Ochrona niemowlaka przed słońcem
Latem warto dbać o odpowiednią pielęgnację i ochronę przed słońcem zarówno nas samych jak i naszych dzieci. Niezależnie od tego, czy wakacje spędzamy w…
Higiena u nowo urodzonego dziecka jest bardzo ważna dla samego maluszka, jak również dla rodziców pociechy. Najważniejsze jest oswojenie skóry noworodka z nowymi warunkami środowiska zewnętrznego, które jest diametralnie inne od tego z życia prenatalnego. Rodzice będą spokojni I zadowoleni, kiedy pielęgnacja będzie prawidłowa, ponieważ nie będzie odparzeń, zaczerwień skóry, wysypki, niepokoju i dyskomfortu u bobasa.
Według aktualnych zaleceń towarzystw neonatologicznych, jeśli życzenie mamy nie jest inne, wstrzymujemy się z pierwszą kąpielą do momentu wyjścia do domu. Średnio wypada ona około 7 doby życia. Warto jest odroczyć kąpiel na dzień następny po wypisie, żeby już nie dostarczać maluszkowi zbyt wielu bodźców tego samego dnia.
Ważna jest temperatura w pomieszczeniu, która powinna być między 22-24 stopni Celsjusza. Należy kąpać i ubierać dziecko w jednym pomieszczeniu. Temperatura wody powinna wynosić około 30-35 stopni Celsjusza. Kontrolę ułatwiają dostępne termometry do kąpieli. Używając podkładów do kąpieli z gąbki należy pamiętać o umieszczaniu ich w wanience na samym końcu - już po wlaniu wody i dostosowaniu odpowiedniej temperatury. Gdy zaczniemy od umieszczenia gąbki w wanience, nasiąknie ona ciepłą wodą i jej temperatura będzie wyższa niż samej wody. Może to wywołać nieprzyjemną reakcję u dziecka.
Zazwyczaj każdy dobiera indywidualnie kosmetyki do stosowania w czasie kąpieli. Jedni zalecają klasyczne, czyli znane od lat szare mydło, inni kosmetyki specjalistyczne. Należy wcześniej wykonać próbny test tzn. niewielką ilość kosmetyku nałożyć na przedramię dziecka i sprawdzić czy nie wystąpi reakcja uczuleniowa.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Latem warto dbać o odpowiednią pielęgnację i ochronę przed słońcem zarówno nas samych jak i naszych dzieci. Niezależnie od tego, czy wakacje spędzamy w…
Nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym, który występuje najczęściej między 2. a 4. dobą po porodzie. Cechuje się wzmożoną produkcją pokarmu,…
O odporność moich dzieci zawsze dbam, bo zdrowie, prawidłowy ich rozwój na uwadze mam! Każdy nowy dzień niesie ze sobą listę zadań do wykonania.…
Polecane produkty Dermedic:
Komentarze:
post napisany:
Przemywanie woda i amilientem rękawiczka przemywanie oczek gaza od skroni do noska przemywa się lub specjalnymi wacikami są też patyczki dla niemowląt do oczaszczania uszek i woda temperatura pokojowa
do moderacji
post napisany:
U mnie kapiel jest rytuałem który wykonujemy razem z mężem. Synek jak tylko widzi, że lejemy wodę do wanienki to pojawia się uśmiech na jego twarzy. Uwielbia się kąpać. Dzięki temu że robimy to o stałej porze, mały już wie że potem idzie spać.
do moderacji
post napisany:
Tak, przy kąpaniu noworodka bardzo ważna jest temperatura pomieszczenia ale również i wody. Kosmetyki również są bardzo ważne więc ja używam hipoalergicznych i polecanych by nie przesuszyly skóry maluszka. ❤️
do moderacji
post napisany:
Z racji tego że córka była wcześniakiem nauczyli mnie ja kąpać w szpitalu , do 9 miesiąca życia tylko ja ja kąpałem męża zmusiła sytuacja mojego syrzelonwgo kolana teraz moje bliźniaki są w szpitalu i jestem ciekawa czy mąż w domu będzie mi pomagał ich kąpać.rowniez są wczesniakami i są malu
do moderacji
post napisany:
Przez pierwsze parę tygodni w kąpieli maluszka pomagała mi mama 🙂teraz, kiedy mój synek ma siedem miesięcy mogę robić to sama, choć przy jego ruchliwości nie jest to łatwe 🙂zazwyczaj robimy to razem z mężem 😉
do moderacji
post napisany:
Do kapania dzieci zawsze zapraszam meza wiec robimy to razem, przy dwojce dzieci kazda dodatkowa para rak nie zaszkodzi. 😊a jesli chodzi o szpital to moja mala coreczka teraz ma 4 miesiace nie byla kapana w szpitalu.
do moderacji
post napisany:
Przy pierwszej kąpieli była moja mama. To ona kapała coreczke a ja obserwowalam. Kolejna kąpiel mama mi asystowała. A potem już kąpałam sama. Były obawy ale doszłam wprawy i już się nie bałam i sprawnie szło.
do moderacji
post napisany:
Mi niestety nikt z personelu szpitala ani położna nie pokazał jak prawidłowo wykąpać dziecko .Wcisnęli mi jakieś próbki i "weź sobie radź". Na szczęście miałam doświadczenie nabyte u znajomych. Na szczęście istnieją tego typu poradniki dla mam.
do moderacji
post napisany:
W szpitalu położna przyszła i raz wykapala naszego maluszka, oczywiście z nami, przy okazji pokazując jak to się robi. Ale chyba nigdy nie zapomnę jaki strach towarzyszył mi przy pierwszej kąpieli maluszka w domu. Na szczęście nie było tak źle i teraz kąpiel dziecka nie sprawia mi żadnego kłopotu, a mały uwielbia się kąpać i robimy to codziennie :)
do moderacji
post napisany:
Tez sobie nie wyobrazam kapac dziecko dopiero po 7 dniach. Syn byl kapany w 4 dobie i robimy to codziennie. W szpitalu w ogole tego nie robili, a szkoda bo myślałam, ze zibacze jak to.robic. A tak uczylam sie sama :)
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie