO z humektant . Pomimo swojego wieku nic nie wiedziałam . No fajnie że istnieją takie fora gdzie można się doksztalcic . Czlowiek ciagle sie uczy. Na szczęście nie mamy problemów skórnych
do moderacji
post napisany:
Nie wiedziałam, że jest cos takiego jak humektant. Od teraz zacznę stosować humektanty w codzinnej pielęgnacji przesuszonej skóry mojego maluszka. Razem z emolientami na pewno znacąco wpłyną na poprawę jej stanu.
do moderacji
post napisany:
A ja właśnie dopiero się dowiedziałam, że istnieje coś takiego jak humektanty. Człowiek się całe życie uczy. Ale też na szczęście nie musiałam się nigdy zagłębiać w ten temat, gdyż nie mamy jakichś większych problemów ze skórą
do moderacji
post napisany:
Jak właściwie dobierać emolienty? Dzięki Wam już wiem i w końcu rozumiem czym się różnią emolienty i humektanty :) Zetknęlam się już z nimi przy pięlęgnacji włosów, ale dopiero teraz zrozumiałam o co chodzi. Świadomość jest bardzo ważna!
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie