"Pomocne ciocie" - ufać intuicji czy poradom innych?
Macierzyństwo jest dla każdej z nas nie lada wyzwaniem, szczególnie kiedy zostajemy mamami po raz pierwszy. Już od początku jesteśmy zasypywane…
Czy to już? Co podać jako pierwsze? Czy mały brzuszek da radę? Czy nie będzie alergii, a jeśli będą to na co? Papka czy pokarmy stałe? O co chodzi z tym BLW?! A co jeśli się zakrztusi albo zadławi?! Milion takich myśli rodzi się w głowach, młodych mam, kiedy przychodzi ten wyjątkowy moment w życiu naszym i naszego malucha, kiedy samo mleko nie wystarcza. Zastanawiamy się kiedy wprowadzić tę pierwszą łyżeczkę, czekamy na tę upapraną buzię marchewką i kaszką, umorusaną ścianę, podłogę i same nie możemy się doczekać momentu, kiedy zaczniemy gotować dla swojego dziecka.
Na początku musimy sobie zadać podstawowe pytanie, jaką metodą chcemy karmić naszą pociechę. Według zaleceń pediatrów i schematu żywienia niemowląt najbardziej odpowiednie dla dziecka jest wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy. Dopiero po upłynięciu tego czasu należy pod osłoną mleka matki wprowadzać powoli inne produkty. Większość rodziców jako pierwsze podaje dziecku pokarm w postaci papek, np. zblendowanej marchwi, dyni czy brokułów. Mina dziecka po spożyciu pierwszej łyżeczki jest warta miliony! Niemniej, nie każde niemowlę przychyla się pozytywnie do papek, a i rodzice - Ci bardziej odważni decydują się coraz częściej na stosowanie metody BLW.
Czym jest ta metoda? BLW - czyli Baby-Led Weaning oznacza wprowadzanie pokarmów stałych kontrolowane przez dziecko. Czyli rodzic decyduje co poda dziecku, ale dziecko decyduje co, ile i czy w ogóle coś zje. Generalnie przygotowując się do tematu zarówno w teorii jak i, przede wszystkim, w praktyce, posługiwałam się książką "Bobas Lubi Wybór", Gil Rapley oraz Tracey Murkett, a także doświadczeniami innych doświadczonych mam i znawców tej metody. Podsumowując, jestem ogromną fanką, jako mama dwójki dzieci karmionych w ten sposób, polecam każdej mamie aby pozwoliła swojemu dziecku rozpocząć tę przygodę z jedzeniem. Dla mnie BLW to przygoda, a nie konieczność jedzenia na siłę. Ważne jest aby jedzenie dla dziecka było przyjemnością, czasem, który spędzi z resztą rodziny, w przyjemnej atmosferze, będzie próbowało różnych smaków, konsystencji, uczyło się żuć i przede wszystkim będzie samo decydowało co i ile zje. Może nas to niejednokrotnie przerażać, ale spokojnie... pamiętajmy, że dziecko nadal karmione jest piersią lub mlekiem modyfikowanym na żądanie i to mleko zaspakaja zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy w organizmie naszego dziecka!
Znacie tę metodę karmienia, a może rozważacie właśnie w ten sposób karmić swoje dziecko? Podzielcie się swoimi doświadczeniami lub pytajcie o wszystko, odpowiem jak tylko będę mogła.
Chcecie więcej artykułów od doświadczonej mamy w dziedzinie BLW? Dajcie znać!
Podobał się artykuł?
Przyznaj mu ocenę
Polecane produkty
Dermedic:
Macierzyństwo jest dla każdej z nas nie lada wyzwaniem, szczególnie kiedy zostajemy mamami po raz pierwszy. Już od początku jesteśmy zasypywane…
Elastyczność skóry kobiety w okresie ciąży poddana jest wielkiej próbie. Zagrożona jest przede wszystkim skóra brzucha – w…
Ciekawa jestem, ilu z Was, kochani, czyta swoim dzieciom? Ja codziennie poświęcam czas na tę chwilę – odkąd tylko córeczka skończyła 2 miesiące.…
Polecane produkty Dermedic:
Komentarze:
post napisany:
Ja sie balam karmic metoda blw od samego poczatku. Zaczelam wiec od papek. Coreczka jednak nie chciała jesc papek, wolala miex jakies grudki. Wiec gniotlam jej widelcem. Pomalu, stopniowo wprowadzalam niektore produkty do raczki.
do moderacji
post napisany:
Jakos nigdy nie zauwazylam zeby corka byla bardzo ubrudzona jedzac metoda blw, co innego jak probowala sama jesc jogurt lyzeczka, koedys byla cala w nim umazana, a teraz bardzo ladnie sama je, gorzej zzupa ale i na to przyjdzie czas.
do moderacji
post napisany:
U mnie córka miała takie problemy z połykaniem niewielkich kawałków gdy tylko czuła jakaś grudę to odrazu się krztusila później już wypluwała odrazu jak tylko czuła na języku że jest większy kawałek lub jakaś grudka
do moderacji
post napisany:
Mariolka no właśnie miałam to na myśli że u nas córeczka się dławila przez te spore części. W sumie nie wiem czy aż takie spore bo niby takie nie duże ale dopiero ucząc się lykala chyba nie wiem ale u niej ta metoda nie przeszła.
do moderacji
post napisany:
Zastanawiam się jak pokroić owoce, warzywa, które chcemy podać dziecku podczas stosowania metody BLW, przecież ważne jest, by łatwo dały się uchwycić w dłoni takiego Maluszka, a również trzeba wziąć pod uwagę to, że dziecko samo tego nie pogryzie..
do moderacji
post napisany:
Ciekawy artykuł, a metodę Blw polecamy razem z córeczką, która jest przeszczesliwa jedząc w taki sposób. Ma ponad sześć miesięcy je tak od miesiąca i metoda ta jej się podoba. Jak pobudzi to cuz to posprzątam.
do moderacji
post napisany:
Mi to akurat nie przeszkadza że dziecko się pobrudzi przy jedzeniu... Zawsze możesz użyć jakiś sliniakow itp teraz s też takie sliniaki z rękawami, co dodatkowo zabezpiecza ubrania. Zresztą można zakładac do tego jakieś słabsze ubranka których nie będzie szkoda jak się poplamia. A że wszędzie wokół jest jedzenie, trudno, na poczatku trzeba będzie więcej sprzątać.
do moderacji
post napisany:
Agrafka, brudne dziecko to szczesliwe dziecko (i zapracowana mama, ale to szczegół) 😊 ja coraz bardziej przekonuje sie od zastosowania tej metody u mojego dzieciątka, tym bardziej, ze niemowlak poznaje swiat wlasnie szczegolnie przez dotyk
do moderacji
post napisany:
dzieci, które karmione są ta metodą, to zawsze sa takie ubrudzone, że szok. Zdecydowanie wiecej jedzenia laduje na podłodze niz w buzi. Jednak dziecko dopiero sie uczy i trzeba mu to wybaczyć. Dzieci czasami bardziej sie bawią niż jedzą.
do moderacji
post napisany:
Mojej młodszej córce dawalam jedzenie w ten sposób jak była mała ale niestety dławila się no zarezerwować musieliśmy z tej metody. Ale nie powiem córka zabawę z tym jedzeniem to miała super. Stolik ubrudzony, włosy no wszystko było brudne.
do moderacji
Pomóż nam zrozumieć, co się stało
Krótko uzasadnij przyczynę zgłoszenia posta
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte
Nasi moderatorzy przyjrzą się zgłoszonej przez Ciebie sprawie