Osamagda
0
76

Pierwsze odwiedziny noworodka

Osamagda
0
76

Nareszcie nadszedł ten upragniony czas, kiedy to opuszczacie ze swoim nowo narodzonym maluszkiem szpital. Radość miesza się z obawami związanymi ze sprostaniem tym wszystkim obowiązkom i odnalezieniem się w roli rodzica. Mimo wszystkich emocji, które Wam towarzyszą, w tym momencie najważniejszy jest komfort i poczucie bezpieczeństwa jakie odczuwacie po powrocie do domu. Jednak przebywanie w otoczeniu najbliższych i wspomniany komfort nie trwają zbyt długo. Bliższa i dalsza rodzina, a także znajomi dopominają się o odwiedziny nowego członka rodziny.

Zanim zdecydujecie się na wizytę, musicie odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy ja i moje maleństwo czujemy się na tyle dobrze, aby przyjąć pierwszych gości? Razem z mężem podjęliśmy decyzję, że pierwsze dwa tygodnie podczas trwania urlopu ojcowskiego spędzimy tylko w gronie najbliższych. Wizyta gości z zewnątrz została przesunięta na późniejszy termin.

Jak już wcześniej wspomniałam, dużo zależy od samopoczucia mamy. Jedne kobiety bardzo szybko dochodzą do siebie i chcą podzielić się swoim szczęściem z całym światem, a inne przez długi czas odczuwają dyskomfort związany chociażby z bolesnym kroczem czy problemami z karmieniem dziecka i stronią od wizyt. Przede wszystkim nie róbcie nic na siłę! Jeżeli nie macie ochoty na odwiedziny, powiedzcie otwarcie o swoim złym samopoczuciu i potrzebie regeneracji. Każda mama po porodzie ma do tego prawo i z całą pewnością nikt się na Was nie pogniewa, a nawet jeżeli tak by się stało, pamiętajcie, że teraz najważniejsza jest mama i maleństwo. Musicie dbać o swoje potrzeby i dobre samopoczucie.

Pierwszą podstawową zasadą przed odwiedzinami powinno być przeprowadzenie wywiadu środowiskowego czy goście, którzy zamierzają Was odwiedzić, są zdrowi. Niedojrzały układ immunologiczny waszego maleństwa jest teraz szczególnie podatny na infekcje wirusowe. Dlatego wystrzegajcie się gości z katarem, kaszlem czy innymi niepokojącymi objawami. Nie powinny odwiedzać Was również dzieci przebywające w dużych skupiskach, tj. przedszkolach czy żłobkach. Często u takich dzieci nie sposób zaobserwować symptomów świadczących o zbliżającej się infekcji, dlatego bezpieczniej ograniczyć takie wizyty.

Pamiętajcie, aby każdy kto przyjdzie do Was w odwiedziny, umył ręce! Jeżeli gość nie zwróci na to uwagi, przypomnijcie mu o tym w delikatny sposób. Na nic się zda wymówka: "Przecież nie biorę dziecka w ramiona.". Już sam dotyk po główce, policzku, dotknięcie szczebelków łóżeczka jest powodem do tego, aby zadbać o higienę!

Muszę przyznać, że ja byłam szczególnie przewrażliwiona na punkcie dotykania maluszka po rączkach. Dziecko często wkłada sobie garstki do buzi, dlatego jeżeli gość nie zrozumiał mojej prośby, po prostu zakładałam dziecku ubranko, które pozwoliło na zakrycie malutkich rączek.

Nie pozwalajcie również na noszenie dziecka przez wszystkich przybyszów z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wzięcie dziecka w ramiona przez mamę, aby każdy z gości mógł zobaczyć nowego członka rodziny. A już na pewno pod żadnym pozorem nie przyzwalajcie na całowanie dziecka. Nawet zdrowi ludzie są nosicielami przeróżnych bakterii bytujących w nosie czy gardle. Nie chcecie chyba, aby taka wizyta zakończyła się infekcją u Waszego maluszka, dlatego uważam, że jeżeli gość nie jest świadomy tego, iż noworodek nie może być całowany, powinno się go najzwyczajniej w świecie upomnieć!

Zadbajcie o komfort i spokój swojego maleństwa. Głośne rozmowy nie są wskazane, ponieważ mogą zaniepokoić noworodka bądź przyczynić się do problemów ze snem. Ważne jest, aby jednorazowo na wizytę nie przybywało więcej niż 2-3 osoby i aby odwiedziny nie przedłużały się w nieskończoność. Myślę, że dwie, góra trzy godziny powinny w zupełności wystarczyć. Jeżeli gość ma problem ze zrozumieniem, że potrzebujecie odpoczynku, możecie wspomnieć o swoim zmęczeniu i niewyspaniu - przecież nie będzie w tym ani odrobiny nieprawdy. :)

Pamiętajcie: zawsze na pierwszym miejscu stawiajcie siebie i swoje maleństwo. W ten szczególny czas zadbajcie o swoje dobre samopoczucie, ponieważ to Wy teraz jesteście pępkiem świata! :)

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

76
0
Udostępnij artykuł:

Autor:
Osamagda
Mama


Komentarze:

Ewka091
post napisany:

Ja nie chciałabym nawet odwiedzin w szpitalu, jedynie mąż może mama i tyle, po co mi te tabuny gości gdzie ja będę leżeć w piżamie, ani to przyjemne dla mnie ani dla nich. Myślę że trzeba uświadamiać że się nie chce takich odwiedzin tylko zaraz część będzie obrażona ;) 0 0
zgłoś post
do moderacji
Babeczka
post napisany:

U nas pierwsze odwiedziny były jeszcze w szpitalu po porodzie, nigdy nikomu nie zabraniałam odwiedzać nas już w szpitalu, jeśli tylko ktoś miał ochotę to mi to wogóle nie przeszkadzało a przynajmniej szybciej mi czas w szpitalu zleciał 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Konwalia
post napisany:

Mlodamama92 no to może ją spotkać małe zaskoczenie, że jednak nie bedzie miała na wszystko czasu, no chyba że zaangazuje dziadków w pomoc. A cesarka, to też nie taki pikuś i niewiadomo jak ona się będzie po niej czuła i czy będzie w stanie w ogóle z tym psem wyjść na spacer tak zaraz po porodzie.


0 0
zgłoś post
do moderacji
to ja Aga K
post napisany:

Życie weryfikuje, tylko tak można skomentować. Ja jakoś sobie zorganizowałam w miarę dzień, że zdąrze i posprzątać, ugotować i z psem na 2 spacery pójdę, ale wiadomo, nie zajęło mi to tydzień, czy dwa. 0 0
zgłoś post
do moderacji
Mlodamama92
post napisany:

Anetus, konwalia, ona jest teraz w ciazy i zachowuje sie dokladnie w taki sam sposob jak wtedy, twierdzi, ze bedzie miala czas na wszystko naeet na wyjscie z psem, wychldzi z nim o 10,15 i 20 i ona mysli, ze dziecko sie do trgo dostosuje. Poza tym bedzie miala cesarke ze wzgledu na wade wzroku i ona mysli, ze to pikus. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Anetuuss2603
post napisany:

Mlodamama też chciałam właśnie napisać tak jak konwalia, że ta twoja koleżanka chyba nie ma dzieci. Sama znam dziewczyny, które myslały, że porod to nic strasznego a jak jest juz dziecko to nic się nie zmienia i możesz wyjść o której chcesz, robić co chcesz a teraz same mają dzieci i zawsze czasu im brakuje. Porody tez bardzo zle wspominaja i długo dochodziły do siebie. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
mirage
post napisany:

mysle, ze pierwsze odwiedziny zostawic na przynajmniej tydzien moze dwa po porodzie. lepiej zeby dziecko sie oswoilo, mama odpoczela i wszystko bylo jak nalezy a nie wszyscy sie zjada i bedzie zamieszanie.                      0 0
zgłoś post
do moderacji
Konwalia
post napisany:

Mlodamama92 to chyba ta znajoma sama nie ma dzieci, albo ma na tyle duże, że już nie pamięta jak to jest być zmęczonym po porodzie. Moje koleżanki na szczęście rozumialy, że chce odpocząć po porodzie i nawet za mocno się nie dopytywaly, co i jak przez pierwsze tygodnie.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Anczi
post napisany:

Wiecie ja trochę to rozumiem, bo sama jestem ciekawską babą i jak dowiedziałam się że szwagierka jest w ciąży to od razu chciałam wiedzieć jaka płeć, rodzi za miesiąc i też najchętniej bym zobaczyła maleństwo szybko, bo bym sobie przypomniała mojego Kluska, ale wiem, że zobaczymy się dopiero w Boże Narodzenie i wcześniej nie zamierzam zawracać jej głowy, chyba że sama będzie tego chciała. 0 0
zgłoś post
do moderacji
Mlodamama92
post napisany:

Powiem wam, ze najgirsze to sa takie nachalne kolezanki, ktorych nie interesuje to, ze mialas ciezki porod i chciałabyś odpoczac. One chca do ciebie przyjsc i juz. Co prawda u mnie taka sytuacja miala miejsca 1/2 po porodzie, ale bylam zmeczona ciaglym niewyspaniem i chcialam odpoczac, a znajoma non stop probowala sie wpraszac czy gdzies mnie wyciagac. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty
Dermedic:

Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy
Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Emulsja do kąpieli emoliacyjnych
Emulsja do kąpieli emoliacyjnych
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Polecane produkty Dermedic:

Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Emulsja do kąpieli emoliacyjnych
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Polecane produkty Dermedic:

Nawilżająco-kojący krem uzupełniający lipidy
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »
Emulsja do kąpieli emoliacyjnych
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »