Osamagda
0
53

Połóg - co warto wiedzieć na ten temat?

Osamagda
0
53

Połóg to okres, który trwa przez 6 tygodni po porodzie. Ciało kobiety wraca w tym czasie do stanu sprzed ciąży. Wszystkie zmiany, zarówno związane z naszą anatomią jak i zmiany w naszej psychice, które mogłyśmy obserwować przez ostatnie miesiące, zaczynają się cofać. 

Okres połogu można podzielić na trzy stadia:

  • pierwsza faza to 24 godziny po porodzie,
  • kolejna trwa do pierwszego tygodnia,
  • ostatnia trwa do końca szóstego tygodnia po porodzie.

Jeżeli urodziłyście drogami natury, najprawdopodobniej (jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań zarówno ze strony lekarzy pediatrów jak i położników ginekologów) wyjdziecie ze swoim maleństwem około trzeciej doby po urodzeniu. Kobiety, które rodziły poprzez cesarskie cięcie zazwyczaj w szpitalu muszą pozostać dłużej.

Najbardziej uciążliwą dolegliwością po porodzie jest bolesność krocza - z pewnością daje się ona we znaki bardziej kobietom, które miały nacięcie. Należy pamiętać o odpowiedniej higienie, dezynfekcji, noszeniu siateczkowej bielizny, zapewnieniu dostępu powietrza do okolic intymnych. Podejmując próbę wstawania czy siadania, powinnyśmy robić to stopniowo i ostrożnie.

Niepokojącym objawem mogą wydawać nam się skurcze, które towarzyszą obkurczaniu się macicy, co jest zjawiskiem zupełnie normalnym do 24 godzin po porodzie. Skurcze te mogą nasilać się w trakcie karmienia maleństwa. Ponadto, jeżeli jest to nasze kolejne dziecko, skurcze te będą jeszcze bardziej intensywne. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, iż krwawienie po porodzie będzie utrzymywało się od dwóch do sześciu tygodni, a barwa wypływającej wydzieliny będzie zmieniała swój odcień.

Bezpośrednio po porodzie możemy napotkać problemy z oddaniem moczu - początki mogą być trudne. Mogą im również towarzyszyć ból i pieczenie. Mimo trudności do 6 góra 8 godzin pęcherz powinien zostać opróżniony. Mama powinna dbać w tym czasie o to, aby pić duże ilości wody i często korzystać z toalety, aby zapobiec bolesnym infekcjom układu moczowego.

Normalnym zjawiskiem jest również nadmierna potliwość, ale tylko wówczas gdy nie towarzyszy jej gorączka powyżej 37,7 °C. W ten sposób organizm pozbywa się nagromadzonych podczas tych kilku miesięcy płynów.

Niepokojącymi objawami, które warto skonsultować z ginekologiem czy położną, są między innymi: nadmierne, długo utrzymujące się krwawienie; z każdą dobą coraz obfitsze krwawienie jasnoczerwoną krwią; ból w dolnej części brzucha; ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Chciałabym również nadmienić, iż niektóre z powyższych objawów spotkały również moją osobę w dziesiątej dobie po porodzie. Po telefonicznej konsultacji z położną dowiedziałam się, że ból brzucha związany z obkurczaniem się macicy w tej dobie już nie powinien być taki uciążliwy, dlatego powinnam odwiedzić swojego ginekologa. Ból faktycznie nie ustępował - był tak silny, że uniemożliwił mi wręcz poruszanie się, a wstawanie z łóżka było nie lada wyzwaniem. Położna poinformowała mnie, że w macicy mógł powstać skrzep, dlatego moim zadaniem jest obserwacja czy krwawienie nie jest obfitsze. Mogę również wykonać masaż podbrzusza i przycisnąć mocniej w okolicy spojenia łonowego, co powinno spowodować wydobycie się skrzepu na zewnątrz.

Kolejny dzień nie przyniósł poprawy, dlatego umówiłam się na wizytę do ginekologa, który wykonał usg i stwierdził że w macicy oprócz płynu, nie ma żadnych innych pozostałości. Po konsultacji postawił diagnozę, że najprawdopodobniej ból jest przyczyną zapalenia pęcherza, bądź zapalenia błony śluzowej macicy. Otrzymałam 10-dniową kurację antybiotykową, ale zdecydowałam, że zanim przyjmę antybiotyk (jestem mamą karmiącą i, mimo iż antybiotyk jest bezpieczny dla dziecka, wolałabym uniknąć go, jeżeli istnieje taka możliwość), wykonam badania: morfologię, badanie ogólne moczu, poziom wskaźnika CRP.

Ból brzucha po 3 dniach ustąpił, co omalże nie uśpiło mojej czujności. Morfologia i badanie ogólne moczu również wyszły w normie, jednak wskaźnik CRP poszybował aż do wartości 66 (norma wynosi 5, góra 10 w przypadku kobiet w okresie połogu), co jednoznacznie wskazywało na toczącą się infekcję w organizmie.

Kochane, bądźcie zatem czujne i wsłuchujcie się w swój organizm. Za wszelką cenę chciałam uniknąć antybiotyku (w tym przypadku okazał się być niezbędny) - niestety takim działaniem możemy czasem przysporzyć sobie i maleństwu więcej szkody niż pożytku. Wszystkim świeżo upieczonym mamom życzę szybkiego powrotu do zdrowia i do formy sprzed ciąży :)

Podobał się artykuł?

Przyznaj mu ocenę

53
0
Udostępnij artykuł:

Autor:
Osamagda
Mama


Komentarze:

BeKamis
post napisany:

Niesamowicie wazny artykul, cala prawda o porodzie, jego skutkach, jak sie czujemy po, co moze nam dolegac w zwiazku z tym i jak sobie radzic, dlatego tak wazna jest w tym momencie nasza wewnetrzna sila i walka przetrwania.0 0
zgłoś post
do moderacji
Mariolka
post napisany:

Bardzo ciekawy artykuł, dużo przydatnych informacji na temat połogu, o którym na ogół mówi się mało. Artykuł idealny dla przyszłych Mam, szkoda, że nie natrafiłam na niego w czasie ciąży. Ja o tym czym jest połóg przekonałam się dopiero na własnej skórze.0 0
zgłoś post
do moderacji
Babeczka
post napisany:

Też mi się tak wydaje że początek połogu jest najgorszy, jesteśmy obolałe, krwawimy a do tego jest to dla nas nowa sytuacją i musimy się do niej przyzwyczaić później z dnia na dzień jest coraz lepiej  i mniejszy ból 


0 0
zgłoś post
do moderacji
LILKA0304
post napisany:

W połogu najgorszy jest jego poczatek,gdy krwawimy,biegamy z podkladem poporodowym, a tu ciagle goscie. W szpitalu u nas,u innych kobiet i w domu tez kazdy chce zobaczyc dziecko a my staramy sie nie zabrudzi krwia. Bardzo to krepujace.0 0
zgłoś post
do moderacji
Mlodamama92
post napisany:

Wszystko jest do przezycia, w wiekszosci lezalam z corka wiec zbytnio sie nie przemeczalam :) wiadomo, ze jak wracal z pracy to mnie odciazal i moglam np pojsc sie wykapac, bo w ciagu dnia bylo to niemozliwe. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Ewka091
post napisany:

Chyba bardziej obawiam się tego połogu niż porodu, oby tylko te krocze nie pękło bo to chyba przez to największy ból. A z resztą no cóż, jakoś trzeba to przecierpieć, nie ja pierwsza i nie ostatnia będę się męczyć :) 0 0
zgłoś post
do moderacji
Monis27081
post napisany:

Ja urodziłam naturalnie, ale poród zakończył się kleszczami. Byłam bardzo głęboko nacięta, przez pierwsze dwa tygodnie nie mogłam siedzieć, jadłam na stojąco. Bardzo pomogło mi częste wietrzenie rany, ważna jest dokładna higiena poprzez podmywanie się po każdej toalecie, noszenie przewiewnych ubrań, dzięki temu rana szybciej się zagoi.


0 0
zgłoś post
do moderacji
Anczi
post napisany:

Połóg wspominam cięzej niż poród, bo ten był krótki i wszystko działo się bardzo szybko, więc nawet nie zdążyłam się zastanowić, a dziecko było na świecie, za to przy połogu miałam czas, żeby odczuć zmęczenie, ból, bezsilność, nawet trochę obrzydzenie sobą, baby blues. Naprawdę okropny czas.0 0
zgłoś post
do moderacji
Anetuuss2603
post napisany:

Mlodamama ja też współczuję, że musiałaś radzić sobie sama. Napewno było ciężko od razu po cesarce. Mój mąż na szczęście był miesiąc w domu więc dużo mi pomagal a ja mialam czas żeby dojść do siebie po porodzie. 


0 0
zgłoś post
do moderacji
Ewka091
post napisany:

Bardzo przydatny artykuł! Wiele z nas pewnie zbagatelizowałoby sprawę i mogłoby się skończyć bardzo źle. W ogóle jeśli w krwi połogowej pojawi się świeża krew o innej barwie to powinno się wtedy od razu zgłosić na IP.0 0
zgłoś post
do moderacji
Zgłoszenie postu do moderacji

Pomóż nam zrozumieć, co się stało

Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta

Zgłoszenie postu do moderacji

Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie

Polecane produkty
Dermedic:

Masło intensywnie natłuszczające Dermedic Baby
Masło intensywnie natłuszczające Dermedic Baby
do twarzy i ciała
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Polecane produkty Dermedic:

Masło intensywnie natłuszczające Dermedic Baby
do twarzy i ciała
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »

Polecane produkty Dermedic:

Masło intensywnie natłuszczające Dermedic Baby
do twarzy i ciała
Czytaj więcej »
Lekki balsam do ciała Dermedic Baby
od 1. dnia życia
Czytaj więcej »