13
dermedicowo.pl Administrator
0
4

Zapalenie płuc u dziecka - jak rozpoznać i jak leczyć

dermedicowo.pl
Administrator
0
4

Zapalenie płuc - to zapalenie dotyczące pęcherzyków płucnych i miąższu płuc. Jest to choroba o różnorodnej etiologii.

Co wywołuje zapalenie płuc?

W okresie pierwszych trzech miesięcy życia najczęściej mamy do czynienia z zakażeniami bakteryjnymi (Streptococcus agalactiae, Enterobacteriacae, Listeria monocytogenes). Pomiędzy 4 m.ż. - 5 r.ż. zwykle przyczyną choroby są wirusy (RSV, grypa, paragrypa, adenowirus), natomiast wśród bakterii najczęstszą przyczyną jest zakażenie Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Po 5 – tym roku życia natomiast często przyczyną choroby są bakterie atypowe (Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoanie). W 1/3 przypadku mamy do czynienia z zakażeniem mieszanym wirusowo-bakteryjnym. Patogeny powodujące zapalenie płuc przenoszone są drogą kropelkową, natomiast zakażenie danym mikroorganizmem nie zawsze powoduje rozwój zapalenia płuc. Bezpośredni kontakt z osobą chorującą na zapalenie płuc może powodować nabycie zakażenia u dziecka, ale zakażenie to może przebiegać pod inną postacią, np. zapalenia oskrzeli lub zapalenia ucha środkowego. W zależności od przyczyny choroby, jej przebieg może być odmienny. Zapalenia płuc o etiologii atypowej mają często dość łagodny przebieg kliniczny.

Objawy choroby

Typowo zapalenie płuc objawia się znacznym pogorszeniem stanu ogólnego dziecka, dusznością, gorączką, kaszlem. Lekarz po stwierdzeniu objawów zapalenia płuc w badaniu przedmiotowym może pokierować dziecko na badanie radiologiczne klatki piersiowej, choć nie jest ono konieczne dla ustalenia rozpoznania. W przypadku niektórych etiologii zapaleń płuc przebieg zapalenia płuc może być skąpoobjawowy, mówimy wtedy o zapaleniach płuc o etiologii atypowej, np. wirusowej lub spowodowanej bakteriami atypowymi. W zakażeniach bakteriami atypowymi w początkowym okresie rozwoju choroby może występować ból głowy i złe samopoczucie. Często w tego typu zakażeniach obserwuje się katar, ból ucha, ból gardła, bóle mięśniowe - co nie jest charakterystyczne, dla innych etiologii bakteryjnych (Streptoccocus pneumoniae). Jednak w tego typu zapaleniach płuc obserwujemy niską gorączkę (temperatura < 38,5 st.C) lub jej brak, nie występuje duszność, kaszel jest suchy i męczący, dość często obserwujemy świszczący oddech. Odkrztuszanie wydzieliny w przebiegu tej etiologii jest skąpe. Pacjenci są w bardzo dobrym stanie ogólnym i zgłaszają się do lekarza z zwykle z powodu uporczywego suchego kaszlu. Najczęściej do zakażeń o tej etiologii dochodzi w okresie jesienno - zimowym, natomiast mogą one występować o każdej porze roku. Niemowlęta i dzieci poniżej 5 r.ż. rzadziej rozwijają zapalenie płuc o tej etiologii, choć w przypadku kontaktu z chorym domownikiem również może dojść do zakażenia i rozwoju choroby w tej grupie wiekowej. W przypadku zakażeń spowodowanych przez wirusy obraz kliniczny może być bardzo podobny do obrazu klinicznego zapaleń płuc wywołanych przez bakterie atypowe, natomiast częściej w tym przypadku obserwujemy duszność.

Diagnostyka

Rozpoznanie w większości przypadków ustalane jest na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania przedmiotowego. Zdjęcie radiologiczne zalecane jest m.in. w sytuacji, gdy stan ogólny pacjenta jest ciężki, lekarz podejrzewa powikłania (np. zapalenie opłucnej) lub ma wątpliwości co do rozpoznania. Badania krwi, np. ocena wykładników stanu zapalnego (CRP) lub morfologii, w przypadku dobrego stanu pacjenta nie są konieczne. W przypadku łagodnego przebiegu choroby nie ma potrzeby laboratoryjnego potwierdzania etiologii zapalenia płuc. Dopiero w przypadku braku poprawy po leczeniu empirycznym należy rozważyć wykonanie diagnostyki celem ustalenia przyczyny zapalenia płuc m.in. posiew krwi, posiew plwociny (u starszych dzieci) lub badania serologiczne.

Leczenie zapalenia płuc

Leczenie jest empiryczne i opiera się na danych epidemiologicznych oraz obrazie klinicznym przebiegu choroby. W przypadku podejrzenia przyczyny wirusowej możliwe jest uniknięcie antybiotykoterapii, leczenie objawowe i obserwacja lekarska. Zapalenia płuc o etiologii atypowej leczymy zwykle u dzieci antybiotykami z grupy makrolidów (m.in. klarytromycyna). Włączenie antybiotyku w przypadku bakteryjnej etiologii zwykle powoduje zmniejszenie objawów już po dwóch dobach leczenia. Leczenie objawowe zapaleń płuc opiera się na oszczędzającym trybie życia, izolacji od osób chorych, odpowiednim nawodnieniu, leczeniu przeciwzapalnym lub przeciwgorączkowym. W przypadku suchego kaszlu bywają pomocne nebulizacje z soli fizjologicznej. Czasem wskazane jest włączenie leków rozkurczających oskrzela w nebulizacji lub leków rozrzedzających wydzielinę. W przypadku braku poprawy lub dalszego nasilania się objawów zapalenia płuc, niekiedy konieczna jest hospitalizacja. W przebiegu zapalenia płuc może dojść do hipoksemii- spadku saturacji, wymagającego tlenoterapii i leczenia w szpitalu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent ma przewlekłe choroby towarzyszące tj. m.in. choroba serca, przewlekła choroba płuc, choroba nowotworowa lekarz może skierować dziecko do szpitala, pomimo początkowo łagodnego przebiegu choroby.

Możliwe powikłania

Pomimo prawidłowego leczenia mogą się zdarzyć powikłania typu posocznica, niedodma, ropień, zapalenia opłucnej, martwicze zapalenia płuc. Zdecydowanie w większości przypadków dotyczy to zapaleń płuc o etiologii bakteryjnej tj. Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus auerus. Przebieg tych zapaleń płuc charakteryzuje się nagłym początkiem, wysoką gorączką, brakiem objawów ze strony górnych dróg oddechowych (tj. katar, ból gardła) i złym stanem ogólnym. W przypadku etiologii atypowej najczęściej obserwuje się powikłania pod postacią niedodmy lub zapalenia opłucnej. Powikłane zapalenie płuc zwykle wymaga leczenia szpitalnego.

Materiały mają zadanie jedynie informacyjno-edukacyjne, nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej. Lek. Julita Chądzyńska - pediatra, alergolog dziecięcy.

 

 

 

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

4
0
Udostępnij artykuł:

Polecane produkty
Dermedic:

Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Baby
Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Hej! Spójrz!

Tutaj znajduje się quiz stworzony na podstawie artykułu, który właśnie przeczytałeś.

Quiz dostępny jest tylko dla zarejestrowanych
i zalogowanych użytkowników.


Zarejestruj się »
lub
jeśli posiadasz już konto
lub
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty Dermedic:

Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj naszych ekspertów!
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.

Polecane produkty Dermedic:

Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Baby
Ochronny krem specjalny SPF 15 Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Poznaj ekspertów:

Ekspert radzi
Poznaj ekspertów Dermedicowa
W trosce o prawidłową pielęgnację i rozwój Twojego dziecka wszelkie informacje zawarte w serwisie dermedicowo.pl są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę naszych profesjonalistów.