Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci i niemowląt
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Kiedy udać się na pierwszą wizytę z niemowlęciem do fizjoterapeuty?
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego?
Kiedy udać się na pierwszą wizytę z niemowlęciem do fizjoterapeuty?
Odpowiedź jest bardzo prosta – wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Na pewno jako rodzic masz pewne zagwozdki i nurtujące Cię pytania, dlatego taka wizyta u specjalisty zajmującego się rozwojem niemowląt może dać Ci wiele odpowiedzi, a przede wszystkim spokój w głowie, że robisz wszystko co należy, aby o ten rozwój się zatroszczyć. Nie należy się też bać fizjoterapeuty dziecięcego, ani tego, że coś wytknie dziecku w trakcie badania – podobno krążą takie plotki. Wszystkim zależy na zdrowiu dziecka, a fizjoterapeuci to zdrowie oceniają poprzez badanie m.in. aktywności ruchowej niemowlęcia. Od lat mówi się, że ruch jest kluczem do zdrowia, a więc warto o ten ruch, a raczej prawidłowy ruch zadbać od samego początku. To fizjoterapeuta dziecięcy ma wiedzę oraz umiejętności, aby realnie ocenić rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia.
Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
Jako matka powinnaś mieć dobre, intuicyjne poczucie (i zapewne tak jest), że coś jest nie tak. Wiele mam, które do mnie trafiają wiedzą, że ich niemowlę robi coś czego nie powinno – układa ciało „jakoś inaczej”, spina się lub jest jakieś takie słabe – i choć nie do końca potrafią opisać co widzą lub co im się wydaje, to bardzo często mają rację, a ich obserwacje są trafne. Tą intuicję przekazali Ci Twoi przodkowie, a więc masz całkiem niezłą biblioteczkę informacji zapisaną w swoim kodzie genetycznym. Najczęściej rodzice, którzy przychodzą do mnie ze swoimi niemowlętami zgłaszają trzy obserwacje:
- dziecko pręży się i napina
- dziecko nie podnosi główki i jest leniwe
- dziecko układa ciało asymetrycznie i operuje głównie jedną stroną swojego ciała
Obserwując któryś z powyższych przykładów możesz zastanowić się nad wizytą u specjalisty, aby pomógł Ci właściwie zdiagnozować problem lub jego brak.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego?
Warto o to zapytać już podczas umawiania konsultacji, bo każdy terapeuta może mieć swoje własne preferencje. Na pewno jednak przydadzą się zapasowe ciuszki i pieluszki w razie niespodziewanej „awarii”. Tak samo warto zabrać tzw. pieluszkę do wytarcia buzi dziecka oraz podkład higieniczny, aby położyć niemowlę na czystym podłożu.
Jeżeli wystąpią jakieś zaburzenia rozwoju to nie martw się. Większość z nich dzięki odpowiedniej terapii wychodzi na prostą szybciej niż Ci się może wydawać. Ten wczesny etap rozwoju człowieka jest tak burzliwy i intensywny, że w przypadku wystąpienia nawet drobnych nieprawidłowości może wpłynąć na procesy kształtowania się organizmu wraz z jego wieloma elementami i aspektami, aby w późniejszych okresach życia objawić się znacznie większym problemem. Właśnie dlatego tak wczesna interwencja jest promowana w aktualnej medycynie.
Sławomir Morel – fizjoterapeuta dziecięcy
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci? Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry najczęściej wymieniane są uwarunkowania…
Zapalenie płuc - to zapalenie dotyczące pęcherzyków płucnych i miąższu płuc. Jest to choroba o różnorodnej etiologii. Co wywołuje zapalenie…
Pokrzywka to wspólna nazwa dla występowania na skórze bąbli pokrzywkowych i świądu, pieczenia i/lub obrzęku naczyniowego. Zmiany chorobowe…
Polecane produkty Dermedic:
Poznaj ekspertów:
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie