Cukrzyca ciężarnych
W obecnych czasach coraz więcej kobiet w ciąży choruje na cukrzycę co jest poważnym problemem - zarówno dla swojego stanu zdrowia, jak i dziecka.…
Gdy dowiadujemy się o ciąży, doświadczamy ogromu emocji. Czasem panikujemy, innym razem skaczemy z radości. Prędzej czy później jesteśmy szczęśliwe z powodu dwóch kresek, jakie wskazał nam test. Dzielimy się dobrą nowiną z partnerem i bliskimi. I co dalej? Poniżej przedstawię Wam krótką instrukcję, jak powinno wyglądać postępowanie w ciąży od strony formalnej.
1. Umów się na wizytę u ginekologa.
Testy, choć dziś są bardzo wiarygodne i dokładne, tak nie gwarantują nam 100% pewności. Ostatecznie o tym czy jesteśmy brzemienne, powie nam lekarz ginekolog, do którego udać powinnyśmy się najpóźniej do ósmego tygodnia ciąży. Podczas wizyty lekarz wykona badanie USG, które rozwieje wszelkie wątpliwości, wykona cytologię oraz zleci wykonanie podstawowych badań (takich jak krew, mocz).
2. Zastanów się, jak długo zamierzasz pracować.
Gdy ciąża zostanie oficjalnie potwierdzona, powinnaś powiadomić o swoim stanie pracodawcę. Musisz także podjąć decyzję jak długo zamierzasz pracować. Tutaj należy mieć na uwadze fakt, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy praca nie będzie szkodzić Tobie i dziecku oraz czy Twoje samopoczucie pozwoli Ci na jej wykonywanie.
3. Wizyta u położnej, założenie karty ciąży.
Do końca pierwszego trymestru musisz założyć kartę ciąży, dzięki której lekarz prowadzący i położna będą kontrolować Twój stan (ciśnienie, waga, podstawowe badania dla ciężarnych). Musisz także wybrać położną, która przygotuje nas do porodu i będzie wykonywać pomiary wagi, badanie KTG, itp.
4. Szkoła rodzenia.
Każda mama, która spodziewa się pierwszego dziecka, powinna udać się do szkoły rodzenia. Nauki te są bardzo przydatne i z pewnością pomogą nam w macierzyństwie. Pierwsza pomoc, kąpiel noworodka, karmienie - to zaledwie część tematów, które poruszane są na zajęciach.
5. Wybór szpitala, w którym będziesz rodzić.
W drugim trymestrze warto zorientować się w szpitalach. Porodówka to ważne miejsce, które trwale zapadnie nam w pamięć, zatem warto się rozeznać, gdzie znajdują się najlepiej wyposażone sale porodowe. Warto sprawdzić opinie pacjentek w internecie lub podpytać znajome mamy.
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
W obecnych czasach coraz więcej kobiet w ciąży choruje na cukrzycę co jest poważnym problemem - zarówno dla swojego stanu zdrowia, jak i dziecka.…
Macierzyństwo to najpiękniejsze, co może spotkać kobietę. Dziecko wprowadza do codzienności światło, szczęście, poczucie spełnienia, dumę i mnóstwo…
Każdy maluszek jest bardzo ciekawy świata, a każda mama chce swojemu dziecku ten świat pokazać. Często jednak zabawki, które mamy w domu okazują…
Polecane produkty Dermedic:
Komentarze:
post napisany:
Ciekawy i przydatny artykuł. Ja sama będąc na początku ciąży nie wiedziałam co i jak, gdzie i kiedy się udać. Wkońcu stwierdziłam że zacznę od badań krwi włącznie z hcg żeby mieć pewność że to na pewno ciąża i udałam się na pierwszą wizytę gdzie lekarz potwierdził ciążę.
do moderacji
post napisany:
Zwięźle i na temat :) Aczkolwiek moim zdaniem wybór szpitala, w którym chcemy rodzić powinien być przed wyborem szkoły rodzenia po to, by wybrać szkołę rodzenia znajdującą się przy danym szpitalu, o ile oczywiście takowa istnieje. Mamy wtedy możliwość zapoznania personelu danej placówki i przynajmniej u nas wcześniej zwiedzaliśmy oddział, więc już wiedzieliśmy, co nas spotka.
do moderacji
post napisany:
Dziekuje za rady ksiezycova.pl, to tak ladnie ujelas, nic dodac nic ujac, wszystko krotko i prosto napisane. Warto chodzic do szkoly rodzenia i w szpitalach tez sie zorientowac, gdzie najlepiej rodzic. Im wczesniej tym lepiej.
do moderacji
post napisany:
Myślę że każda inaczej reagowała i organizowała to sobie, ja musiałam odrazu odwiedzić ginekologa ponieważ czułam że coś jest nie tak później zwolnienie z pracy i czekałam na porod szykując wyprawkę dla mnie i dla dziecka
do moderacji
post napisany:
Troche balam sie reakcji rodzicow na pierwsza ciaze.Odwlekalam rozmowe ale wiadomo dlugo sie nie dalo.Pierwsze dziecko bylo jeszcze przed slubem ale nie bylo tak zle z rodzicami. Slub byl gdy syn mial prawie dwa lata po slubie druga ciaza.
do moderacji
post napisany:
Artykuł jest fajny i pozwala poukładać sobie w głowie co mamy dalej robić. Myśle, że dla wielu kobiet takie kreseczki są zawsze zaskoczeniem, czy planowane czy nie, to jednak dla nich zupelnie nowa sytuacja.
do moderacji
post napisany:
Ciąża i co dalej, no cóż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli rodzice starali się o dziecko to jest to dla nich wkońcu upragniony moment, w innym przypadku trzeba się najpierw oswoić z nową sytuacją :)
do moderacji
post napisany:
U mnie wyglądało to tak.
1. Wizyta u lekarza około 7-8 tygodnia ciąży
2. Pracowałam do 17 tygodnia
3. U położnej nie byłam (jedynie przed wizytami), kartę założył mi lekarz
4. Szkołę rodzenia wybraliśmy, ale byliśmy na zajęciach tylko 2 razy
5. Szpital wybrałam, pojechaliśmy tam, nie było miejsc i rodziłam finalnie zupełnie gdzie indziej.
do moderacji
post napisany:
Poród?? :-)
Żarcik. No tak, ciąża zmienia bardzo dużo w naszym życiu. I dziecko- tyle miłości i radości, ale też i troski już chyba do końca życia. Bo chyba nigdy nie przestaniemy się martwić o nasze skarby
do moderacji
post napisany:
Pamiętam jak sama dowiedziałam się o ciąży, to był mega szok i dla mnie i dla mojego męża, ja szybko oswoiłam się z tą myślą, u męża trwało to chyba trochę dłużej, a za 3 miesiące powitamy naszą córkę! :)
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie