Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci i niemowląt
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Pośród wszelkiego rodzaju zaburzeń, z którymi mogą borykać się wcześniaki najczęstszą formą leczenia, terapii jest fizjoterapia. Czy każde dziecko przedwcześnie narodzone wymaga terapii? Oczywiście, że nie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych przypadków, ponieważ na terapię kwalifikuje się dziecko, które tego potrzebuje na podstawie stwierdzonych u niego zaburzeń, a nie samego wcześniactwa. Można jednak stwierdzić, że dzieci te wymagają zwiększonej czujności podczas obserwacji ich rozwoju. Jest to związane z narodzinami przed osiągnięciem pełnej dojrzałości płodu, przez co ten proces w ostatnich tygodniach realizowany jest w zupełnie odmiennym i mniej przyjaznym środowisku w porównaniu do brzuszka mamy.
Po czym poznać, że dziecko potrzebuje konsultacji z fizjoterapeutą?
Sytuacja nie różni się zupełnie od tej w przypadku niemowlęcia urodzonego o czasie. Najlepiej, gdyby wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego z niemowlęciem była zagwarantowana dla każdego, a wręcz obowiązkowa, ale niestety tak nie jest. W związku z tym, rodzic powinien mieć czujne oko i kiedy poczuje, że coś niepokoi go w rozwoju swojego malucha, udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Nic nie zastąpi profilaktyki, dlatego warto taką wizytę odbyć nawet, jeśli nic nie martwi rodzica. Dzięki takiej konsultacji ze specjalistą rozwoju dziecka możesz poznać m.in. techniki i sposoby na wspieranie rozwoju niemowlęcia, co w sytuacji wcześniactwa może stworzyć dla dziecka bardziej przyjazne środowisko, szczególnie w pierwszych tygodniach życia.
„Chodzę na fizjoterapię, jak długo ona potrwa?”
Każdy przypadek jest indywidualny. Jeden wcześniak może nie potrzebować terapii, drugi wcześniak może chodzić od czasu do czasu na kilka wizyt, a trzeci wcześniak może potrzebować stałej pomocy kilku specjalistów np. neurologopedy i pedagoga. Wcześniactwo nie jest i nie może być łatką, ponieważ w dalszym ciągu jest to pacjent, który nigdy nie będzie taki sam jak poprzedni pacjenci. Wszystko jest indywidualne, tak samo czas terapii do uzyskania zadowalających efektów. W medycynie mówi się, że nie ma dwóch takich samych przypadków i to powiedzenie sprawdza się zawsze.
„Co mogę zrobić dla wcześniaka w domu?”
Ponad wszystkim zachować spokój i wewnętrzne ciepło. Nawet najlepsi medycy świata nie zastąpią rodziców. To matka i ojciec są najważniejsi dla swojej pociechy. Nie stresuj się ani nie zamartwiaj na zapas. Jeśli czujesz taką potrzebę udaj się do specjalisty, który zweryfikuje twoje zagwozdki.
Artykuł stanowi jedynie element informacyjny i nie należy go traktować jako zalecenia medycznego. Pamiętaj, aby w razie wątpliwości udać się do specjalisty medycznego (fizjoterapeuty, lekarza) na indywidualną konsultację.
Sławomir Morel – fizjoterapeuta dziecięcy
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Zapalenie krtani jest chorobą, w której dochodzi do obrzęku śluzówki krtani. Prowadzi to do utrudnionego przepływu powietrza przez…
Zdarza się, że rodzice będący na wizycie u takich specjalistów jak logopeda, ortodonta czy laryngolog usłyszą zdanie: Należy podciąć wędzidełko…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie