Osamagda
0
27

Pierwsze odwiedziny noworodka

Osamagda
0
27

Nareszcie nadszedł ten upragniony czas, kiedy to opuszczacie ze swoim nowo narodzonym maluszkiem szpital. Radość miesza się z obawami związanymi ze sprostaniem tym wszystkim obowiązkom i odnalezieniem się w roli rodzica. Mimo wszystkich emocji, które Wam towarzyszą, w tym momencie najważniejszy jest komfort i poczucie bezpieczeństwa jakie odczuwacie po powrocie do domu. Jednak przebywanie w otoczeniu najbliższych i wspomniany komfort nie trwają zbyt długo. Bliższa i dalsza rodzina, a także znajomi dopominają się o odwiedziny nowego członka rodziny.

Zanim zdecydujecie się na wizytę, musicie odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy ja i moje maleństwo czujemy się na tyle dobrze, aby przyjąć pierwszych gości? Razem z mężem podjęliśmy decyzję, że pierwsze dwa tygodnie podczas trwania urlopu ojcowskiego spędzimy tylko w gronie najbliższych. Wizyta gości z zewnątrz została przesunięta na późniejszy termin.

Jak już wcześniej wspomniałam, dużo zależy od samopoczucia mamy. Jedne kobiety bardzo szybko dochodzą do siebie i chcą podzielić się swoim szczęściem z całym światem, a inne przez długi czas odczuwają dyskomfort związany chociażby z bolesnym kroczem czy problemami z karmieniem dziecka i stronią od wizyt. Przede wszystkim nie róbcie nic na siłę! Jeżeli nie macie ochoty na odwiedziny, powiedzcie otwarcie o swoim złym samopoczuciu i potrzebie regeneracji. Każda mama po porodzie ma do tego prawo i z całą pewnością nikt się na Was nie pogniewa, a nawet jeżeli tak by się stało, pamiętajcie, że teraz najważniejsza jest mama i maleństwo. Musicie dbać o swoje potrzeby i dobre samopoczucie.

Pierwszą podstawową zasadą przed odwiedzinami powinno być przeprowadzenie wywiadu środowiskowego czy goście, którzy zamierzają Was odwiedzić, są zdrowi. Niedojrzały układ immunologiczny waszego maleństwa jest teraz szczególnie podatny na infekcje wirusowe. Dlatego wystrzegajcie się gości z katarem, kaszlem czy innymi niepokojącymi objawami. Nie powinny odwiedzać Was również dzieci przebywające w dużych skupiskach, tj. przedszkolach czy żłobkach. Często u takich dzieci nie sposób zaobserwować symptomów świadczących o zbliżającej się infekcji, dlatego bezpieczniej ograniczyć takie wizyty.

Pamiętajcie, aby każdy kto przyjdzie do Was w odwiedziny, umył ręce! Jeżeli gość nie zwróci na to uwagi, przypomnijcie mu o tym w delikatny sposób. Na nic się zda wymówka: "Przecież nie biorę dziecka w ramiona.". Już sam dotyk po główce, policzku, dotknięcie szczebelków łóżeczka jest powodem do tego, aby zadbać o higienę!

Muszę przyznać, że ja byłam szczególnie przewrażliwiona na punkcie dotykania maluszka po rączkach. Dziecko często wkłada sobie garstki do buzi, dlatego jeżeli gość nie zrozumiał mojej prośby, po prostu zakładałam dziecku ubranko, które pozwoliło na zakrycie malutkich rączek.

Nie pozwalajcie również na noszenie dziecka przez wszystkich przybyszów z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wzięcie dziecka w ramiona przez mamę, aby każdy z gości mógł zobaczyć nowego członka rodziny. A już na pewno pod żadnym pozorem nie przyzwalajcie na całowanie dziecka. Nawet zdrowi ludzie są nosicielami przeróżnych bakterii bytujących w nosie czy gardle. Nie chcecie chyba, aby taka wizyta zakończyła się infekcją u Waszego maluszka, dlatego uważam, że jeżeli gość nie jest świadomy tego, iż noworodek nie może być całowany, powinno się go najzwyczajniej w świecie upomnieć!

Zadbajcie o komfort i spokój swojego maleństwa. Głośne rozmowy nie są wskazane, ponieważ mogą zaniepokoić noworodka bądź przyczynić się do problemów ze snem. Ważne jest, aby jednorazowo na wizytę nie przybywało więcej niż 2-3 osoby i aby odwiedziny nie przedłużały się w nieskończoność. Myślę, że dwie, góra trzy godziny powinny w zupełności wystarczyć. Jeżeli gość ma problem ze zrozumieniem, że potrzebujecie odpoczynku, możecie wspomnieć o swoim zmęczeniu i niewyspaniu - przecież nie będzie w tym ani odrobiny nieprawdy. :)

Pamiętajcie: zawsze na pierwszym miejscu stawiajcie siebie i swoje maleństwo. W ten szczególny czas zadbajcie o swoje dobre samopoczucie, ponieważ to Wy teraz jesteście pępkiem świata! :)

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

27
0
Udostępnij artykuł:

Autor:
Osamagda
Mama


Komentarze:

donata_szulc
post napisany:

Jak dla mnie pierwsze odwiedziny mamy oraz nowonarodzonego maluszka powinny odbywać się conajmniej po 1 miesiącu powrotu do domu, a nawet do końca połogu. Bardzo istotne jest aby mama wraz z maluszkiem zapoznali się ze soba i poznali swje potrzeby nawzajem. Poza tym kobieta ma nieuregulowane hormony które sprzyjaą wachanią nastroju. Porady osób trzecich, a także szum, hałas i latanie wokolo nikomu na dobre nie wychodzi. najważniejszy jest spokój i ustalenie między mama a maluszkiem własnego toku dnia i znajomości.0 0
zgłoś post
do moderacji
Joaska
post napisany:

Ja wyszłam z córcia i z cewnikiem do domu w Sylwestra i już pod wieczór miałam niespodziewanych gości i szczerze w życiu nie czułam się tak skrępowana nie miałam tyłu obaw jak w ten dzień nie dość że ja nie zdążyłam się odnaleźć w domu to i malenstwo. Byłam skrępowana swoim stanem wyglądem i nieporadnością .... Nie życzę nikomu takich wizyt i naprawdę głośno mówicie kiedy wam i malenstwu taki wizyty odpowiadaja


0 0
zgłoś post
do moderacji
AnaiD
post napisany:

Czuję dokładnie tak, jak jest tutaj wszystko opisane. Miesiąc przed porodem będę codziennie ten wpis udostępniać, może dotrze...


0 0
zgłoś post
do moderacji
Klaudia Leśkiewicz
post napisany:

Odwiedziny w pierwszych dniach... Rodzice jak i teście potrafili zrozumieć że jestem zmęczona nie mam ochoty na odwiedziny tak ciocie dobre rady nie mogły się powstrzymać i musiały przyjść w odwiedziny.  Artykuł super ! 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Agumania
post napisany:

Wyszliśmy z szpitala w Wigilię. Niestety prośby niewiele dały. O tyle, ile moi rodzice zaakceptowali fakt, że, mimo iż to bardzo ważny dzień świąteczny, to moi teściowie nie mogli się z tym pogodzić i "wpadli" z kilku godzinną wizytą :( Artykuł napisany w fajny, prosty i zrozumiały sposób :) super! 


0 0
zgłoś post
do moderacji
moNika88
post napisany:

Witam mamusie. Ja z partnerem oczekujemy na bobaska. Niewątpliwie powyższy artykuł jest mi pomocny. Trzeba przeprowadzić wywiad czy odwiedzający goście nie borykają się z jakąś infekcja bakteryjną czy wirusów. Odporność dziecka dopiero się kształtuje. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
matesko
post napisany:

Na szczęście nie miałam dużo odwiedzin w pierwszych dniach przyjazdu z dzieckiem do domu. Rodzice odwiedzili mnie również w szpitalu, a potem pierwszego dnia w domu. Wszyscy inni trochę poźniej. Córka była po przejściach więc chciałam mieć spokój.0 0
zgłoś post
do moderacji
Kici86
post napisany:

Z wizytą w domu warto poczekać. Dzidziuś ma zaledwie kilka dni i potrzebuje przede wszystkim spokoju i bliskości mamy i taty. Zdaje sobie sprawę że rodzina chce zobaczyć nowego członka ale trzeba mieć na uwadze przede wszystkim dobro maluszka jak o oczywiście świeżo upieczonej mamy.


0 0
zgłoś post
do moderacji
netka505
post napisany:

Bardzo fajny artykuł. Ja miałam podobne obawy jak opisane w artykule. Na szczęście wszystkie odwiedziny tak jakoś fajnie sie poukładały. Wszystko byli stopniowo. Najpierw dziadkowie, później reszta rodzinki ale nie wszyscy na raz a później znajomi. Nikt nie był nachalny i nikt nie chciał całować dziecka. Goście raczej sami domyslali sie żeby myc ręce.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Paulina
post napisany:

Fajnie opisane. Ja również uważam że mama i dziecko po porodzie powinni być najważniejsi i nie ma co ulegać namowom innych osób i jeśli po porodzie potrzebujemy odpoczynku i nie chcemy odwiedzin to nie musimy się na nie zgadzać. Ja zaraz po porodzie też potrzebowałam spokoju.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty
Dermedic:

Masło intensywnie natłuszczające
Masło intensywnie natłuszczające
do twarzy i ciała
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała
Lekki balsam do ciała
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Polecane produkty Dermedic:

Masło intensywnie natłuszczające
do twarzy i ciała
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Polecane produkty Dermedic:

Masło intensywnie natłuszczające
do twarzy i ciała
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »